Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicka szkoła muzyczna ma nowy fortepian koncertowy

Jadwiga Jenczelewska
Fazioli - fortepian mistrzów i przyszli mistrzowie z Katowic
Fazioli - fortepian mistrzów i przyszli mistrzowie z Katowic Fot. Marzena Bugała
Oficjalnego otwarcia fortepianu w Sali Koncertowej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach dokonano złotym kluczem wniesionym na atłasowej poduszce.

Ten moment był sygnałem nie tylko do rozpoczęcia koncertu, ale czymś znacznie ważniejszym. Dopiero obecność znakomitego fortepianu, który stanął w miejscu wysłużonego Petrofa z 1977 roku, podniosła status zwykłej auli do rangi sali koncertowej. Tego właśnie było trzeba nauczycielom, uczniom i melomanom.

Fortepian Fazioli trafił tu wprost z XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który w październiku odbywał się w Warszawie, więc o jego jakości nie ma nawet co mówić - tylko doskonałe instrumenty zakwalifikowano do rywalizacji najlepszych pianistów w jednym z najważniejszych konkursów świata.

- Firma Fazioli po raz pierwszy zaprezentowała tam swoje instrumenty i debiut okazał się wielkim sukcesem - mówi Stanisław Maliszewski, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach. - Na Faziolim grał młody Rosjanin, Danił Trifonow, który został laureatem III nagrody. Miał do dyspozycji dwa fortepiany - jeden w sali koncertowej Filharmonii Narodowej, na którym prezentował się przed jury, drugi - służył mu do ćwiczenia.

Ten drugi właśnie powitaliśmy w Katowicach i chyba nikogo nie zdziwi, że nadano temu wymiar niezwykle uroczysty - 10 listopada odbył się w naszej szkole międzypokoleniowy koncert pianistów, podczas którego wystąpili pedagodzy, absolwenci i uczniowie. Oczywiście, dominowała muzyka Chopina, ale prezentowaliśmy też utwory innych wybitnych kompozytorów - dodaje dyrektor.

Katowicka szkoła wiele lat starała się o koncertowy fortepian.
- Właściwie od momentu, kiedy przenieśliśmy się z budynku przy ul. Wojewódzkiej, należącego do Akademii Muzycznej, na ulicę Ułańską - wyjaśnia Marek Ciepierski, pedagog, nauczyciel fortepianu, a zarazem przewodniczący komisji przetargowej. - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam z dotacji unijnych większość potrzebnej kwoty, dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej dr Zdzisław Bujanowski zapewnił szkole 30-proc. wkład własny, który był warunkiem przystąpienia do samego projektu, a szkoła z tzw. dochodów własnych (kwota zebrana przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Muzycznego i innych darczyńców) dołożyła resztę. Do przetargu przystąpiły dwie firmy: Steinway i Fazioli. Wygrała ta druga - wylicza szef komisji przetargowej.

Fortepian kosztuje prawie pół miliona złotych, ma 278 cm długości i waży 560 kilogramów. Jest wykonany m.in. z kilkunastu gatunków drewna, w tym sosny, buka, klonu, mahoniu, grabu, dębu, bukszpanu, a także z czerwonego świerku rosnącego we włoskiej Val di Fiemme. Gdyby go porównać z samochodami, jest tej klasy, co ferrari.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!