MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jod dla Polaków na wypadek skażeń promieniotwórczych. Ministerstwo Zdrowia określa dawkowanie preparatów ze stabilnym jodem

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Ministerstwo Zdrowia określi dawki preparatów ze stabilnym jodem na wypadek skażeń promieniotwórczych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do konsultacji publicznych. Przepisy będą stosowane, dopiero gdy w Polsce zostanie wybudowany obiekt jądrowy o odpowiedniej mocy.

Spis treści

Preparat ze stabilnym jodem na wypadek skażenia radioaktywnego

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie preparatów ze stabilnym jodem, w jakie wyposaża się osoby z ogółu ludności znajdujące się w strefie planowania wyprzedzających działań interwencyjnych. Działania te mają na celu uniknięcie lub znaczące ograniczenie skutków radiologicznych zdarzenia radiacyjnego dla zdrowia.

Tabletki jodu
Projekt określa dawki preparatów ze stabilnym jodem, aby zapewnić właściwą ochronę przed skutkami skażeń promieniotwórczych. starpik/gettyimages.com

Resort zaznacza, że zgodnie z dostępnymi informacjami, w chwili obecnej na terenie Polski ani w pobliżu jej granic nie ma obiektów, dla których – według ustawowych wytycznych – będzie konieczne określenie tzw. strefy wewnętrznej. W uzasadnieniu podano, że przepisy rozporządzenia nie będą stosowane do czasu budowy w Polsce obiektu jądrowego o odpowiedniej mocy.

Dawkowanie jodu w tzw. strefie wewnętrznej

Projekt określa dawki preparatów ze stabilnym jodem, aby zapewnić właściwą ochronę przed skutkami skażeń promieniotwórczych, a także treść informacji o stosowaniu preparatów, która będzie do nich dołączona.

– Przepisy dotyczące wyposażenia ludności w strefie wewnętrznej w preparaty stabilnego jodu stanowią realizację zaleceń Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) – podało MZ.

Zgodnie z projektem, osoby z ogółu ludności znajdujące się w strefie planowania wyprzedzających działań interwencyjnych:

  • w wieku poniżej 3 lat wyposaża się w 2 dawki preparatu ze stabilnym jodem, z których każda wynosi 32 mg jodku potasu,
  • w wieku 3-12 lat – w 2 dawki preparatu ze stabilnym jodem, z których każda wynosi 65 mg jodku potasu,
  • w wieku 12-60 lat2 dawki preparatu ze stabilnym jodem, z których każda wynosi 130 mg jodku potasu,
  • osoby powyżej 60 lat1 dawkę preparatu ze stabilnym jodem, która wynosi 130 mg jodku potasu.

Preparat będzie wskazany do użycia tylko w przypadku skażenia radioaktywnego i jedynie na wyraźne wezwanie organów odpowiedzialnych za postępowanie w takich sytuacjach.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jod dla Polaków na wypadek skażeń promieniotwórczych. Ministerstwo Zdrowia określa dawkowanie preparatów ze stabilnym jodem - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni