Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety na Jasnej Górze. Pielgrzymka została zorganizowana po raz czwarty

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Tegoroczna pielgrzymka była poświęcona przede wszystkim Stanisławie Leszczyńskiej, która odważnie stawiała granice złu ratując nowe życie w obozie w Auschwitz
Tegoroczna pielgrzymka była poświęcona przede wszystkim Stanisławie Leszczyńskiej, która odważnie stawiała granice złu ratując nowe życie w obozie w Auschwitz Biuro Prasowe Jasnej Góry
Słowa „Odwagi! Nie bójcie się!” były hasłem przewodnim czwartej pielgrzymki kobiet na Jasną Górę. Tym razem jako wzór stawiano przede wszystkim Stanisławę Leszczyńską, która była położną w obozie w Auschwitz.

Kobiety na Jasnej Górze

Tegoroczna pielgrzymka była poświęcona przede wszystkim Stanisławie Leszczyńskiej, która odważnie stawiała granice złu ratując nowe życie w obozie w Auschwitz. Żona i matka czwórki dzieci... W latach dwudziestych ukończyła szkołę położnych. Położną była przez 40 lat.

W czasie II wojny światowej przydzielono ją do służby medycznej podległej zbrodniarzowi, Josefowi Mengele, lekarzowi, który dokonywał pseudomedycznych brutalnych eksperymentów na ludziach i selekcjonował więźniów do komór gazowych. Leszczyńska potrafiła mu się przeciwstawić. W miejscu, gdzie królowała śmierć, z narażeniem własnego życia uratowała tysiące ludzkich istnień. W Oświęcimiu odebrała ok.3 tys. porodów.

Podczas mszy świętej na Jasnej Górze bp Wiesław Szlachetka, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet, mówił o odwadze Stanisławy Leszczyńskiej ukształtowanej na wzór odwagi Maryi.

- Ona jest dziś symbolem, bo mimo, że nieustannie groziła jej śmierć, że w obozie koncentracyjnym narażała życie swoje i swojej córki, mimo, że każdego dnia mogła trafić do komory gazowej, broniła tego, co Boże, broniła życia - zauważył kaznodzieja.

Na program pielgrzymki kobiet złożyły się: konferencje - „Odwaga codzienności” o. Tomasza Nowaka OP i o potrzebie formacji kobiet s. Anny Marii Pudełko AP, msza św. z aktem zawierzenia kobiet Matce Bożej oraz modlitwa różańcowa w Kaplicy Matki Bożej.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że na wałach jasnogórskich można oglądać wystawę poświęconą pamięci Stanisławie Leszczyńskiej. Ekspozycja składa się z kilkunastu dużych plansz ze zdjęciami i opisami prezentującymi heroiczną walkę tej położnej o życie rodzących się dzieci i ich matek w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Są na nich obozowe zdjęcia, opisy więziennych wydarzeń czy wspomnienia syna i córki Stanisławy Leszczyńskiej. Ekspozycję przygotowała Maria Stachurska, mama Anny Lewandowskiej - żony Roberta Lewandowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera