Katowice zapraszają na 50 tygodni nauki. Już dziś sprawdź, co się będzie działo i wybierz coś dla siebie!

Materiał informacyjny Miasta Katowice
Każdego dnia przybywa informacji na temat atrakcji rozpisanych na 50 tygodni nauki. Już w przyszłym roku Katowice - Europejskie Miasto Nauki 2024 zaprosi wszystkich mieszkańców regionu do świętowania w ramach przyznanego tytułu. Chodzi o uczestnictwo w wykładach, pokazach, warsztatach czy eksperymentach. Zapewniamy, że każdy - bez względu na wiek - znajdzie coś dla siebie.

- Pod względem naukowym przyszły rok będzie zdecydowanie należał do Katowic, które zmienią się w żyjące laboratorium, inspirujące do działania mieszkańców całego regionu. To za sprawą wydarzeń, akcji i inicjatyw, które będziemy realizować, by wytworzyć synergię pomiędzy lokalną społecznością a środowiskiem naukowym skupionym wokół uczelni - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Takie podejście pozwoli na wyzwolenie nowej energii, która stanie się bodźcem dla dalszego rozwoju naszego miasta. Liczę, że wydarzenia związane z Europejskim Miastem Nauki Katowice 2024 pozwolą pokazać naukę w nowy, intrygujący i interesujący sposób - dodaje prezydent Katowic.

W planowanych 50 tygodniach nauki może wziąć udział każdy z nas. Znamy już program pierwszych siedmiu tygodni. Będą to tygodnie: żywności, humoru, trzech kultur, kosmiczny, wirusów, kryształów oraz informacji. Teraz pojawiły się kolejne tygodnie: zimna, dźwięku, organów, olimpijski, tańca. Każdy z zaprezentowanych tygodni ma ofertę dla wszystkich mieszkańców – od przedszkolaka do seniora. Wystarczy tylko sprawdzić program i wybrać coś dla siebie.
Do 9 grudnia, kiedy oficjalnie rozpoczną się obchody EMNK 2024, na stronie internetowej miastonauki.pl sukcesywnie będą odsłaniane informacje o tematyce kolejnych tygodni.

Tydzień zimna

Od 1 do 7 stycznia organizatorzy zapraszają na Tydzień zimna. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z szeroko pojmowanym zagadnieniem zimna i niskich temperatur. Poruszone zostaną między innymi tematy z zakresu medycyny, biologii, fizyki, geografii, inżynierii, kryminalistyki czy gastronomii. „Wyruszymy w kosmos, przeniesiemy się również do skali molekularnej, atomowej a nawet cząstek elementarnych, aby sprawdzić, jakie panują tam temperatury. Poznamy fakty i mity dotyczące zimna oraz jego wpływu na otoczenie i organizmy żywe. Sprawdzimy, jak niską temperaturę jest w stanie wytrzymać człowiek. Odpowiemy na pytania, co skrywają lodowce i dowiemy się, co nam mówią ślady zachowane dzięki niskim temperaturom” – zachęcają organizatorzy.
W programie znajdą się m.in.: wykłady, warsztaty rodzinne, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania w plenerze, projekcje filmów, a nawet… morsowanie.

Tydzień dźwięku

Ten tydzień zaplanowany jest na początek kwietnia. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się dźwiękowi z wielu perspektyw i poszukać jego znaczenia w różnych obszarach życia.
Uczestnicy zostaną zaangażowani w nagrywanie dźwięków Katowic i okolic - z nagranych dźwięków powstanie wspólna improwizacja/koncert wraz z wizualizacjami. Poza tym odbędą się warsztaty muzykoterapeutyczne w centrum Katowic, połączone z miejskim koncertem z przechodniami, warsztaty „Fizyka i Akustyka dla dzieci” oraz „Fizyka i Akustyka dla dorosłych” czy zajęcia z muzykoterapeutami.

