MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość podzieliły się powiatem tarnogórskim. Klęska Trzeciej Drogi. Nie uzyskała ani jednego mandatu!

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W powiecie tarnogórskim, zwycięzca - Koalicja Obywatelska - uzyskał 9 mandatów do Rady Powiatu.
W powiecie tarnogórskim, zwycięzca - Koalicja Obywatelska - uzyskał 9 mandatów do Rady Powiatu. arc.
WYBORY 2024. Podobnie, jak w województwie śląskim, również w powiecie tarnogórskim, wybory do Rady Powiatu zwyciężyła Koalicja Obywatelska. KO będzie jednak potrzebowała koalicjanta do rządzenia w powiecie. Ani jednego mandatu w wyborach do powiatu w Tarnowskich Górach nie zdobyła Trzecia Droga. Jako jedyny komitet!

Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość podzieliły się powiatem tarnogórskim

Różnica między nimi wyniosła ponad trzy tysiące głosów, jednak w przeliczeniu na mandaty, daje to jedynie jeden głos więcej w Radzie Powiatu. W powiecie tarnogórskim jego mieszkańcy postawili na Koalicję Obywatelską. Największy z komitetów tworzących rząd w Warszawie i komitet, który najprawdopodobniej będzie rządził w Sejmiku Województwa Śląskiego, zwyciężył również w powiecie tarnogórskim.

Swój głos na KO wśród mieszkańców pow. tarnogórskiego oddało 17 263 mieszkańców. Drugie miejsce w wyborach w tym powiecie zajęło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 13 911 głosów. W ujęciu procentowym, Koalicja Obywatelska cieszyła się poparciem na poziomie 32,81-proc. PiS popierany jest przez 26,44-proc. wszystkich głosujących.

Jeśli chodzi ujęcie mandatowe - Koalicja Obywatelska w wyborach do Rady Powiatu w Tarnowskich Górach uzyskała 9 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 8. Oznacza to, że do samodzielnych rządów nie dojdzie. Komitet, który będzie chciał mieć większość w powiecie tarnogórskim, musi przekonać do siebie Inicjatywę Obywatelską.

To komitet, który w wyborach zajął trzecie miejsce. Poparły go 13 543 osoby, czyli 25,74-proc. głosujących. Inicjatywie Obywatelskiej daje to 7 mandatów. Dodatkowo, jeden mandat uzyskał KW Nasz Samorząd, który uzyskał 5883 głosy - 11,18-proc.

Ani jednego mandatu nie zdołała w powiecie tarnogórskim uzyskać Trzecia Droga. Wprawdzie nie wystawiła ona kandydatów we wszystkich okręgach, jednak tam, gdzie brali oni udział w wyborach, nie byli wskazywani przez głosujących. Ostatecznie komitet PSL-u i Polski 2050 uzyskał 2022 głosy. Był popierany przez 3,84-proc. wyborców.

Kto zasiądzie w Radzie Powiatu w Tarnowskich Górach?

Jedynym radnym, jakiego do tarnogórskiej Rady Powiatu wprowadził KW Nasz Samorząd jest Artur Maligłówka. Radnymi Inicjatywy Obywatelskiej zostali: Monika Siwy, Piotr Skrabaczewski, Monika Dolnicka-Celary, Jarosław Wroński, Grzegorz Aplik, Anna Kubica i Krzysztof Nowak.

Radni powiatowi z PiS, to: Marcel Galios, Piotr Krok, Jarosław Czapla, Maciej Mączyński, Krzysztof Banek, Barbara Dziuk, Janusz Śnietka i Jan Gryc. Mandatem radnego powiatowego z ramienia KO cieszą się natomiast: Adam Chmiel, Janusz Parkitny, Sebastian Nowak, Bernard Pigulla, Dariusz Szopa, Przemysław Cichosz oraz Anna Tobor, Michał Sporoń, a także Monika Oleś.

Spośród samych siebie Radni Powiatu wybiorą wkrótce starostę oraz zarząd powiatu. Nastąpi to podczas pierwszej w nowej kadencji sesji powiatowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera