Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: zmiany w sposobie rozliczania szkół przegłosowane. Powstanie Centrum Usług Wspólnych

KD
Rada Miasta w Katowicach zadecydowała - od nowego roku szkolnego wszystkie placówki oświatowe w mieście będą miały wspólną obsługę finansowo-księgową. Władze miasta przekonują, że Centrum Usług Wspólnych ma ułatwić szkołom prowadzenie finansów i przynieść oszczędności. Mimo takich zapewnień, dyrektorzy placówek, pracownicy oświatowi czy związkowcy ZNP obawiają się niepotrzebnego chaosu.

O zamieszaniu, jakie pojawiło się wokół wtorkowego głosowania pisaliśmy już dzień wcześniej. Do naszej redakcji dotarła informacja o nietypowej notatce służbowej, jaką do dyrektorów 42 szkół, które do tej pory same prowadzą swoje finanse i księgowość, wysłali urzędnicy. Z jej treści wynikało, że w dzień głosowania radnych nad zmianami, dyrektor lub osoba zastępująca go między godz. 12 a 18 ma być obowiązkowo w szkole.

Tutaj przeczytasz materiał o poleceniu służbowym wydanym dyrektorom szkół

Zdaniem Jerzego Szmajdy, szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach, w ten sposób urzędnicy chcieli utrudnić udział dyrektorów szkół w nadzwyczajnej sesji, podczas której głosowano nad scentralizowaniem finansów i księgowości.

Z takimi zarzutami nie zgadza się Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. polityki edukacji. Jak tłumaczyła dzień przed sesją, wysłanie informacji miało związek z wtorkowym głosowaniem. Ale polecenie służbowe zostało wydane po to, aby w przypadku przegłosowania przez radnych decyzji, można było do szkół od ręki dostarczyć pakiet informacji.

We wtorek już było wiadomo, że taka decyzja została podjęta. Uchwała powołująca CUW, czyli Centrum Usług Wspólnych (obecnie ta jednostka nosi nazwę Zespół Obsług Jednostek Oświatowych) i zlecająca mu prowadzenie finansów wszystkich 176 jednostek oświatowych w Katowicach została przyjęta większością głosów. Zdaniem prezydenta miasta, który jest pomysłodawca uchwały, centralizacja biurokracji jest konieczna. M.in. ma ujednolicić procedury, czy usprawnienie procesu zamówień publicznych.

Jednak te zapewnienia nie przekonują dyrektorów szkół, czy związkowców. Szmajda uważa, że tempo zmian jest zbyt szybkie. Doprowadzi do chaosu. Urzędnicy nie dali szkołom czasu na przygotowanie się do nich. - Jego zdaniem w pierwszych miesiącach dyrektorzy powinni mieć możliwość dołączenia do CUW dobrowolnie. - W ten sposób udałoby się uniknąć katastrofy w szkołach, a właśnie tak to się skończy - alarmuje.

Te czarne wizje studziła już w poniedziałek Burek. - Dyrektorzy szkół mieli sporo czasu na zapoznanie się ze szczegółami projektu. Pierwsze spotkanie przeprowadziliśmy już w czerwcu, wtedy też pokazaliśmy pierwszą prezentację dotycząca zmian - przypomina. Zapewnia też, że wszyscy pracownicy pionu finansowo-księgowego dostaną ofertę kontynuacji pracy.

Uchwała wejdzie w życie wraz z nowym rokiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!