Kartka z kalendarza. 140 lat temu urodził się Akiba Rubinstein, polski arcymistrz szachowy, pionier nowoczesnej gry pozycyjnej

Piotr Rutkowski
Piotr Rutkowski
Akiba Rubinstein jako jedyny szachista w historii wygrał pięć ważnych międzynarodowych imprez w ciągu jednego roku
Akiba Rubinstein jako jedyny szachista w historii wygrał pięć ważnych międzynarodowych imprez w ciągu jednego roku Narodowe Archiwum Cyfrowe
140 lat temu w Stawiskach urodził się Akiba Rubinstein, polski arcymistrz szachowy, pochodzenia żydowskiego. Był członkiem reprezentacji, która wywalczyła złoty medal na III Olimpiadzie Szachowej w Hamburgu w 1930 roku.

Akiba Rubinstein urodził się 12 grudnia 1882 w Stawiskach (koło Łomży), zmarł natomiast 14 marca 1961 w Antwerpii lub Brukseli. Był jednym z czołowych szachistów świata w pierwszych dekadach XX wieku. Uznawano go za jednego z pionierów nowoczesnej gry pozycyjnej.

Kariera Akiby Rubinsteina

W 1903 roku podczas turnieju szachowego w Kijowie Akiba Rubinstein zajął piąte miejsce, wyprzedzając przy tym wielu czołowych szachistów rosyjskich. W 1906 roku zdobył wicemistrzostwo Rosji.

Największe sukcesy Rubinstein odnosił od 1907 do 1912 roku. W 1907 roku wygrał w niezwykle silnie obstawionym turnieju w Karlowych Warach. W 1909 roku podzielił pierwsze miejsce na turnieju w Petersburgu. W 1910 roku Rubinstein był uznawany przez wielu za najlepszego szachistę świata.

W 1912 roku Akiba Rubinstein wygrał pięć kolejnych ważnych międzynarodowych imprez w ciągu jednego roku: w San Sebastián, Pieszczanach, Wrocławiu, Warszawie i Wilnie. Dokonał tego jako pierwszy i do tej pory jako jedyny w historii!

Po wojnie Akiba Rubinstein startował w prestiżowych turniejach szachowej elity, ale z mniejszym niż przed wojną powodzeniem. Chociaż w 1922 roku zwyciężył w bardzo silnie obsadzonym turnieju w Wiedniu.

W 1927 zdobył złoty medal indywidualnych mistrzostw Polski. W 1930 roku poprowadził polską drużynę do zwycięstwa na III szachowej olimpiadzie w Hamburgu, przyczyniając się do zdobycia przez Polskę drużynowego mistrzostwa świata.

Po 1932 roku Rubinstein już nie wystąpił w żadnym turnieju. Choroba umysłowa, antropofobia (lęk przed ludźmi), z którą walczył przez całe życie, w końcu wzięła górę.

Rubinsteinowi nigdy nie udało się rozegrać meczu o tytuł mistrza świata. W tamtych czasach bowiem pretendent do tytułu musiał dysponować sporą kwotą na organizację meczu i nagrody. Dlatego uważano, że Akiba był jednym z najwybitniejszych szachistów w historii, który był pozbawiony szansy na zostanie mistrzem świata.

Według Chessmetrics, najwyższy ranking osiągnął w czerwcu 1913, kiedy to z wynikiem 2789 punktów zajmował 1. miejsce na świecie.

W 1950 Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała mu tytuł arcymistrza.

Od 1963 w Polanicy-Zdroju rozgrywany jest Memoriał Akiby Rubinsteina, w którym brali udział najwybitniejsi szachiści świata (m.in. mistrzowie świata Wasilij Smysłow, Anatolij Karpow i Weselin Topałow).

Najważniejsze osiągnięcia Akiby Rubinsteina:

  • Zwycięstwa turniejowe: Karlowe Wary (1907), Petersburg (1909), San Sebastián, Pieszczany, Wrocław, Warszawa, Wilno (1912), Wiedeń (1922)
  • Mistrzostwo Polski (1927)
  • Drużynowe mistrzostwo świata (Hamburg, 1930)
  • Lider rankingu (wg Chessmetrics), czerwiec 1913
  • Tytuł arcymistrza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Kartka z kalendarza. 140 lat temu urodził się Akiba Rubinstein, polski arcymistrz szachowy, pionier nowoczesnej gry pozycyjnej - Sportowy24

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie