Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? 9. część cyklu „Jak u siebie – wszystko o najmie instytucjonalnym”

Materiał informacyjny PFR Nieruchomości
Mińsk Mazowiecki, ul. Klonowa, inwestycja PFR Nieruchomości S.A.
Mińsk Mazowiecki, ul. Klonowa, inwestycja PFR Nieruchomości S.A.
W Polsce jest ponad 1,2 mln lokali do wynajęcia, a ich liczba ciągle rośnie. Jednak by dobrze służyły najemcom i długo przynosiły korzyści właścicielom, projektowanie mieszkań na wynajem powinno być oparte na trzech filarach: uniwersalności, trwałości i funkcjonalności.

Autor: Dominik Różewicz, analityk w Fundacji Rynku Najmu.

Uniwersalny projekt wystroju wnętrz

Projektowanie mieszkania na wynajem to gra paradoksów. Najemca powinien czuć się w nim jak w domu, ale to samo mieszkanie będzie domem dla wielu różnych osób. Stąd wynika konieczność, by zadbać o uniwersalność wystroju. Dzięki temu przypadnie do gustu potencjalnych mieszkańców i pozwoli na to, by sami zaaranżowali przestrzeń dodatkami i małymi meblami.

Najkrótszą drogą do uniwersalności jest prostota. Ściany, drzwi, podłogi i okna, a także niezbędne meble i sprzęt AGD, powinny być neutralne i ponadczasowe. W tym celu zalecane jest stosowanie jasnych i stonowanych kolorów (biele, szarości, beże) oraz materiałów, takich jak drewno, kamień czy metal.

Podążanie za aktualnymi trendami daje chwilowy efekt świeżości, ale zwiększa ryzyko, że ułatwimy określenie, kiedy dane mieszkanie zostało urządzone. Zmniejsza to zainteresowanie ze strony najemców, którzy mogą mieć problemy z zadomowieniem się w muzeum dawnych trendów.

Mińsk Mazowiecki, ul. Klonowa, inwestycja PFR Nieruchomości S.A.
Mińsk Mazowiecki, ul. Klonowa, inwestycja PFR Nieruchomości S.A.

Trwałość wyposażenia

Rotacja najemców wiąże się ze znacznym zużyciem wszystkich elementów wyposażenia. Nie chodzi tutaj o to, że najemcy korzystają z mieszkania intensywniej lub mniej odpowiedzialnie w porównaniu do ludzi zajmujących własne mieszkania. Raczej o to, że każdy nowy lokator widzi to miejsce po raz pierwszy.

Zapewnienie atrakcyjności mieszkania wymaga zatem jak największej trwałości wyposażenia: dobrej jakości sprzętów, solidnych mebli oraz unikania rozwiązań generujących potencjalne problemy. Do tych ostatnich można zaliczyć elementy narażone na awarie, takie jak wysięgniki w szafkach, drzwi przesuwne czy żaluzje. Uważać należy również na wystrój, który trudno naprawić tanio i bez szkód na estetyce, czyli np. nietypowe płytki, tapety na ścianach i lustra klejone do ściany.

Funkcjonalne pomieszczenia

Prawdopodobnie największą różnicą między najmem a zakupem mieszkania jest to, że kupujemy metry kwadratowe, ale wynajmujemy funkcjonalne pomieszczenia. Ich dokładny metraż ma niewielkie znaczenie, jeśli nie można go efektywnie zagospodarować.

Warto zatem zainwestować w rozwiązania, które uwalniają przestrzeń: ergonomiczne ustawienie mebli, odpowiednie rozmieszczenie ścian działowych oraz dopasowanie układu pomieszczeń do okien. Maksymalne doświetlenie jest niezwykle istotne dla optycznego powiększenia mieszkania i sprawia, że wydaje się ono bardziej przyjazne.

Pamiętajmy o wygodzie, którą rozumiemy jako możliwość przechowywania rzeczy, komfort wypoczynku, pracy, ale też chociażby sprzątania. Łatwe do czyszczenia powierzchnie i brak zakurzonych niedostępnych zakamarków służą zadowoleniu najemców i przedłużają świeżość mieszkania, co jest ważne dla zachowania jego wartości na rynku.

Budowa mieszkań na wynajem

Wszystko to składa się na dobre standardy, do których mogą i powinni dążyć właściciele mieszkań na wynajem. W polskich realiach nie zawsze tak się dzieje – między innymi przez mocno rozdrobnioną skalę działalności.

Według szacunków ThinkCo, zasób mieszkań na wynajem po cenach rynkowych (czyli np. bez mieszkań socjalnych) wynosi w Polsce ponad 1,2 mln lokali. Jedynie ok. 1% z nich jest w rękach operatorów instytucjonalnych, czyli profesjonalnych podmiotów oferujących wiele mieszkań.

Oznacza to, że duża część mieszkań na wynajem w Polsce należy do osób fizycznych, posiadających zazwyczaj jedną lub kilka nieruchomości i traktujących najem jako dodatkowe źródło dochodu. Nie sprzyja to inwestowaniu w lepsze dostosowanie mieszkań do potrzeb najemców.

Ta sytuacja zmienia się i w kilku największych miastach obserwujemy pierwsze inwestycje od początku nakierowane na najem długoterminowy w skali całego budynku. Z uwagi na wczesną fazę rozwoju rynku PRS (Private Rented Sector) operatorzy instytucjonalni rzadko stawiają własne budynki, ale popularną praktyką jest współpraca z deweloperem na pierwszych etapach planowania inwestycji.

Umożliwia to ingerencję w układ i wyposażenie mieszkań oraz dodanie rozwiązań typowych dla obiektów PRS, takich jak atrakcyjne przestrzenie wspólne czy większy nacisk na oszczędność wody i energii. Wprowadza to nową jakość, dzięki której oczekiwania najemców i aspiracje właścicieli mogą wzrosnąć również poza rynkiem najmu instytucjonalnego.

– W projektowaniu mieszkań na wynajem trzeba wykazać się wiedzą i doświadczeniem. Należy znaleźć najlepszy sposób na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, która wpasuje się w upodobania estetyczne i możliwości finansowe przyszłych najemców. Chociaż lokale różnią się metrażem i układem, a użytkować je może na przykład student, młode małżeństwo czy rodzina z dziećmi – w dobrze zaprojektowanym mieszkaniu każdy powinien czuć się komfortowo. Mieszkanie to przecież przestrzeń do życia, nauki, pracy, zabawy i wypoczynku. Projektanci mieszkań na wynajem stawiają na materiały dobrej jakości, stonowaną kolorystykę i ponadczasowe rozwiązania. W PFR Nieruchomości już od dekady stosujemy te zasady, dzięki temu dostarczamy na rynek nowoczesne i funkcjonalne mieszkania o uniwersalnym charakterze. Dodatkowo każdy najemca ma możliwość dopasowania ich do swoich preferencji, np. pomalowania ścian na wybrany kolor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? 9. część cyklu „Jak u siebie – wszystko o najmie instytucjonalnym” - RegioDom.pl