MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna już w tym roku wystawa nowomedialna w Muzeum Śląskim w Katowicach nosi tytuł Anthropologic. Jej autorem jest Ausgang Studio

materiał informacyjny Fundacji Soundscape
Kolejna już w tym roku wystawa nowomedialna w Muzeum Śląskim w Katowicach nosi tytuł Anthropologic. Jej autorem jest Ausgang Studio
Kolejna już w tym roku wystawa nowomedialna w Muzeum Śląskim w Katowicach nosi tytuł Anthropologic. Jej autorem jest Ausgang Studio mat.pras.
W najbliższy piątek w budynku Łaźni Muzeum Śląskiego otwarta zostanie wystawa nowomedialna Anthropologic. Jej autorem jest Ausgang Studio a organizatorem Tauron Lab i Muzeum Śląskie w Katowicach. Główną rolą wystawy jest skłonienie do refleksji nad współczesnymi kwestiami, takimi jak maszyny w ewolucji, ekologizm, postęp technologiczny i dychotomia między rzeczywistością a wirtualnością.

Nowa wystawa nowomedialna w Muzeum Śląskim w Katowicach nosi tytuł Anthropologic

Alex Zelina i Radovan Dranga ze studia Ausgang to artyści multimedialni mieszkający w Berlinie i Bratysławie, którzy w ramach otwartego naboru rezydencyjnego Tauron Lab, sami zgłosi chęć odbycia w Katowicach rezydencji artystycznej. Jak zdradza Jakub Mokrzysiak, dyrektor artystyczny Tauron Lab - rozmowy przed przyjazdem artystów do Polski trwały kilka miesięcy. - Zobaczyliśmy ich prace i jako jednostka zajmująca się sztuką nowomedialną, byliśmy przekonani, że ta rezydencja przyniesie imponujące efekty – mówi Mokrzysiak.

Dodajmy, że katowickie Laboratorium Nowych Mediów Tauron Lab wraz z Ausgang odwiedziła również grupa XCES (Tomas Michalčak, Stefan Tomko), która odpowiada za muzykę i sound design wystawy.

- Podczas rezydencji chłopaki pracowali jednakowo nad swoją instalacją, ale też dzięki naszemu instrumentowi Tonarium oraz pokaźnemu zapleczu syntezatorów, które jest na wyposażeniu studia, stworzyli zupełnie nowy sound design – kontynuuje.

Muzyka do imponującej wystawy została oczywiście stworzona i zmiksowana w Tauron Lab. Wykorzystano do tego dwie przestrzenie, zarówno samo Laboratorium Nowych Mediów jak i studio do miksu i masteringu, a to wszystko pod okiem ekspertów z Tauron Lab i fundacji Soundscape.

W minioną środę (13.06), po blisko dwóch tygodniach prac w Tauron Lab, artyści częściowo przenieśli się do Łaźni Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie trwają intensywne przygotowania do otwarcia wystawy, ale nie tylko. W ramach Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice, którego Muzeum Śląskie jest Współorganizatorem, zaplanowano performance Ausgang i XCES "Spawn Point X" , który został wpisany w program festiwalu.

W walce o naszą planetę

- Inicjatywa podkreśla podwójną rolę technologii, skłaniając do refleksji nad naszym wpływem na przyszłość. Projekt zawiera trzy kinetyczne rzeźby, 50-minutowy występ z muzyką tworzoną na żywo w XR. Kulminacją jest niepokojący performance z "dronem samobójczym" – wyjaśnia Matylda Badera z Tauron Lab.

I jak dodaje - występ obejmuje również doświadczenie XR, którym publiczność może cieszyć się na koniec pokazu. To wydarzenie jest krzykiem o pilne, radykalne i nieuniknione rozwiązania mające na celu naprawienie obecnych globalnych problemów spowodowanych błędami technologii cyfrowej.

Dlatego też warto zwrócić uwagę, z jakich materiałów wykonana jest sama wystawa bowiem, imponujące obiekty i instalacje przestrzenne, tworzone są z materiałów pochodzących z recyklingu, zużytych kabli, różnorodnych materiałów naturalnych i biologicznych.

- Serdecznie wszystkich zapraszam na wystawę Anthropologic do budynku Łaźni Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jesteśmy przekonani, że doskonale oddaje, dokładnie to, co jako Tauron Lab chcemy światu przekazywać, czyli przede wszystkim walkę o naszą planetę – zaprasza Jakub Mokrzysiak.

- Organizując wystawę Anthropologic w budynku Łaźni Muzeum Śląskiego, pragniemy podkreślić, że instytucje takie jak muzea, to miejsca, gdzie od zarania dziejów przeżycia wizualne prezentowane są zainteresowanym, w celu pogłębiania doznań i przeżyć. Wraz z szybko postępującą technologią oraz coraz większymi oczekiwaniami zwiedzających, jako muzeum staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom i w wyjątkowych sytuacjach poszerzamy nasze czasowe prezentacje o to, co najnowsze, czyli o pola elektronicznej sztuki interaktywnej – mówi dr Karol Makles p.o. Dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Organizatorzy i partnerzy wydarzenia

Przedstawiciele Tauron Lab przyznają, że Ausgang Studio jest bardzo młodym kolektywem, ale też świetnie rokującym a na promocji młodych talentów, szczególnie im zależy.

Przypomnijmy: organizatorem wystawy jest Tauron Lab i Muzeum Śląskie w Katowicach, a jej partnerami Tauron Polska Energia, Volvo Euro Kas Katowice oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

- Volvo Euro-Kas po raz kolejny z przyjemnością angażuje się w projekty organizowane przez Fundację Soundscape i Tauron Lab. Tym razem, motyw przewodni inicjatywy jest nam szczególnie bliski, ponieważ jako marka odpowiedzialna społecznie od wielu lat angażujemy się w działania proekologiczne. Dwa z naszych w pełni elektrycznych samochodów, Volvo EX30, będzie można zobaczyć pod Muzeum Śląskim od 21 do 23 czerwca 2024. Auta są oklejone pracami śląskiego street’artowca Szwedzkiego, które podkreślają ich ekologiczny charakter – mówi Katarzyna Romaniec, kierownik działu marketingu Volvo Euro-Kas.

- W sobotę o godz. 21:00 w Łaźni Muzeum Śląskiego w Katowicach, w ramach festiwalu Tauron Nowa Muzyka odbędzie się performance Ausgang i XCES "Spawn Point X". Ponadto w czasie trwania całego festiwalu Łaźnia Muzeum, będzie stanowiła część strefy Grupy Tauron. Zachęcam do jej odwiedzin i obejrzenia wystawy Anthropologic – zaprasza Paweł Pindur, pomysłodawca i założyciel Tauron Lab.

- Natomiast od 23 czerwca do 12 lipca wystawa czynna będzie w godzinach działania Muzeum Śląskiego w Katowicach – dodaje.

Muzeum Śląskie w Katowicach jest organizatorem wystawy i współorganizatorem Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice, a Tauron Lab jest głównym pomysłodawcą i wykonawcą strefy grupy Tauron podczas TNM Katowice 2024.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni