Jest to pierwsze przedsięwzięcie powstałego w końcu ubiegłego roku Stowarzyszenia Przyjaciół Wilkowiecka im. Mikołaja z Wilkowiecka.
- Udało nam się dotrzeć nawet do fotografii ze słynnego spektaklu, reżyserowanego przez Kazimierza Dejmka w Teatrze Nowym w Łodzi - mówi Jacek Paturej, prezes stowarzyszenia. - We wszystkich teatrach, do których pojechałem poszukując zdjęć, spotkałem się z wielką sympatią i życzliwością. Nigdzie nie odmówiono mi udostępnienia archiwalnych materiałów.
Mikołaj urodził się w podczęstochowskiej wsi Wilkowiecko w drugiej połowie XVI wieku. Wstąpił do zakonu paulinów i był przez kilka lat kaznodzieją w kościołach paulińskich m.in. w Krakowie na Skałce. W 1579 roku został przeorem klasztoru jasnogórskiego, a rok później napisał tam swoje najsłynniejsze dzieło "Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Na Jasnej Górze miała też miejsce premiera tego dzieła.
Do końca XIX wieku była to najczęściej grana sztuka w teatrach ludowych na ziemiach polskich. Przed II wojną światową, w 1923 r., misterium to wystawił w Teatrze Reduta Leon Schiller. Po wojnie - trzykrotnie Kazimierz Dejmek w 1961, 1962 i 1976 roku.
Wystawa w MOK czynna będzie przez dwa tygodnie, potem będzie eksponowana w szkołach w powiecie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?