Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta Dużej Rodziny: Jak otrzymać prawo do zniżek? Jak długo można z nich korzystać?

Michał Wroński
Lucyna Nenow
Karta Dużej Rodziny: Dzięki Karcie Dużej Rodziny można zaoszczędzić na zakupach, przejazdach i podczas wypoczynku. Sprawdź, co trzeba zrobić, by otrzymać prawo do żniżek, i jak długo będzie można z nich korzystać

Od poniedziałku rodziny z minimum trójką dzieci mogą składać wnioski o przyznanie im Karty Dużej Rodziny. Będzie wydawana od lipca. Jej posiadacze dostaną prawo do zniżek przy korzystaniu z komunikacji miejskiej, robieniu zakupów w niektórych sieciach handlowych czy pobycie w wybranych ośrodkach wczasowych. Zapłacą także mniej za wstępy do części muzeów i obiektów sportowych.

CZYTAJ KOMENTARZ DZ:
Szymonik: Nasza karta niezapisana

Na razie do rządowego programu przystąpiło 46 firm oraz instytucji (kolejne mogą wciąż dopisywać się do listy) - zarówno tych działających na terenie całego kraju (np. PKP Intercity, Przewozy Regionalne czy Wars), jak też związanych wyłącznie z konkretną miejscowością. W naszym regionie posiadaczom KDR ulgi zaoferował COS Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, Ośrodek Hotelowo-Szkoleniowy OHP w Wiśle oraz prezydencki zameczek na Kubalonce. Z oferowanych zniżek (wynoszących od 5 do nawet 40 procent) mogą korzystać wszyscy posiadacze Karty, niezależnie od miejsca zamieszkania. Co istotne, nie tracą oni prawa do ulg ustawowych oraz tych wynikających z lokalnych kart dużej rodziny.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Karcie Dużej Rodziny? Poniżej - w oparciu o informacje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - prezentujemy praktyczny poradnik dla osób zainteresowanych korzystaniem z tego udogodnienia.

Kto i gdzie może wystąpić o przyznanie KRD?

Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta (gminy), w którym mieszka dana rodzina. Może to uczynić każdy jej pełnoletni członek. Za wydanie Karty nie jest pobierana opłata. Płacić trzeba dopiero za wydanie duplikatu, w razie zgubienia oryginału Karty (opłata wynosi 8,71 zł).

Jak wygląda Karta?

Przypomina zwykłą kartę płatniczą (ma nawet takie same wymiary). Wpisane są na niej imię, nazwisko i numer PESEL jej posiadacza, a także data ważności Karty, jej numer, skrót "KDR" pisany alfabetem Braille'a oraz elementy zabezpieczające przed jej podrobieniem.

Czy dochód rodziny będzie brany pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku?

Nie, jedynym wymogiem formalnym uprawniającym do otrzymania Karty jest posiadanie minimum trójki dzieci (mogą z niej korzystać także rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka).

Kto i jak długo będzie mógł korzystać z Karty?

Z Karty mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny, której ją przyznano, choć nie wszyscy równie długo. Dzieciom przyznana jest ona do ukończenia 18. roku życia lub - jeśli uczą się jeszcze w szkole lub studiują - do ukończenia 25. roku życia.

Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio (bez względu na to, czy są nadal małżeństwem; jeśli jest inaczej, to z KDR mogą też korzystać nowi małżonkowie), zaś osoby niepełnosprawne w czasie obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Gdzie można sprawdzić, jakie instytucje honorują Kartę Dużej Rodziny?

Pełny ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl). Ponadto miejsca, w których przysługują zniżki, oznaczone są specjalnym znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".
Aby skorzystać z ulgi, należy w punkcie zakupu biletu wstępu okazać Kartę. Każdy jej posiadacz może korzystać z niej w dowolnym czasie, tzn. nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu.

Lokalne Karty są jużw 27 miejscowościach województwa śląskiego

Rządowa Karta Dużej Rodziny stanowi uzupełnienie lokalnych kart, które obowiązują już w ok. 200 gminach na terenie całej Polski. W województwie śląskim na wprowadzenie takiego rozwiązania zdecydowało się 27 miejscowości. Są to: Będzin, Bielsko-Biała, Bieruń, Bytom, Czechowice - Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Katowice, Knurów, Myszków, Łazy, Racibórz, Radlin, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice, Skoczów, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław Śląski, Zabrze i Żory.

Powstanie też Karta regionalna?

W ciągu najbliższych tygodni zostanie podpisane porozumienie między zarządem woj. śląskiego a gminami, w których już obowiązują lokalne karty dużej rodziny. Ich posiadacze będą mogli liczyć na 50-procentowe zniżki w podległych marszałkowi jednostkach kultury, a w weekendy także w pociągach Kolei Śląskich (być może taka samą ulgę zaproponuje KZK GOP). Z kolei placówki służby zdrowia organizować będą białe soboty i niedziele - w ich trakcie można będzie skorzystać z darmowych usług zdrowotnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera