Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa samolotu z piłkarzami Manchesteru United. Dziś, 6 lutego, mija 61 rocznica tragedii Dzieci Busby'ego

Jacek Sroka
Jacek Sroka
By André Zahn - André Zahn (User:Nic/de:Benutzer:Nic), CC BY-SA 2.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1008333
6 luty to data, którą zna każdy kibic Manchesteru United. Tego właśnie dnia – 61 lat temu o godz. 15.04 doszło do katastrofy lotniczej samolotu, którym lecieli piłkarze Czerwonych Diabłów. Na lotnisku w Monachium tuż po starcie zginęły 23 osoby, w tym ośmiu piłkarzy ManU. Tę tragedię upamiętnia zegar umieszczony na zewnątrz stadionu Old Trafford z datą tej wielkiej tragedii. W Manchesterze 6 lutego zawsze oddawany jest hołd poległym zawodnikom i członkom ekipy United.

6 lutego 1958 roku piłkarze Manchesteru United wracali z ćwierćfinałowego meczu Pucharu Europy z Crveną Zvezdą Belgrad. Niewielki samolot miał na pokładzie 44 osoby – piłkarzy, członków sztabu szkoleniowego i dziennikarzy. Maszyna nie była w stanie pokonać za jednym zamachem drogi z Bałkanów na Wyspy Brytyjskie dlatego konieczne było międzylądowanie w Monachium w celu uzupełnienia paliwa.

Pogoda, która już przy lądowaniu nie była najlepsza, pogarszała się z każdą minutą. Pilot trzy razy próbował wznieść maszynę w powietrze. Ta ostatnia próba okazała się feralna, bo samolot rozbił się podczas startu uderzając w budynki z paliwem i zaczął płonąć.

W katastrofie zginęły 23 osoby, w tym ośmiu piłkarzy Manchesteru United Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Duncan Edwards, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor i Billy Whelan. Wiele innych osób odniosło obrażenia. Bramkarz Harry Gregg wyniósl z płonącego samolotu m.in. Bobby'ego Charltona i menedżera Matta Busby'ego zyskując później miano "bohatera z Monachium".

Tragiczna katastrofa zakończyła złotą erę Manchesteu United w angielskiej piłce. Czerwone Diabły w 1956 i 1957 roku sięgały po tytuł mistrzowski, a wszyscy kibice na Wyspach Brytyjskich zachwycali się stylem gry „Dzieci Busby’ego” jak nazywano tę drużynę. Wszystko dlatego, że znakomity trener stworzył świetny zespół z bardzo młodych graczy – średnia wieku drużyny, która uległa katastrofie wynosiła zaledwie 22 lata.

Sam Busby z trudem przeżył. Wspaniały szkoleniowiec był menedżerem Manchesteru United w latach 1945-69. Jego rekord pracy na Old Trafford pobił dopiero Alex Ferguson. Po katastrofie sam musiał się leczyć, ale w latach sześćdziesiątych wywalczył jeszcze z piłkarzami Czerwonych Diabłów dwa tytuły mistrza Anglii, a w 1968 r. jako pierwszy zespół z Wysp Brytyjskich sięgnął po Puchar Europy.

Na stadionie Old Trafford katastrofę w Monachium upamiętnia zegar z napisem Munich i datą tragedii. Choć niewielki na zwiedzających obiekt robi ogromne wrażenie.

Historyczny wynik Polaków w Oberstdorfie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo