Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

INNO-WISEs, czyli wsparcie dla firm społecznych

Bartłomiej Wortolec
ARC
W ramach projektu powstanie bezpłatna platforma doradcza, z której skorzystają przedsiębiorstwa z Polski, Włoch, Słowenii, Belgii i Chorwacji.

W Katowicach w połowie stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli partnerów międzynarodowego projektu INNO-WISEs. Zakłada on stworzenie koncepcji gotowych modeli działania, mogących zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność przedsiębiorstw społecznych. Projekt ma przyczynić się do zlikwidowania technologicznych i biznesowych barier oraz stymulowania zmian sposobu myślenia w tym sektorze.

- Katowice były gospodarzem drugiego spotkania w ramach projektu, którego partnerem jest Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej, jako jedyny przedstawiciel z Polski - mówi Ilona Jerzok, koordynator projektu INNO-WISEs ze Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej w Katowicach. - Od wielu lat działamy w obszarze wspierania przedsiębiorstw społecznych, które tworzą miejsca pracy dla mieszkańców regionu, mających problemy z zatrudnieniem. To często osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne oraz te z niskimi lub nieaktualnymi już kwalifikacjami. W tym sektorze jesteśmy aktywni od 15 lat. W związku z tym to naturalne, że zostaliśmy wybrani do projektu INNO-WISEs - dodaje Jerzok.

W ramach projektu powstanie bezpłatna platforma informatyczna, dedykowana dla osób prowadzących przedsiębiorstwa społeczne. Udostępnione zostaną tam m.in. narzędzia pomocne w zarządzaniu zasobami ludzkimi, marketingu produktów i usług, e-commerce oraz tutoriale prawne i księgowe. Platforma ma pomóc w usamodzielnieniu się i dalszym rozwoju tych przedsiębiorstw.

- Projekt INNO-WISEs ma na celu uaktywnienie procesów zmiany w biznesowym podejściu do przedsiębiorstw społecznych, dostarczenie im biznesowego, a jednocześnie zrównoważonego modelu działania, dzięki któremu osiągną konkurencyjną pozycję na rynku - mówi Eugenio Gatti, dyrektor generalny Fundacji Politechniki w Mediolanie, promotor projektu. - Dla fundacji, która na co dzień zajmuje się wspieraniem biznesu, wyzwaniem jest wsparcie przedsiębiorstw społecznych według tego samego modelu, który obrały małe i średnie włoskie firmy: poprzez stymulację zmian strukturalnych i wykorzystanie możliwości stwarzanych przez lokalne rynki i potencjalnych partnerów, w tym uczelnie wyższe - dodaje Eugenio Gatti.

Projekt finansowany ze środków programu Interreg Europa Środkowa jest koordynowany przez Fundację Politechniki w Mediolanie i zrzesza 12 partnerów z 5 różnych krajów europejskich: Włoch, Belgii, Słowenii, Chorwacji i Polski. Rozpoczął się 1 lipca 2017 roku i potrwa 3 lata. INNO-WISEs dotyczy przede wszystkim obszarów rolnictwa, zrównoważonej turystyki i zbiórki oraz recyklingu odpadów. Na wniosek polskiego partnera zakres działań został rozszerzony o gastronomię i szeroko pojęte usługi.

- W lipcu 2017 roku rozpoczęliśmy merytoryczne prace związane z programem - mówi Ilona Jerzok z SWR w Katowicach. - Pierwsze spotkanie, czyli oficjalne otwarcie projektu, miało miejsce w Mediolanie. Teraz mieliśmy przyjemność gościć wszystkich partnerów ze Słowenii, Chorwacji, Belgii i Włoch. Spotkaliśmy się w Katowicach, aby zaprezentować badania przeprowadzone w każdym kraju biorącym udział w projekcie - mówi Ilona Jerzok.

Partnerzy projektu chcieli dowiedzieć się, jakie są luki dotyczące wiedzy i wykorzystania nowoczesnych technologii w przedsiębiorstwach społecznych, które mogłyby być przez nich wypełnione.

- Przedsiębiorstwa społeczne powinny pracować dla klienta tak samo jak każda inna firma - mówi Ilona Jerzok. - Muszą oferować dobre produkty i usługi, żeby zaspokajać potrzeby społeczeństwa. My sami od wielu lat prowadzimy taką działalność gospodarczą, ale również aktywnie wspieramy inne działalności, finansowo i doradczo, bezpośrednio angażując się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Z naszej inicjatywy powstało już kilkadziesiąt przedsiębiorstw społecznych na terenie województwa śląskiego - dodaje Ilona Jerzok z SWR.

Odwiedzający nasz region międzynarodowi partnerzy projektu mogli zapoznać się z dobrymi praktykami w zakresie wspomagania przedsiębiorstw społecznych w Polsce oraz zapoznać się z działaniem firmy społecznej „od kuchni” w dosłownym tego słowa znaczeniu. Obsługę cateringową spotkania INNO-WISEs zapewniła fundacja „Jaszka”, prowadząca w Katowicach restaurację „Teatralna 12”. Pracują tam osoby, które wcześniej nie mogły znaleźć zatrudnienia.

- W ramach projektu sfinansowaliśmy powstanie tej spółdzielni, przekazaliśmy pieniądze na wyposażenie i remont lokalu oraz otwarcie restauracji. „Teatralna 12” ma się dobrze i niedługo zacznie wypracowywać zyski, więc się usamodzielni. Szef kuchni pochodzi z Włoch, więc jest bardzo smacznie - tłumaczy Ilona Jerzok.

Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej powstało w 2002 roku z inicjatywy grupy specjalistów zajmujących się realizacją projektów społecznych, lokalnych inicjatyw kulturalnych oraz przedsięwzięć naukowych. Główne obszary działania SWR to zarządzanie projektami, ekonomia społeczna, czyli tworzenie, prowadzenie i wspieranie przedsiębiorstw społecznych, innowacje społeczne, polegające na wypracowaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań, zmieniających pozytywnie zarówno życie pojedynczych osób, jak i grup ludzi. Nabory pomysłów i kandydatów do tworzenia i zatrudnienia w firmach społecznych ogłaszane są na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.swr.pl

Tekst promocyjny

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PROGRAM "Dobrze zaprojektowane" Red. Anny Dudzińskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera