Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki kierunek studiów wybrać? Gdzie na Śląsku są wolne miejsca na uczelni [DOWIEDZ SIĘ]

Paweł Pawlik
Deptak przed Wydziałem Nauk Społecznych UŚ
Deptak przed Wydziałem Nauk Społecznych UŚ Mikołaj Suchan
Co można robić po chemii? Wykładać chemię w supermarkecie. Ilu potrzeba magistrów do wkręcenia żarówki? Pięciu: jeden trzyma żarówkę, a czterech kręci stołem. Gratulujemy dyplomu. Zmywak w Irlandii czeka. Tysiące maturzystów w województwie śląskim zastanawia się co zrobić, żeby nie stać się bohaterami podobnych żartów. Właśnie trwa drugi nabór na studia na uczelniach wyższych na Śląsku.

ZOBACZ TAKŻE:
WOLNE MIEJSCA NA ŚLĄSKICH UCZELNIACH. ZOBACZ GDZIE I NA JAKIE KIERUNKI

Automatyka i robotyka, logistyka, pedagogika, a może wychowanie fizyczne? Są jeszcze miejsca na studia dzienne na śląskich uczelniach. Chętni do zdobycia dyplomu znajdą je między innymi na Politechnice Śląskiej, Uniwersytecie Śląskim, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej czy Politechnice Częstochowskiej. Jeśli wybieracie się na studia zaoczne, na uczelniach państwowych i prywatnych rekrutacja potrwa przynajmniej do połowy września. Najwięcej wolnych miejsc czeka na wychowaniu fizycznym, filozofii, geografii, matematyce, transporcie, historii.

Które studia wybrać?

Od kilku lat coraz większym wzięciem cieszą się kierunki techniczne. Maturzyści zdali sobie sprawę, że po studiach technicznych mają większą szansę na dobre wynagrodzenie i stabilne zatrudnienie. W porównaniu ze studiami humanistycznymi, inżynierów jest mniej, więc konkurencja jest nieco mniejsza.

- Od dłuższego czasu obserwujemy stałe zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych, szczególnie inżynierów. Wzrasta zainteresowanie sektora przemysłowego. Poszukiwani są inżynierowie odpowiedzialni za planowanie i koordynację procesów produkcji w zakładach przemysłowych - mówi Konrad Suski z agencji doradztwa personalnego Experis.
Tym co może przekonać nie-zdecydowanych do wyboru uczelni technicznej jest fakt, że niektóre z nich współpracują z firmami prowadzącymi programy stażowe dla studentów. W ramach takiej współpracy studenci mają szansę na odbycie praktyk, uczestniczą w warsztatach i spotkaniach ze specjalistami, odwiedzają zakłady produkcyjne.

ZOBACZ TAKŻE:
WOLNE MIEJSCA NA STUDIACH JESZCZE SĄ. TRWA DRUGI NABÓR

- Nasz program to szansa na wyłonienie najlepszych studentów i absolwentów. Pokazujemy im perspektywy, jakie otwiera dyplom inżyniera. Oferujemy płatne staże w swoich oddziałach. 90 proc. stażystów zostaje naszymi pracownikami - mówi Anna Wyczesany, kierownik projektów kadrowych z ArcelorMittal Poland.

Jest jeszcze szansa żeby w tym roku podjąć studia inżynierskie. Trwa drugi nabór na studia stacjonarne na Politechnikach: Śląskiej i Częstochowskiej oraz Akademii Techniczno - Humanistycznej w Bielsku-Białej.
- Uczelnie techniczne cieszą się dużym zainteresowaniem - mówi Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej. - Najpopularniejszymi kierunkami w tym roku są architektura i urbanistyka oraz górnictwo i geologia - dodaje. Ostatnie wolne miejsca są jeszcze między innymi na zarządzaniu i inżynierii produkcji, automatyce i robotyce czy transporcie. Więcej wolnych miejsc czeka na Politechnice Częstochowskiej i bielskiej Akademii Techniczni-Humanistycznej.

Prawo i psychologia zawsze popularne

Mimo, że rynek pracy przeprowadza ostrą selekcję, a na dobrze płatne oferty mogą liczyć przede wszystkim inżynierowie, nie zniechęca to młodzieży decydującej się na studia humanistyczne. Niesłabnącą popularnością cieszą się: prawo, psychologia czy administracja. Coraz większą popularnością zdobywają filologie obce. Na Uniwersytecie Śląskim chętnych do podjęcia studiów na filologii angielskiej o specjalności tłumaczeniowej z językiem chińskim lub z językiem japońskim było 12 osób na jedno miejsce. Na UŚ czeka jeszcze ponad 1900 wolnych miejsc. Jest w czym wybierać bo na chętnych czekają kierunki ścisłe i humanistyczne, od fizyki po teologię.

AWF (jeszcze) zaprasza

Wolne miejsca można się znaleźć na Akademii Wychowania Fizycznego. Chętni mogą składać dokumenty do 16 września. Najbardziej obleganym kierunkiem w tym roku była fizjoterapia, gdzie o jedno miejsce walczyło 6 chętnych. Katowicki AWF zaraz po warszawskim jest najbardziej obleganą uczelnią tego typu w Polsce.
- Nasi absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy, chociaż nie współpracujemy z przedsiębiorcami jak w przypadku uczelni technicznych - mówi Krzysztof Nowak, rzecznik katowickiego AWF.
Niesłabnącą popularnością cieszą się kierunki oferowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Na studia dzienne I stopnia nie ma już wolnych miejsc. W tym roku najpopularniejszym kierunkiem była logistyka inżynierska, gdzie o jedno miejsce walczyło 6 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również finanse i rachunkowość oraz ekonomia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!