Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Henryk Wieliczko ps. „Lufa” pochowany w Lublinie. „Życiorys miał wręcz filmowy”

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie pochowany został ppor. Henryk Wieliczko. Jedna z najbarwniejszych postaci antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

- Był to jeden z najwybitniejszych dowódców polowych podziemia niepodległościowego – tak o pochowanym w środę (29.06) w Lublinie bohaterze mówi zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.

List z tej okazji do uczestników pogrzebu skierował premier Mateusz Morawiecki. „Po 73 latach wolna Polska oddaje hołd żołnierzowi Armii Krajowej i zbrojnego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa odzyskuje należne miejsce w panteonie bohaterów naszej niepodległości. Odzyskuje tożsamość i miejsce w poświęconej ziemi” - napisał premier Morawiecki.

Henryk Wieliczko urodził się 18 sierpnia 1926 roku w Wilnie. Od czerwca 1943 r. był żołnierzem AK, a we wrześniu 1943 r. dołączył do oddziału kapitana Wincentego Mroczkowskiego „Zapory”. Następnie wstąpił do 5. Brygady Wileńskiej AK, a po jej rozwiązaniu usiłował przedostać się do Puszczy Augustowskiej, gdzie major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” wyznaczył koncentrację. Zatrzymany przez wojska sowieckie został przymusowo wcielony do Ludowego Wojska Polskiego, z którego zdezerterował w październiku 1944 r.

- Te oddziały zapisały się w sposób wyjątkowy w walce z systemem komunistycznym. Przez samych komunistów były uznawane za jedne z najgroźniejszych oddziałów antykomunistycznego podziemia. Nie było by tych udanych akcji i sukcesów bez takich dowódców jak Henryk Wieliczko ps. Lufa – uważa prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Jak podaje IPN, akcje dowodzone przez „Lufę” cechował dynamizm, umiejętność panowania nad rozwojem sytuacji oraz zdolność podejmowania błyskawicznych decyzji. – Życiorys miał wręcz filmowy – dodaje prof. Szwagrzyk.

We wrześniu 1945 r. Wieliczko kontynuował działalność w szeregach patroli dywersyjnych na Pomorzu, a w kolejnych latach trafił do Siedlec.

W czerwcu 1948 roku został aresztowany, a podczas próby ucieczki postrzelony. W lipcu tego samego roku trafił do więzienia na Zamku w Lublinie. W lutym 1949 r. „Lufa” został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 marca 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.

8 listopada 2007 r. został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Szczątki ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa zostały odnalezione w kwietniu ubiegłego roku na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, w czasie prac prowadzonych przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Był to kolejny sukces IPN związany z odnalezieniem szczątków żołnierzy wyklętych. Łącznie instytut odnalazł i zidentyfikował prawie dwa tysiące bohaterów antykomunistycznego podziemia. Jak podkreśla prof. Karol Polejowski, także wiceszef IPN, który brał udział w uroczystościach pogrzebowych „Lufy” poszukiwania szczątków żołnierzy wyklętych stanowią jeden z głównych elementów funkcjonowania Instytutu. - To są nasi bohaterowie. Ich poszukiwanie i oddawanie rodzinie to nasz obowiązek – zaznacza Karol Polejowski.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Henryk Wieliczko ps. „Lufa” pochowany w Lublinie. „Życiorys miał wręcz filmowy” - Kurier Lubelski