Katowice z nową, zieloną infrastrukturą do rekreacji i wypoczynku

Materiał informacyjny - Miasto Katowice
Dolina Trzech Stawów to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w Katowicach. Fot. Radosław Kaźmierczak
Dolina Trzech Stawów to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w Katowicach. Fot. Radosław Kaźmierczak
Wraz z nadejściem wiosny, Katowice wzbogaciły się o nowe atrakcje, umożliwiające mieszkańcom spędzanie czasu na łonie natury w aktywny i rodzinny sposób. Modernizacji został poddany m. in. krąg taneczny w Dolinie Trzech Stawów. Nowe i odnawiane miejsca znajdą się również w Wełnowcu, dolinie rzeki Ślepiotki, u zbiegu ul. Leopolda i Le Ronda oraz przy ul. Wantuły. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł.

Inwestycje w Dolinie Trzech Stawów

Jednym z kluczowych punktów rewitalizacji była modernizacja kręgu tanecznego, który odgrywa istotną rolę w życiu społecznym Doliny Trzech Stawów. Kosztowne prace, których wartość przekroczyła 4,3 mln zł, objęły nie tylko modernizację samego kręgu. Rewitalizacji poddana została także alejka prowadząca do kręgu z kierunku przystani kajakowej. Dzięki nowej podbudowie, oświetleniu oraz dodatkowym udogodnieniom - takim jak ławki, stoły, czy leżaki - spacer do głównego punktu rekreacyjnego stał się jeszcze przyjemniejszy. Łącznie zamontowano 13 ławek, 6 leżaków oraz 2 stoliki piknikowe.

Jeszcze kilka lat temu ul. Dworcowa była parkingiem, dziś jest tu deptak. Fot. Sławomir Rybok
Jeszcze kilka lat temu ul. Dworcowa była parkingiem, dziś jest tu deptak. Fot. Sławomir Rybok

- Oprócz kręgu tanecznego Zakład Zieleni Miejskiej wykonał ostatnio kilka innych inwestycji w Dolinie Trzech Stawów. To m.in. ścianka tenisowa zlokalizowana pomiędzy stawami Łąka i Kajakowym. Już niedługo odwiedzający Dolinę będą mieć do dyspozycji również pumptrack. Zostanie on udostępniony jeszcze tej wiosny. Obiekt będzie się składał z dwóch torów dostosowanych do różnego poziomu umiejętności użytkowników - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor katowickiego Zakładu Zieleni Miejskiej.

Pięć parków

Katowice szykują się również do otwarcia pięciu nowych lub odnowionych parków. Mieszkańcy będą mieli szansę korzystać z nowych terenów do relaksu i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Prace zbliżają się do finału.

Przy rewitalizacji Parku Giszowieckiego wykonano nowe nasadzenia. Fot. KAW
Przy rewitalizacji Parku Giszowieckiego wykonano nowe nasadzenia. Fot. KAW

Wśród tych obszarów znajduje się teren przy ul. Wantuły, który dotychczas pozostawał niezagospodarowany. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą mieli dostęp do różnorodnych atrakcji, w tym placu zabaw dla dzieci, strefy rekreacyjnej, miejsc do relaksu oraz obserwacji przyrody. Liczne udogodnienia, takie jak stojaki rowerowe, drewniane altany i punkt obserwacyjny, będą częścią ścieżki przyrodniczej, wzbogaconej o hotele dla owadów, karmniki oraz grę edukacyjną „Kostki wiedzy”. Park zostanie również zazieleniony poprzez posadzenie drzew, krzewów, pnączy oraz traw, a koszt całej inwestycji przekroczy 5,5 mln zł.

Kolejnym z odnawianych miejsc jest Park Wełnowiecki o powierzchni 137 tys. m kw., którego rewitalizacja będzie kosztować prawie 13 mln zł. W ramach inwestycji powstaje tu nowy plac zabaw, boisko do koszykówki i siatkówki, górka saneczkowa, siłownia, wybieg dla psów oraz tor dla rowerzystów typu pumptrack. W parku znajdzie się także strefa relaksu z hamakami, ławkami oraz punktami do grillowania. Dodatkowo nasadzono krzewy, byliny oraz 89 drzew.

Park w dolinie Ślepiotki, zajmujący obszar około 3 hektarów, także przeszedł znaczącą metamorfozę. Dotychczas będący dzikim i niezagospodarowanym terenem, dzięki rewitalizacji, przemieni się w urokliwe miejsce rekreacji i odpoczynku. Pojawiają się tu nowe ciągi piesze, mostki, place zabaw, a nawet park dla psów i ogród społeczny. W ostatnich tygodniach wykonano kluczowe prace, takie jak przewiert pod dnem rzeki oraz montaż schodów, placu zabaw i ogrodzenia. Całkowita wartość inwestycji przekracza 10 milionów złotych. Park ma zostać udostępniony już w nadchodzącą wiosnę.

W parku przy dolinie rzeki Ślepiotki trwają ostatnie prace m.in. związane z uruchomieniem oświetlenia. Fot. Dariusz Czapla
W parku przy dolinie rzeki Ślepiotki trwają ostatnie prace m.in. związane z uruchomieniem oświetlenia. Fot. Dariusz Czapla

Następnym z odnawianych miejsc jest teren pomiędzy ulicami Leopolda a Le Ronda, gdzie powstaje nowy park. Dotychczas nieuporządkowany teren przeobraża się w przestrzeń pełną atrakcji. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą mieli dostęp do placu zabaw, plenerowej siłowni, ogrodu sensorycznego, zielonego labiryntu, polan, łąk kwietnych oraz strefy widokowej. Dodatkowo, na małym stawie zamontowano drewniane pomosty. Pojawiły się też nowe alejki i latarnie, co sprawia, że park będzie idealnym miejscem na spacer czy relaks. Całkowity koszt inwestycji to ponad 7,9 mln zł.