Tydzień organów

Zaplanowano go od 22 do 28 kwietnia. „O czym myślisz, gdy słyszysz termin „organy”? Czy w Twojej wyobraźni pojawia się majestatyczny instrument muzyczny, czy może serce, płuco lub inny organ wewnętrzny? Podczas tygodnia organów każde z tych skojarzeń zostanie uwzględnione. W Tygodniu organów odbędą się koncerty i warsztaty inaugurujące funkcjonowanie nowych organów zbudowanych w sali koncertowej Akademii Muzycznej” - zapraszają pomysłodawcy tego Tygodnia. Oprócz koncertów i warsztatów, chętni zwiedzą także Muzeum Organów.

Tydzień olimpijski

Od 26 sierpnia do 1 września czeka nas Tydzień olimpijski. Mieszkańcy Katowic i regionu będą mieli szansę zagłębić się w sekrety psychologii sportu, zrozumieć mechanikę ruchu ludzkiego ciała, a także poznać historię igrzysk olimpijskich, które są symbolem nie tylko sportowej rywalizacji, ale również ducha współpracy i uniwersalnych wartości.
Oprócz wykładów, warsztatów, debaty, prezentacji, wystaw czy konkursów zorganizowane zostaną też miniigrzyska dla najmłodszych, ich rodziców oraz dziadków na terenie AWF Katowice lub Stadionu Śląskiego.

Tydzień tańca

Zaplanowano go od 30 września do 6 października. To tydzień przeznaczony głównie dla miłośników tańca, ale nie tylko. Dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcji. Wśród nich znajdą się: Amatorski Turniej Tańca Towarzyskiego dla wszystkich; spektakl teatralny: Gala Tańca przygotowana przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Bytomiu; warsztaty tańca ludowego – „Folklor to nie obciach” przeprowadzone przez tancerzy-choreografów i pedagogów tańca Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny; warsztaty: Taniec w fitnessie; pokaz filmów o tematyce związanej z tańcem czy warsztaty: Taniec to sport – przeprowadzone przez pedagogów i studentów AWF Katowice.

Odwiedź Kato Science Corner!

Program wydarzeń

Na rogu ulic Pocztowej i Młyńskiej w Katowicach na ciekawe warsztaty i wykłady dla osób w każdym wieku zaprasza cały czas Kato Science Corner. To wspólna inicjatywa miasta Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Odbywają się tam wydarzenia, które przybliżają mieszkańcom zarówno tematykę Miasta Nauki, jak i nauki w ogóle.
Od października w przygotowanie wydarzeń organizowanych w Kato Science Corner włączyły się wszystkie uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego Katowice - Miasto Nauki. Za koordynację tych działań odpowiedzialny jest Uniwersytet Ekonomiczny.
Przestrzeń Kato Science Corner jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Szczegółowy program działań dostępny jest na stronie internetowej (www.katowice.eu/kato-science-corner). Aby wziąć udział w niektórych z planowanych aktywności, konieczna jest wcześniejsza rejestracja (telefon: 453 675 880, e-mail: [email protected]).

A oto program najbliższych wydarzeń:

27 listopada

12:00 – warsztaty pt. „Warsztat historyka, jak szukać informacji w materiałach” organizowane przez IBR (spotkanie otwarte).

29 listopada

ŚUM Jung! Warsztaty o tematyce medycznej dla uczniów w wieku 13-18 lat.
8:30-9:30 – Stomatologa dla niewtajemniczonych.
10:10-11:00 – Stomatologa dla niewtajemniczonych.
11:30-12:30 – Wirtualna rzeczywistość w medycynie.
13:30-14:30 – Wirtualna rzeczywistość w medycynie.
Organizator: Śląski Uniwersytet Medyczny.

1 grudnia

12:00 – warsztat we współpracy Dagmary Modrzejewskiej i Tomasza Masternaka, „ICT Senioriada”.
14:00 – „Dobrostan rodzica w praktyce”, warsztat poprowadzi Dagmara Modrzejewska (spotkania otwarte).

2 grudnia

Świąteczne warsztaty plastyczne.
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!