Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Wystawa na pamiątkę 40-lecia wizyty Jana Pawła II na Muchowcu

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
Stan wojenny i około milion ludzi na katowickim Muchowcu. Wszyscy czekali na Jana Pawła II. Około 40 lat temu miała miejsce II pielgrzymka papieża do Polski. Jak wspominają ją Ci, którzy tego dnia byli na lotnisku? 20 czerwca na Placu Wolności otwarto specjalną plenerową wystawę.

Wizyta Jana Pawła II na Muchowcu

We wtorek, 20 czerwca, na Placu Wolności w Katowicach otwarto wystawę, której tematem jest wizyta Jana Pawła II na Górnym Śląsku. Miała ona miejsce 40 lat temu na katowickim Muchowcu. Dlaczego była ona taka niezwykła? Przede wszystkim trwała w czasie stanu wojennego – w czasie, kiedy w wielu Polakach przygasała nadzieja na normalne życie i wolność.

Śląsk miał być regionem z samego założenia komunistycznym, bo gdzie, jak nie tutaj klasa robotnicza stanowiła tak pokaźną liczbę? Mimo to, władza ludowa się przeliczyła. Na lotnisku sportowym pojawiło się około miliona osób. Nawet dziś ta liczba robi wrażenie. Tego samego dnia Jan Paweł II odwiedził również archikatedrę Chrystusa Króla, gdzie spotkał się z chorymi.

Na otwarciu wystawy były osoby, które tego dnia poszły na spotkanie z papieżem. Przy fotografiach znalazły się słowa świadków pielgrzymki sprzed 40-stu lat.

Słowa świadków historii

Na wystawie pokazano dwanaście zdjęć dużego formatu (pięć na dwa i pół metra) wraz z fragmentami homilii wygłoszonej w Katowicach. Papież mówił wtedy zarówno o modlitwie, jak i o pracy.

- W dzieło Odkupienia wchodzi też całe ziemskie życie Syna Bożego, Jego misja mesjańska związana z przepowiadaniem Ewangelii — a przed tym trzydzieści lat życia ukrytego, które to życie od wczesnych lat było poświęcone pracy przy warsztacie u boku Józefa z Nazaretu. Tak więc w słowo Bożego Objawienia wpisana jest ewangelia pracy, którą Kościół stale na nowo odczytuje i na nowo głosi wszystkim ludziom. Praca bowiem jest podstawowym powołaniem człowieka na tej ziemi – mówił na Muchowcu Jan Paweł II.

Co istotne w swojej homilii nawiązał także do przebudzenia Solidarności, praw pracowników (np. do sprawiedliwej zapłaty – starczającej do utrzymania rodzin) oraz o prawie do wypoczynku. Wspomniał również o tym, że ludzie mają prawo się zrzeszać i jest to prawo wrodzone. W czasie homilii wielokrotnie nawiązywał do Matki Bożej Piekarskiej jako Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej.

- Miłość społeczna jest otwarta ku wszystkim ludziom i ku wszystkim ludom. Jeżeli ukształtuje się ona głęboko i rzetelnie w swych podstawowych kręgach — człowiek, rodzina, ojczyzna — wówczas zdaje również egzamin w kręgu najszerszym – mówił papież.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera