Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jadowite pająki, legwany i węże w domach. Sąsiedzi w niebezpieczeństwie?

Witold Kożdoń
Wśród hodowców pajęczaków wielką popularnością cieszą się groźne tylko z wyglądu pająki ptaszniki
Wśród hodowców pajęczaków wielką popularnością cieszą się groźne tylko z wyglądu pająki ptaszniki
Przed tygodniem kilkudziesięciu policjantów i zajmujący się pająkami eksperci szukali w Będzinie jadowitego wałęsaka brazylijskiego. Dzień później z mieszkania przy ul. Powstańców Śląskich w Czeladzi uciekł wąż zbożowy. Specjaliści nie mają wątpliwości, że do podobnych sytuacji będzie dochodziło coraz częściej. W naszych domach trzymamy bowiem najdziwniejsze monstra.

Informacja o jadowitych pająkach w Będzinie ostatecznie okazała się głupim żartem, jednak wąż w Czeladzi rzeczywiście uciekł właścicielowi, i to już... miesiąc wcześniej. Mężczyzna nigdzie jednak nie zgłosił tego faktu. Okazało się, że gad wszedł pod izolację bloku i musieli go wyciągać strażacy.

112 węży boa

O tym, które zwierzęta można hodować w domu, a które trzeba oddać do zoo, decyduje ustawa o ochronie przyrody. Każdy posiadacz zwierząt zaliczonych do tzw. gatunków egzotycznych jest obowiązany do pisemnego zgłoszenia tego faktu w urzędzie gminy. Do wniosku należy dołączyć dokument pochodzenia zwierzęcia lub inny dokument potwierdzający legalność jego pochodzenia. Opłata skarbowa za wpis do specjalnego rejestru wynosi 26 zł.

Od 2003 roku tylko w Katowicach zarejestrowano w ten sposób 1155 zwierząt. Wśród mieszkańców miasta największą popularnością cieszą się zaś boa dusiciele, których zarejestrowano 112. Z kolei w Częstochowie najczęściej rejestrowane zwierzęta to papugi, legwany i żółwie.

- Jednym z najciekawszych egzotycznych zwierząt zarejestrowanych w naszym mieście był waran. Obecnie jednak został wykreślony z rejestru - informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Częstochowie.
Dodaje, że teraz w częstochowskich rejestrach widnieje około 900 zwierząt. Natomiast w Bielsku-Białej urzędnicy zarejestrowali do tej pory 620 chronionych zwierząt.

CZYTAJ TAKŻE:
UCIEKŁ WĄŻ ZBOŻOWY W CZELADZI

- W tym roku takich przypadków mieliśmy zaledwie osiem. Średnio, rocznie rejestrujemy jednak około 30 egzotycznych zwierząt - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

W mieście pod Szyndzielnią do najpopularniejszych egzotycznych gatunków należą żółw stepowy, pyton królewski, rozella białolica, świergotka wielobarwna, legwan zielony, pyton tygrysi, boa dusiciel, papuga żako, kameleon i żółw grecki.

Przemyt idzie z Azji

To jednak oficjalny wykaz, a ile egzotycznych zwierząt trzymanych jest w domach nielegalnie? Jolanta Kopiec, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, nie ma wątpliwości, że sporo.

- Przez pewien czas obowiązywało u nas vacatio legis, w tym czasie można było zalegalizować posiadanie egzotycznego zwierzęcia. Nie wszyscy się na to zdecydowali, ponieważ w takich wypadkach trzeba zagwarantować zwierzęciu odpowiednie warunki - tłumaczy.

Dodaje, że na porządku dziennym jest także przemyt zwierząt. - Obecnie z Azji można sprowadzić praktycznie każde zwierzę i co roku policja wykrywa kilka takich przypadków. Na czas kwarantanny zwierzęta bez certyfikatu trafiają zaś do naszego ogrodu - tłumaczy.

Zdaniem Zbigniewa Ziętka, hodowcy z Rybnika, zdecydowana większość kupujących egzotyczne zwierzęta rejestruje jednak ten fakt w urzędzie. - Ludzie najczęściej hodują kameleony, gekony, legwany zielone, węże zbożowe lub pytony królewskie - stwierdza. - Osobiście nie słyszałem natomiast, by ktoś zdecydował się na trzymanie w domu jadowitego węża - przekonuje Ziętek.

Dodaje, że wbrew pozorom hodowla egzotycznych zwierząt nie nastręcza wielkich problemów. - W przeciwieństwie do psów węże czy pająki nie są wymagającymi stworzeniami. Wystarczy je raz na dwa lub trzy tygodnie nakarmić i to wszystko - przekonuje.

Pająki lubią ciemność

Zanim jednak zdecydujemy się na gada czy pajęczaka, musimy się przede wszystkim zaopatrzyć w odpowiednie terrarium.
- Ludzie pytają czasami, jakie zamontować w nim ogrzewanie czy jakie podłoże jest najlepsze, ale z reguły nie mają większych problemów - przekonuje Ziętek.

Hodowcy przyznają jednak, że na co dzień zdarzają się także ucieczki gadów i pająków. Ich zdaniem, takich sytuacji nie sposób uniknąć. Wystarczy źle domknąć pudełko lub spuścić zwierzę na chwilę z oka i już mogą pojawić się problemy.

CZYTAJ TAKŻE:
JADOWITE PAJĄKI Z BĘDZINA TO BYŁ GŁUPI ŻART!

- Nie znam jednak hodowcy, który nie znalazłby szybko swego pająka. Na przykład ptaszniki starają się znaleźć nowe gniazdo jak najbliżej dawnej kryjówki - mówi Jakub Skowronek, który w Sosnowcu prowadzi Sklep Zoologiczny Spider Shop.

Tłumaczy przy tym, że egzotyczne pająki chowają się zazwyczaj w zakamarkach, gdzie jest ciemno. Na przykład wchodzą za szafę.

- Oczywiście zdarzało się, że pająki znajdowane były w parkach, ale oznacza to jedynie, że ktoś je tam celowo wypuścił - stwierdza Skowronek.

Dodaje, że mitem jest również, iż pająki są niebezpieczne dla środowiska. - Na przykład cieszące się dużą popularnością ptaszniki są zupełnie niegroźne, ale ludzie zwyczajnie się ich boją - stwierdza.

Bywa jednak, że strach wywołują nie tylko pająki, węże czy słynne już piranie. Kilka lat temu prawdziwą panikę w Częstochowie wywołała najprawdziwsza… puma.

- Interweniowała wówczas nasza straż miejska, ponieważ ludzie alarmowali, że ktoś przechadza się z pumą po mieście i rzeczywiście była to prawda! - wspomina Tutaj. - Okazało się, że jeden z przedsiębiorców ma w domu takie zwierzę i z nim wychodził, a to wywołało panikę wśród sąsiadów - dodaje.



*Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!