Park Giszowiecki również przeszedł kompleksową odnowę. Realizacja tego projektu, uzyskanego dzięki wsparciu Budżetu Obywatelskiego (1348 głosów), obejmowała wprowadzenie nowych drzew i krzewów, a także odnowienie lub wymianę trawników, zastępując je nową trawą z rolki. Całkowita powierzchnia nowych trawników w parku wynosi teraz łącznie 315,5 m kw., przy czym 157 m kw. zostało zrekultywowanych. Ponadto, ułożono także 24 m kw. nowego chodnika z kostki betonowej o powierzchni niefazowanej. Nie zabrakło również montażu krawężników, ławek i koszy na śmieci. Prace kosztowały ponad 142 tys. zł.

Nasadzeni na al. Korfantego to dobry przykład zazieleniania przestrzeni w centrum Katowic. Fot. Sławomir Rybok
Nasadzeni na al. Korfantego to dobry przykład zazieleniania przestrzeni w centrum Katowic. Fot. Sławomir Rybok

- Projekt przewidywał uzupełnienie istniejącej w parku roślinności nowymi nasadzeniami. Wśród roślin pojawiły się m.in. barwinek pospolity oraz mahonia pospolita. Oprócz tego jest kilka rodzajów różaneczników - o kwiatach m.in. różowych, białych i fioletowych. Na miejscu zasadzono buki pospolite, które mają bardzo ozdobną, szeroką, zaokrągloną koronę. Oprócz tego zasadziliśmy również tawułę szarą - krzew o dekoracyjnych, łukowato wyginających się, cienkich pędach - wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM.

Zielony budżet

Zielony Budżet, po raz piąty realizowany w Katowicach, stanowi wyjątkową formę partycypacji społecznej, pozwalającą mieszkańcom decydować o miejscach, które powinny być zazielenione. Mieszkańcy mają do dyspozycji pulę środków w wysokości 3 mln zł, z czego 2,4 mln zł zostanie podzielone pomiędzy 22 dzielnice, a 600 tys. zł przeznaczone zostanie na projekty ogólnomiejskie. Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej, podkreśla, że priorytetem są projekty sprzyjające środowisku naturalnemu oraz życiu zwierząt. W ramach programu realizowane są zadania związane m.in. z zazielenieniem przestrzeni publicznej, rewitalizacją zieleni w skwerach i parkach, tworzeniem łąk kwietnych oraz projektami dotyczącymi ochrony zwierząt.

Przy przebudowie kręgu tanecznego w Dolinie Trzech Stawów wyremontowana została również alejka prowadząca do przystani kajakowej. Fot. M. Mendala
Przy przebudowie kręgu tanecznego w Dolinie Trzech Stawów wyremontowana została również alejka prowadząca do przystani kajakowej. Fot. M. Mendala

Dotychczasowe inwestycje obejmowały m.in. urządzenie skweru przed Superjednostką, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin w różnych częściach miasta, łąki kwietne na os. Tysiąclecia, czy też park kieszonkowy u zbiegu ulic Markiefki i Piotra w Bogucicach. W 2024 roku planowanych jest realizacja 108 zadań z poprzedniej edycji Zielonego Budżetu. Informacje o wybranych do realizacji projektach tegorocznej edycji Zielonego Budżetu zostaną ogłoszone do końca września.

Miasto przyjazne... pszczołom

Ale to nie wszystko! Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej niedawno przeprowadził kompleksowy remont swojego "mieszkaniowego kompleksu" dla pszczół. Odnowione domki, zrealizowane w ramach IV edycji Zielonego Budżetu, będą gotowe na kwiecień, aby zapewnić owadom komfortowe warunki i umożliwić im rozpoczęcie pożytecznej pracy. Projektem objęto domki znajdujące się między innymi w Parku Wełnowieckim, przy skwerze Fojkisa oraz na placu Gwarków.

Prawie gotowy park przy ul. Wantuły. Fot. Kamil Kalkowski
Prawie gotowy park przy ul. Wantuły. Fot. Kamil Kalkowski

Podsumowanie

Wraz z nadejściem wiosny Katowice zyskały nową odsłonę rekreacji i wypoczynku, dzięki kompleksowym inwestycjom w infrastrukturę zieleni miejskiej. Modernizacja kluczowych punktów, takich jak krąg taneczny w Dolinie Trzech Stawów, stanowi dowód na zaangażowanie miasta w rozwój przestrzeni rekreacyjnej. Dodatkowo, powstanie pięć nowych parków, które zapewnią mieszkańcom różnorodne formy aktywności na świeżym powietrzu. Realizacja Zielonego Budżetu pozwala społeczności lokalnej na aktywne uczestnictwo w procesie zazieleniania miasta, podczas gdy inicjatywa remontu domków dla pszczół wskazuje na troskę o środowisko naturalne. Katowice stają się nie tylko bardziej zielone, lecz również przyjazne dla przyrody i otoczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!