Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziemy do sanatorium. Może nas tam skierować także ZUS [PORADNIK]

Monika Krężel
Na skierowanie do sanatorium z ZUS czeka się zaledwie kilka tygodni
Na skierowanie do sanatorium z ZUS czeka się zaledwie kilka tygodni 123rf
Do sanatorium może nas skierować nie tylko NFZ, ale i ZUS. Dzisiaj mamy poradnik dla Czytelników o tym, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać skierowanie i kto może wyjechać

Warto wiedzieć, że do sanatorium kieruje nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia, ale i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ma podpisane umowy z ponad 100 ośrodkami rehabilitacyjnymi w całej Polsce, do których mogą zostać skierowani pacjenci.

- Tak było w moim przypadku. Jestem nauczycielką, ale długo byłam na L-4 z powodu bólów kręgosłupa - opowiada nasza Czytelniczka. - Dostałam skierowanie z ZUS do sanatorium do Ustronia i to w ciągu miesiąca. Gdybym chciała pojechać do sanatorium z NFZ, to na skierowanie czekałabym pewnie długie miesiące. Teraz jest wszystko w porządku, we wrześniu wracam do pracy. ZUS-owi chyba też zależy, żeby człowiek jak najszybciej wrócił do pracy, a nie siedział w domu i dostawał rentę - dodaje.

Rzeczywiście, do sanatorium z ZUS można wyjechać nawet po kilku tygodniach od rozpoczęcia procedury starania się o wyjazd. ZUS pokrywa pełny koszt rehabilitacji, uwzględniający w szczególności: koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia.

Jeśli jedziemy do sanatorium z ZUS, to nie musimy nawet płacić za podróż. Okazuje się, że ZUS refunduje koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem - do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.

ZUS prowadzi program rehabilitacji leczniczej od 1996 roku - czyli wtedy pierwszy raz wysłał pacjentów do sanatorium - a rehabilitacja odbywa się w ośrodkach rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS. Oparta jest na założeniach kompleksowego oddziaływania procedurami diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnymi i psychologicznymi oraz na szeroko prowadzonej edukacji zdrowotnej. Celem takiego programu jest przywrócenie zdolności do pracy osobom, które w następstwie choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy i jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

W realizacji programu priorytetem jest jak najwcześniejsze skierowanie osoby ubezpieczonej do ośrodka rehabilitacyjnego, ponieważ im wcześniej rozpocznie się rehabilitację, tym lepsze efekty można uzyskać.
Pamiętajmy jednak, że skierowanie do sanatorium zależy od spełnienia kilku warunków, a do tego możemy być rehabilitowani w systemie stacjonarnym (wyjazd do sanatorium) lub ambulatoryjnym (mieszkamy wtedy w domu i przychodzimy na zabiegi do ośrodka położonego blisko miejsca zamieszkania).

Pacjenci z woj. śląskiego są kierowani najczęściej do następujących ośrodków:
1. Ustroń - narządy ruchu
2. Szczawnica - narządy ruchu
3. Wysowa - narządy ruchu, schorzenia psychosomatyczne, schorzenia układu oddechowego
4. Stróże - narządy ruchu
5. Krynica - narządy ruchu
6. Rymanów - układ oddechowy
7. Muszyna - narządy ruchu
8. Polanica - schorzenia: narządu głosu, układu krążenia, onkologiczne gruczołu piersiowego
9. Świeradów - schorzenia onkologiczne gruczołu piersiowego
10. Szczawno-Zdrój - układ krążenia
11. Iwonicz - narządy ruchu
12. Sosnowiec - narządy ruchu (rehabilitacja w systemie ambulatoryjnym).

Dlaczego pacjenci z naszego regionu nie wyjeżdżają więc do Kołobrzegu, Olsztyna czy Augustowa? - Ubezpieczeni kierowani są do ośrodków położonych najbliżej miejsca zamieszkania, co ma związek z refundacją kosztów podróży. Wszystkie ośrodki, z którymi ZUS podpisał umowę, dysponują bazą rehabilitacyjną na tym samym poziomie - wyjaśnia Małgorzata Męcik, starszy inspektor w Oddziale ZUS w Sosnowcu.

Który pacjent ma szansę na wyjazd? Kto wystawi skierowanie i na jakich zasadach? Co obejmuje program rehabilitacji leczniczej? Na jakie zabiegi można liczyć?
Program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej skierowany jest do:
- ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy,
- osób uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
- osób pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, rokujących odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Jak otrzymać skierowanie?

Pierwszy krok to wizyta u lekarza prowadzącego, który wypisze nam wniosek (druk ZUS PR-4). Może to być lekarz pierwszego kontaktu albo specjalista, u którego cały czas się leczymy. Lekarz wypełnia wniosek, który można znaleźć także na stronie ZUS (www.zus.pl/prewencja).

Wniosek o rehabilitację leczniczą może być również sporządzony na dowolnym formularzu i powinien zawierać:
- imię i nazwisko chorego, PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię, czy po przeprowadzeniu rehabilitacji istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy.

Wniosek trzeba przesłać lub złożyć osobiście w oddziale albo inspektoracie ZUS. Następnie urzędnicy sprawdzają, czy dana osoba jest ubezpieczona, czy pobiera rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne.
Kolejnym krokiem jest skierowanie ubezpieczonego do lekarza orzecznika ZUS. Ten bada zainteresowanego i ocenia, czy po rehabilitacji w ośrodku pacjent ma szansę na powrót do pracy. Jeśli tak, to lekarz wydaje orzeczenie o celowości przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej.

WAŻNE INFORMACJE!

Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej lekarz orzecznik ZUS może wydać:
- na wniosek lekarza prowadzącego leczenie,
- podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy,
- przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego,
- podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.
Gdy lekarz orzecznik wyda orzeczenie, to urzędnicy z ZUS informują pacjenta o skierowaniu do sanatorium. Potem w zależności od schorzenia, na które leczy się pacjent, ZUS rezerwuje mu miejsce w sanatorium.
Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym powinna trwać 24 dni, przy czym czas jej trwania może być przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego po uprzednim uzyskaniu zgody ZUS w przypadku:
- pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji,
- wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy,
- zaistnienia innych przyczyn, leżących po stronie osoby skierowanej na rehabilitację.
Jeżeli decyzja lekarza orzecznika jest negatywna, pacjent także jest o tym natychmiast informowany.

Małgorzata Męcik, starszy inspektor w Oddziale ZUS w Sosnowcu:
Kompleksowa rehabilitacja lecznicza obejmuje ustalony indywidualnie program, ukierunkowany na leczenie schorzenia będącego przyczyną skierowania na rehabilitację oraz na schorzenia współistniejące i uwzględnia w szczególności:
- różne formy rehabilitacji fizycznej, tj. kinezyterapię indywidualną, zbiorową i ćwiczenia w wodzie oraz zabiegi fizykoterapeutyczne z zakresu elektroterapii, ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii, masażu klasycznego i wibracyjnego
- rehabilitację psychologiczną, w tym między innymi psycho-#edukację i treningi relaksacyjne
- edukację zdrowotną, ukierunkowaną na przekazanie informacji w zakresie:
- nauki zasad prawidłowego żywienia,
- znajomości czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,
- podstawowej wiedzy o procesie chorobowym, uwzględniającej profil schorzenia,
- znajomości czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,
- podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy oraz pracownika,
- udzielania instruktażu odnośnie kontynuacji rehabilitacji w warunkach domowych po zakończeniu turnusu rehabilitacyjnego.
Na wyjazd do sanatorium mogą liczyć osoby ze schorzeniami:
A. w systemie stacjonarnym:
- narząd ruchu,
- układ krążenia,
- układ oddechowy,
- schorzenia psychosomatyczne,
- schorzenia onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
- schorzenia narządu głosu;
B. w systemie ambulatoryjnym:
- narząd ruchu,
- układ krążenia, w tym monitorowany telemedycznie.

Od 2010 r. ZUS realizuje program dla kobiet po mastektomii. Jego celem jest wspomaganie procesu dochodzenia do pełnej sprawności, a w efekcie umożliwienie kobietom powrotu do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym.

Turnus trwa 24 dni, w trakcie którego pacjentki znajdują się pod opieką zespołu fachowców, złożonego z lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i pielęgniarek. Program rehabilitacji obejmuje ćwiczenia oraz zabiegi fizykalne, edukację zdrowotną i promocję zdrowia. Rodzaj i liczba zabiegów są dostosowane do indywidualnych możliwości i potrzeb osoby skierowanej na rehabilitację.

Na rehabilitację mogą zostać skierowane osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim, osoby pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, jak też osoby pracujące, które są zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. Podstawą skierowania jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, które jest wydawane m.in. na wniosek lekarza leczącego pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!