IEM Katowice 2018: Muzeum Historii Komputerów przypomina...

  IEM Katowice 2018: Muzeum Historii Komputerów przypomina graczom, że kiedyś telefon komórkowy był wielkości walizki ZDJĘCIA

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Historii Komputerów i Informatyki z Katowic po raz kolejny pojawiło się na Intel Extreme Masters w Spodku i MCK. Stanowiska muzeum przyciągają nieco starszych fanów gier, którzy pamiętają czasy, gdy do gry potrzeba było dyskietki, telewizora i dżojstika.
  Wystawa Muzeum Historii Komputerów na IEM 2018 w Katowicach
  1/20
  przejdź do galerii

  Wystawa Muzeum Historii Komputerów na IEM 2018 w Katowicach ©LOTA

  Muzeum Historii Komputerów i Informatyki z Katowic regularnie pojawia się na IEM w Katowicach i przypomina najmłodszym fanom gier początki gamingu i informatyki, które dla młodszych fanów e-sportu mogą być – i prawdopodobnie są – głęboką prehistorią.

  Zobacz galerię

  Gigantyczny dżojstik i gry popularne przed kilkudziesięciu laty oraz sprzęt, który dziś co najwyżej można oglądać na archiwalnych fotografiach i w muzeum właśnie.
  To lekcja historii, którą młodym graczom funduje katowickie muzeum. Lekcja jest dla wielu zaskakująca, bo przenosi ich do czasów, gdy dzisiejsze tablety były skomplikowanymi, kilkutonowymi szafami, obsługiwanymi przez kilku wykwalifikowanych informatyków.

  PROGRAM IEM KATOWICE 2018 NA 24 I 25 LUTEGO

  Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, to jedyne takie muzeum w Polsce.


  Muzeum Historii Komputerów i Informatyki powstało w 2012 roku w Katowicach. Początkowo eksponaty były pokazywane w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach-Szopienicach, następnie placówka przeniosła się na plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej, a stąd w 2015 roku do gmachu Miasta Ogrodów na placu Sejmu Śląskiego. Tu otwarto też nową stałą ekspozycję.  Wizyta w muzeum to podróż do czasów, gdy odpowiedniki dzisiejszych tabletów były skomplikowanymi, kilkutonowymi szafami. Można tu też „dotknąć” bitów i bajtów i przekonać się, że smartfon, a właściwie jego procesor, też kiedyś był olbrzymią szafą, do której transportu trzeba było pracy kilku ludzi i samochodu dostawczego, i nie dało się schować go w kieszeni. Wśród zbiorów muzeum znajduje się m.in. sprzęt marek Commodore, IBM. Atari i Apple, są takie perełki jak komputer Odra, komputery szafowe PRS z 1979 roku, komputer Tesla czeskiej produkcji czy polski komputer Kobra. Znajdziemy tu też drobne eksponaty od kalkulatorów i konsol do gier, po eksponaty, których waga przekracza tonę, jak drukarka wierszowa z lat 80.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA