MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się na klęskę żywiołową, wojnę lub katastrofę? Co warto mieć w swoim domu?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
W obliczu dynamicznych zmian klimatycznych i nieprzewidywalnych wydarzeń międzynarodowych, powinniśmy być przygotowani na różne sytuacje. Polska, choć aktualnie nie zagrożona bezpośrednim konfliktem zbrojnym, wciąż może doświadczyć klęsk żywiołowych, takich jak pożary, trąby powietrzne, czy powodzie. Ponadto, katastrofy wywołane przez człowieka, takie jak awarie energetyczne, komunikacyjne czy budowlane, stanowią poważne ryzyko. W obliczu takich sytuacji, kluczowe jest posiadanie odpowiedniego planu i niezbędnych zasobów, które pozwolą przetrwać trudny okres.

Spis treści

Jak przygotować się na klęskę żywiołową, wojnę lub katastrofę?

Sytuacja międzynarodowa oraz zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz częściej musimy być gotowi na różnego rodzaju zagrożenia. Choć Polsce obecnie nie grozi wojna, zawsze powinniśmy być przygotowani na klęskę żywiołową lub katastrofę. Klęski żywiołowe, takie jak pożary, trąby powietrzne, powodzie czy lawiny, mogą niespodziewanie dotknąć każdego z nas. Katastrofy wywoływane przez człowieka, jak awarie energetyczne, komunikacyjne czy budowlane, również stanowią poważne zagrożenie. Jak się do tego przygotować i jakie niezbędne przedmioty warto mieć w domu? Sprawdźcie!

Jak przygotować się na klęskę żywiołową, wojnę lub katastrofę? Sprawdź co warto mieć!

Niezbędne zapasy żywności i wody

Aby przygotować się na trudne czasy, zgromadź zapasy żywności na co najmniej 10 dni oraz wodę na 14 dni. Dla 4-osobowej rodziny oznacza to około 112 litrów wody. Podczas klęski żywiołowej wystarczające może być 24 litry na trzy dni.

Co zrobić z żywnością w lodówce i zamrażarce?

Brak prądu może spowodować zepsucie się jedzenia w lodówce. Aby temu zapobiec, zapełnij lodówkę i zamrażarkę jak największą ilością produktów. W przypadku awarii, przechowuj jedzenie z zamrażarki w lodówce, aby przedłużyć jej chłód.

Produkty suche i przetwory

W spiżarni warto mieć suchary, krakersy, chrupki, batony energetyczne, czekoladę, orzechy i suszone owoce. Przydatne są również mąka, kasze, makarony, oleje, kawa, herbata, sól i cukier. Przechowuj też konserwy mięsne i rybne, warzywa w puszkach, gotowe dania w słoikach oraz domowe przetwory.

Alternatywne źródła ciepła i lekarstwa

Warto mieć przygotowaną kuchenkę turystyczną i butlę z gazem. W razie kryzysu, zapewni nam możliwość gotowania. Zgromadź także odpowiedni zapas lekarstw niezbędnych do codziennego funkcjonowania.

Gotówka i radio

W przypadku braku prądu nie zapłacisz kartą, dlatego miej w domu gotówkę. Radio na baterie umożliwi odbieranie komunikatów władz.

Wyposażenie taktyczne i plecak ewakuacyjny

W plecaku ewakuacyjnym powinny znaleźć się: nóż myśliwski, menażka, latarka z bateriami, zapałki lub krzesiwo, kompas, mapa, śpiwór, rękawice, bielizna, pożywienie, mini zestaw wędkarski, metalowe kubki, sznur, apteczka, folia aluminiowa, maska gazowa, radio i słuchawki oraz środki higieny osobistej. Plecak nie powinien przekraczać 40 litrów, aby nie utrudniał przemieszczania się.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atmosfera przed meczem Polska Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni