Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaraża koronawirus? Raport GIS podaje dane liczbowe sposobów zakażeń. Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie koronawirusa?

AJD
Struktura zakażeń koronawirusem w Polsce
Struktura zakażeń koronawirusem w Polsce ARC
Główny Inspektorat Sanitarny podał dane na temat struktury zakażeń koronawirusem. Okazuje się, że aż 30 procent przypadków w Polsce to osoby, które zakaziły się podczas pobytu w szpitalu, ośrodkach zdrowia bądź domach pomocy społecznej.

Jak zarażamy się koronawirusem?

Prawie 1/3 przypadków stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, to 30,1 proc. zakażeń.

- Dotyczy to zarówno pacjentów jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 6,6% stanowią zachorowania w domach pomocy społecznej. co wskazuje na pilną konieczność przestrzegania procedur i umiejętne używanie dostępnych środków ochrony indywidualnej - informuje GIS. Jak tłumaczą przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie trudna sytuacja jest na Mazowszu. To tam zlokalizowana jest prawie połowa zachorowań poprzez kontakt w szpitalu i ponad połowa w domach pomocy społecznej.

Zobacz koniecznie

- Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 istotne znaczenie mają przypadki (35,5%) pochodzące z kwarantanny. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 27,8% stanowią przypadki pochodzące z transmisji poziomej w społeczeństwie - informuje GIS.

Dane zaprezentowane przez inpektorat wskazują na dość skuteczne działanie nadzoru epidemiologicznego i identyfikację przypadków będących źródłem zakażenia oraz osób z bliskiego kontaktu. Ogromne znaczenie ma też „kwarantanna ogólnonarodowa” . Mobilizacja służb i całego społeczeństwa polegająca na przestrzeganiu zaleceń i zakazów będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju epidemii w Polsce.

Co zrobić, jeśli podejrzewamy u siebie koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia podaje informacje, jak postąpić, jeśli podejrzewamy u siebie koronawirusa. Co radzi Ministerstwo Zdrowia?

  • Bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub
  • zgłoś się własnym transportem bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie korzystaj z komunikacji publicznej, żeby nie zakażać innych.

- Jeśli byłeś przed wprowadzeniem obowiązkowej kwarantanny za granicą, w krajach, w których wiele osób choruje, ale nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel) - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Nie przegap

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera