MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Język śląski zostanie uznany za język regionalny? W piątek posłowie będą głosować nad projektem

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Język śląski zostanie uznany za język regionalny? W piątek posłowie będą głosować nad projektem
Język śląski zostanie uznany za język regionalny? W piątek posłowie będą głosować nad projektem Lucyna Nenow / Polska Press
Rozpoczęło się kolejne - 10. już w ten kadencji - posiedzenie Sejmu. Posłowie będą procedować między innymi nad projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, który zakłada uznanie języka śląskiego za język regionalny. W środę, 24 kwietnia, w godzinach okołopołudniowych zaplanowano kolejne czytanie, a w piątek, 26 kwietnia, głosowanie.

Język śląski zostanie uznany za język regionalny?

Przypomnijmy, mieszkańcy województwa śląskiego od wielu lat walczą o to, aby język śląski został wreszcie został uznany za język regionalny - tak, jak przed blisko 20 laty stało się językiem kaszubskim.

Uznanie śląskiego za język regionalny znalazło się też wśród stu konkretów, które Koalicja Obywatelska obiecała zrealizować w ciągu pierwszych stu dni po objęciu przez nią rządów. Swoje poparcie w tej kwestii zadeklarowały również Trzecia Droga oraz Lewica.

I rzeczywiście projekt dotyczący języka śląskiego i uznania go za język regionalny do Sejmu trafił na początku obecnego roku. Złożyli go posłowie wybrani z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Podjęli oni tym samym kolejną próbę dotyczącą uznania śląskiego za język regionalny. Jest to już ósme podejście, kiedy miłośnicy i użytkownicy języka śląskiego próbują walczyć w parlamencie o uznanie go za język regionalny. Wszystkie dotychczasowe kończyły się niepowodzeniem. Identyczny los spotykał także próby uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Teraz - w przypadku języka śląskiego - może być inaczej.

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o języku śląskim odbyło się w marcu. Temat wywołał spore emocje. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji twierdzili, że język śląski nie jest językiem i złożyli wnioski o odrzucenie projektu. Przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu głosowało 252 posłów (wszyscy przedstawiciele koalicji rządowej oraz niektórzy opozycyjni parlamentarzyści z woj. śląskiego), za było 172, a jeden wstrzymał się od głosu. Ostatecznie więc ich wniosek został odrzucony, a projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Posłowie będą głosować w piątek, 26 kwietnia

Projekt zmieniający ustawę dotyczącą mniejszości narodowych i etnicznych, a co za tym idzie uznanie języka śląskiego za język regionalny, był ponownie czytany w środę, 24 kwietnia, w godzinach okołopołudniowych.

- Było to drugie czytanie projektu - sprawozdanie komisji - mówiła Monika Rosa, posłanka KO i wnioskodawczyni projektu ustawy.

Nie zgłoszono w nim poprawek, ani nie odesłano go do komisji ds. mniejszości. Konfederacja natomiast złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości.

Trzecie czytanie (głosowanie) odbędzie się w piątek, 26 kwietnia, w bloku głosowań. Biorąc pod uwagę podział głosów w Sejmie można spodziewać się, że projekt przejdzie.

- Jeśli projekt ustawy przejdzie w Sejmie, trafi on do Senatu. Ten powinien się nim zająć na najbliższym posiedzeniu, czyli po majówce. Podczas jednego posiedzenia Senatu projekt powinien zostać uchwalony i skierowany do podpisu prezydenta - tłumaczy Monika Rosa, która stoi na czele walki o tę sprawę.

Na razie zagadką jest, czy prezydent Andrzej Duda rzeczywiście zdecyduje się na złożenie podpisu pod nowelizacją.

Nowe możliwości

Uznanie języka śląskiego za język regionalny z pewnością otworzyłoby nowe możliwości.

- Uznanie języka śląskiego za język regionalny to przede wszystkim kwestia prestiżu - zauważa posłanka Monika Rosa. - Nie bez znaczenia jest też wymiar praktyczny, czyli wsparcie państwa w utrzymaniu i rozwoju tego języka. Poza tym możliwość nauczania języka śląskiego w szkołach i oficjalnego używania w przestrzeni publicznej. To też kwestia finansowania organizacji, które sprzyjają promocji i rozwojowi języka śląskiego, a także wydawnictw kulturalnych, teatrów, czy sztuk. Wszystko to jest potrzebne do podtrzymania języka, badań nad nim, a także do jego prestiżu i rozwoju - wyjaśnia.

Jeśli język śląski zostałby uznany za regionalny w szkołach mogłyby odbywać się z niego dobrowolne zajęcia. Z kolei w miejscowościach, w których używanie śląskiego zadeklarowałoby ponad 20-proc. wszystkich mieszkańców, mogłyby pojawić się dwujęzyczne tabliczki z ich nazwami. Obok polskich zawisłyby również te w języku śląskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera