Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasyka kina widziana na nowo 2023. Wernisaż wystawy plakatów filmowych w Tarnowskich Górach

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Wernisaż wystawy plakatów filmowych w Tarnowskich Górach
Wernisaż wystawy plakatów filmowych w Tarnowskich Górach fb/Tarnogórskie Centrum Kultury
Galeria Przytyk zaprasza wszystkich miłośników sztuki na niezwykłe wydarzenie, które zachwyci zarówno znawców sztuki, jak i kinomanów. 20 października o godzinie 18:00 otworzą się drzwi do fascynującego świata plakatów filmowych, które przeniosą uczestników w pełen emocji i niezapomnianych chwil świat kina.

Plakat filmowy, w dzisiejszych czasach często postrzegany jest jako narzędzie o charakterze bardziej użytkowym, służące do promocji filmu i przyciągnięcia jak największej liczby widzów. Często widzimy na nich główne twarze i znane nazwiska aktorów, co ma na celu przyciągnięcie uwagi kinomanów. Jednak plakat filmowy potrafi również przyjąć bardziej wyrafinowane i artystyczne oblicze, opierając się na kreatywnym ujęciu tematu filmowego w sposób intrygujący. Tego rodzaju plakaty skłaniają widza do refleksji i stawiają pytania, a w efekcie stają się dziełem sztuki w samym sobie.

Nowe oblicze plakatów filmowych

Dowodem na to jest wieloletnia praca polskich plakacistów – Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna prowadzących od 2003 roku studio Homework, którzy w swoich minimalistycznych, finezyjnych realizacjach potrafią zawszeć czytelną, inteligentną, niekiedy humorystyczną metaforę. We współpracy z dystrybutorem filmowym Vivarto od 2008 roku tworzyli plakaty filmowe anonsujące Klasykę Kina, czyli wybitne ikony kinematografii światowej, takie jak „Casablanca” Michaela Curtiza, „Metropolis” Fritza Langa, „Wszystko o Ewie” Josepha L. Mankiewicza, seria filmów z Charlie’m Chaplinem, „Mulholland Drive” Davida Lyncha i wiele, wiele innych. Ich plakaty przyciągają wzrok geometrycznymi formami i kontrastowymi zestawieniami barw. Uderzają odbiorcę prostotą i umiejętnym wykorzystaniem symboli nawiązując do filmu, w skrótowej formie ilustrując samo sedno fabuły.

Podczas wystawy w ramach projektu "Klasyka Kina widziana na nowo" w Galerii Przytyk, zaprezentowanych zostanie aż 25 starannie wyselekcjonowanych plakatów stworzonych przez utalentowanych artystów Joannę Górską i Jerzego Skakuna, które ilustrują klasyczne arcydzieła kina.

Kim są autorzy?

Joanna Górska i Jerzy Skakun to absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a także kreatywni twórcy prowadzący renomowane studio graficzne o nazwie "Homework." Ich obszar działań obejmuje projektowanie plakatów filmowych, grafikę wydawniczą oraz przygotowywanie identyfikacji wizualnej dla różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Ich wszechstronna współpraca obejmuje takie instytucje jak Teatr Powszechny w Warszawie, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Muzeum Narodowe w Warszawie, Mañana, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Polin. Ich wyjątkowe prace zdobiły strony tak prestiżowych czasopism jak "Przekrój," "Znak," "Liberation" czy "Financial Times."

To właśnie Joanna Górska i Jerzy Skakun, dzięki swojemu wyjątkowemu talentowi i kreatywności, przywracają życie klasycznym filmom poprzez oryginalne i artystyczne plakaty, które stanowią istotną część naszej wystawy. Przyjdź i podziwiaj ich prace, które przenoszą klasykę kina na nowy poziom sztuki wizualnej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera