Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro na Uniwerssytecie Śląskim w Katowicach wykład "Od odkrycia atomów do nanotechnologii"

RP
3 czerwca 2009 r. o godzinie 10:00 w sali audytoryjnej im. A. Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach, w ramach cyklu wykładów Z najlepszymi przez Fizykę odbędzie się wykład pt: Od odkrycia atomów do nanotechnologii, który wygłosi prof. dr hab. Marcin Mierzejewski z Zakładu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Śląskiego.

Jeszcze 30 lat temu w niektórych podręcznikach można było przeczytać o tym, że fizyka atomowa ma do czynienia z obiektami i zjawiskami niemożliwymi do obserwacji nie tylko przy pomocy ludzkich zmysłów lecz także przy użyciu najlepszych instrumentów pomiarowych. Dzisiaj stwierdzenie to stało się nieprawdziwe.

Możemy nie tylko obserwować pojedyncze atomy, lecz również manipulować nimi i w ten sposób wytwarzać nowe materiały o unikalnych własnościach wynikających z ich niewielkich rozmiarów. Na wykładzie zostaną przedstawione najważniejsze odkrycia, które umożliwiły zrozumienie budowy materii. Omówione też zostaną zasady działania wybranych urządzeń wykorzystywanych współcześnie w nanotechnologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!