MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jutro rusza Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Potrwa trzy dni. Odbędzie się 170 debat. Będą skupione głównie wokół transformacji

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie już 16.
Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie już 16. arc. DZ
Od 7 do 9 maja w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym pod hasłem: "Transformacja dla przyszłości" odbywać się będzie Europejski Kongres Gospodarczy. Wpisze się w niego dokładnie 170 debat, z których większość - jak samo hasło tegorocznej edycji EKG wskazuje - będzie dotyczyć transformacji. Ta z kolei będzie omawiana w kontekstach: bezpieczeństwa i przemysłu zbrojeniowego, rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, a także innowacji i technologii przyszłości.

Jutro rusza Europejski Kongres Gospodarczy. Będzie skupiony wokół transformacji

Przez trzy dni, w całej Europie z gospodarczego punktu widzenia nie będzie ważniejszego miasta niż Katowice. To właśnie w stolicy województwa śląskiego odbywać się będzie Europejski Kongres Gospodarczy (EKG). Będzie on miał miejsce w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK). Drogi Katowic i EKG przetną się już po raz kolejny. Tegoroczna edycja kongresu będzie już 16., która zagości na Śląsku.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbywał się będzie od 7 do 9 maja. Hasło EKG w tym roku brzmi: "Transformacja dla przyszłości". Kwestie transformacji będą rozważane przede wszystkim pod kątem trzech głównych aspektów. Jakich? Uczestnicy kongresu postarają się znaleźć rozwiązania dla wyzwań związanych z bezpieczeństwem, rolnictwem i innowacjami.

Dodatkowo przy okazji każdej z tych dziedzin, odbywać się będą debaty na temat - kolejno: przemysłu zbrojeniowego, bezpieczeństwa żywnościowego oraz technologii przyszłości. Nie zabraknie też jednak innych ważnych gospodarczo tematów. Z punktu widzenia w regionie, po raz kolejny uczestnicy EKG pochylą się nad transformacją energetyczną, której również poświęcona będzie spora część wydarzenia w Katowicach.

Przykładowe sesje w trakcie kongresu, to chociażby: sektor i potencjał obronny, sektor energii w Europie Centralnej, rynek energii po kryzysie, dekarbonizacja w praktyce, fundusze unijne, zielone finanse, czy odnawialne źródła energii.

Tegoroczny EKG ma być wyjątkowy. Między innymi ze względów politycznych

Jak zapowiadają i zaznaczają organizatorzy, tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy będzie wyjątkowy. I nie są to słowa rzucane na wiatr. Na wyjątkowość 16. EKG ma wskazywać chociażby nowa sytuacja polityczna w Polsce.

- Mamy nową sytuację polityczną w Polsce, mamy ogromne wyzwania geopolityczne i mamy wyzwania związane z transformacją. Wyjątkowy jest też termin. To będzie sześć miesięcy funkcjonowania nowego rządu, będzie po wyborach samorządowych, na miesiąc przed wyborami europejskimi i w rocznicę dwudziestolecia wejścia Polski do Unii Europejskiej - mówił już przy okazji ogłaszania agendy Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator kongresu.

Podobnie uważa także premier Jerzy Buzek, który od pierwszej edycji EKG jest jego uczestnikiem i rokrocznie jedną z najważniejszych postaci tego wydarzenia. Szef rządu w latach 1997-2001 zwraca uwagę na dodatkowe czynniki, które pozwalają tak twierdzić.

- To jest kongres absolutnie w chwili przełomu i ten przełom czujemy. Do wszystkich politycznych napięć i zagrożeń dochodzi to, że zmieniają się władze Unii Europejskiej, a my mamy za dziewięć miesięcy naszą prezydencję - zauważa Jerzy Buzek.

W ciągu trzech dni, w Katowicach 170 debat. Obecnych będzie ok. 1200 prelegentów. EKG wysłucha kilkanaście tysięcy osób. Jeszcze więcej usłyszy o kongresie z mediów

Jak wyliczają organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego, na trzydniowe wydarzenie w Katowicach składać się będzie około 170 debat. Weźmie w nich udział mniej więcej 1200 prelegentów.

- Będą z nami uznane autorytety, wyraziste indywidualności, decyzyjni politycy. Menedżerowie wielkich firm i przedsiębiorcy. Eksperci, naukowcy, ludzie mediów - zapowiadają osoby zaangażowane w organizację EKG.

Najważniejszymi gośćmi 16. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego będą: premier Donald Tusk oraz Ursula von der Leyen, obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej, a zarazem kandydatka Europejskiej Partii Ludowej (EPL) na to stanowisko w kolejnej kadencji. Premier i przewodnicząca KE jako goście specjalni wygłoszą przemówienia podczas oficjalnego otwarcia kongresu.

Wśród gości, którzy pojawią się w Katowicach nie zabraknie ministrów i wiceministrów. Swoją obecność potwierdziło ponad 30 z nich. W MCK pojawią się również przyjezdni z zagranicy.

- Mamy bardzo dobrze wyglądające delegacje zagraniczne. Bardzo liczna będzie delegacja ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale też nasi sąsiedzi: Czechy, Niemcy, Litwa, Ukraina i dalej Francja, Brazylia, Wielka Brytania czy amerykański biznes - wylicza Wojciech Kuśpik.

Szacuje się, że tegoroczna edycja EKG przyciągnie kilkanaście tysięcy uczestników. Około 11 tysięcy z nich ma pojawić się w Katowicach osobiście. Kolejne 7 tysięcy osób, ma uczestniczyć w kongresie zdalnie, oglądając panele dyskusyjne w formie online.

Oto, aby EKG dotarło do jak największej liczby osób tradycyjnie zadbają też media, w tym Dziennik Zachodni, który objął Europejski Kongres Gospodarczy głównym patronatem medialnym.

Jeśli chodzi o liczby w tym zakresie, jedna z poprzednich edycji kongresu przyciągnęła ponad pół tysiąca dziennikarzy z ponad 150 redakcji. Za ich pośrednictwem powstało blisko 50 tysięcy informacji i wzmianek o EKG w mediach. Potencjalna liczba odbiorców wyniosła aż 5,6 miliarda osób.

Głównym patronem medialnym wydarzenia jest Polska Press Grupa, wydawca m.in. serwisu i magazynu „Strefa Biznesu”, 22 serwisów i dzienników regionalnych, ponad 500 serwisów miejskich, skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Sportowy24.pl, Gol24.pl, Telemagazyn.pl i Shownews.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni