MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jan Ptaszyn Wróblewski – Anioł Stróż Bielskiej Zadymki Jazzowej. Szczególna wystawa fotografii w Galerii Sfera w Bielsku-Białej

OPRAC.:
Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
W 2019 roku Rada Miejska Bielska-Białej jednogłośnie nadała Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu tytuł Honorowego Obywatela miasta.
W 2019 roku Rada Miejska Bielska-Białej jednogłośnie nadała Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu tytuł Honorowego Obywatela miasta. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
Już w ten weekend Bielsko-Biała zamieni się w stolicę muzyki i sztuki. Wszystko za sprawą 26. edycji Bielskiej Zadymki Jazzowej, która w tym roku odbywa się w dniach od 21 do 23 czerwca. Częścią festiwalu jest wystawa fotografii pt. „Jan Ptaszyn Wróblewski – Anioł Stróż Bielskiej Zadymki Jazzowej”, będąca hołdem dla zmarłego w tym roku saksofonisty i kompozytora. Wernisażowi, który rozpocznie się w sobotę o godz. 17.00 w Galerii Sfera II, będzie towarzyszył koncert zespołu Brass Band Zadymka.

Jan Ptaszyn Wróblewski – Anioł Stróż Bielskiej Zadymki Jazzowej. Szczególna wystawa fotografii w Galerii Sfera

Jan Ptaszyn Wróblewski rozpoczął karierę w 1954 roku. Już po dwóch latach prowadził własne grupy jazzowe – Kwintet Poznański, Jazz Outsiders i Polish Jazz Quartet. Pod koniec lat 60. stanął na czele orkiestry Studio Jazzowe Polskiego Radia. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ptaszyn dał się poznać nie tylko jako doskonały muzyk, lecz także edukator. Przez niemal pięć dekad prowadził audycję „Trzy kwadranse jazzu” w radiowej Trójce, dzieląc się ze słuchaczami wiedzą muzyczną i miłością do jazzu.

Artysta związany był z Bielską Zadymką Jazzową od pierwszej edycji. Wspierał Zadymkę jako niekwestionowany autorytet, wprowadzał w środowisko, był przewodnikiem i twarzą festiwalu. W ciągu ponad 20 lat wielokrotnie występował ze swoimi projektami muzycznymi, ale przede wszystkim od początku prowadził, zapowiadał koncerty, pełnił rolę gospodarza imprezy. Publiczność go uwielbiała, co rok czekała na jego błyskotliwe, inteligentne, nie pozbawione humoru zapowiedzi, jego wystąpienia dotyczyły nie tylko prezentowanych muzyków, ale często odnosiły się do bieżących wydarzeń w kraju i na świecie.

- Na początku był bardzo ważnym konsultantem programowym, pomagał nam w doborze artystów i ich projektów oraz konstrukcji programu. Z czasem, w miarę rozwoju festiwalu jego rola zmieniała się z doradcy w komentatora. Często powtarzał, że Zadymka weszła już na taki poziom, iż cokolwiek prezentuje, to na pewno jest to godne uwagi. Od początku zadymkowy konkurs promujący młodych muzyków jazzowych był jego oczkiem w głowie. Jako przewodniczący jury miał decydujące zdanie w kwestii wyboru finalistów i laureatów nagród, którzy wkraczali na zawodowy, muzyczny rynek namaszczeni przez Mistrza, to On dodawał im skrzydeł. Był dumny z rozwoju ich karier. Konkurs to był dla niego ważny przegląd tego, co aktualnie dzieje się na młodej, polskiej scenie jazzowej – wspomina Jerzy Batycki, dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej.

- Ptaszyn, jego żona Ewa i syn Jacek stali się częścią Zadymki, naszego środowiska, zadymkowej rodziny. W 2001 roku przyznając mu naszą Nagrodę Artystyczną – Anioła Jazzu, przyznaliśmy mu również tytuł Anioła Stróża Bielskiej Zadymki Jazzowej. Jesteśmy pewni, że tak jak za życia, dalej będzie z nami i teraz już z tej anielskiej perspektywy roztaczał będzie nad nami swoje skrzydła. Ptaku, na zawsze pozostaniesz częścią naszej tożsamości – dodaje Jerzy Batycki.

Podczas sesji w sierpniu 2019 roku Rada Miejska Bielska-Białej jednogłośnie nadała Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu tytuł Honorowego Obywatela miasta.

Wystawa „Jan Ptaszyn Wróblewski – Anioł Stróż Bielskiej Zadymki Jazzowej” w Galerii Sfera zostanie otwarta w sobotę, 22 czerwca, o godz. 17:00. Podczas wydarzenia wystąpi Brass Band Zadymka – zespół jazzowy tworzony przez uczniów i absolwentów bielskiej Szkoły Muzycznej.

Autorzy fotografii: Aneta Czarnocka-Kanik, Maciej Kanik, Darek Dudziak, Jerzy Pustelnik, Krzysztof Grabowski, Henryk Malesa, Dorota Koperska, Krzysztof Szafraniec, Henryk Pollak.

Galeria Sfera w Bielsku-Białej to największa galeria handlowa Podbeskidzia, pierwsze centrum handlowe IV generacji w regionie i pierwszy projekt w Polsce, który zrewitalizował pofabryczne tereny miejskie, przywracając im użytkowy charakter. To także wyjątkowe portfolio 250 czołowych polskich i zagranicznych marek. Została otwarta w 2001 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni