MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja „Industry in Transition” w Katowicach. Trwają ważne dyskusje na temat transformacji energetycznej

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Konferencja „Industry in Transition”, której głównym organizatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zrzeszyła ekspertów i polityków zarówno ze Śląska jak i Zagłębia. 15 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwają m.in. dyskusje na temat transformacji przemysłu i energetyki w kierunku osiągnięcia redukcji emisji o 90 proc. do roku 2040 roku oraz neutralności klimatycznej do roku 2050.

Tematy zgłębiane podczas konferencji dotyczą aktualnych trendów w polityce klimatycznej i przemysłowej UE, ich wpływów na klimat, gospodarkę i poziom życia mieszkańców krajów Unii Europejskiej.

- Jako Izba jesteśmy dobrym przykładem ewolucji - mówił Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. - Nie ukrywam, że dzisiejsze spotkanie jest efektem dyskusji kongresu STEEL. Wydarzenie pokazało nam o jakich problemach chcemy rozmawiać. Nie ma stali bez energetyki. Można powiedzieć, że rozszerzyliśmy dzisiaj kongres o właśnie ten element, nad którym chcemy pracować - wyjaśnił.

Przypomina, że transformacja energetyczna zarówno dla naszego regionu jak i całego kraju jest nieunikniona.

- Przemysł będący jednym z fundamentów nasze gospodarki od lat stoi w obliczu wyzwań - przyznaje Tomasz Zjawiony. - Zmiany klimatyczne i rosnące oczekiwania faktycznie wpływają na światową konkurencję. Przemysł jest źródłem rozwoju i innowacji. Dla polskiej gospodarki 20 proc. PKB wytwarza przemysł. Transformacja jest nieuchronna - dodał.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, jak wskazuje prof. Jerzy Buzek, premier w latach 1997-2001, poseł do Parlamentu Europejskiego, od samego początku bierze udział w transformacji Śląska.

- W 1995 roku Regionalna Izba Gospodarcza przygotowała program przekształceń dla Śląska i Zagłębia. Dzięki RiG powstał pomysł. Współdziałał w tym projekcie marszałek, śląskie miasta oraz biznes, który dopiero powstawał. Realizowaliśmy ten projekt w woj. śląskim - był to program dla naszego regionu, naszej metropolii i został wdrożony - powiedział.

Jak wskazuje, teraz dzięki wprowadzeniu Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji droga transformacji w kierunku neutralności klimatycznej zarówno naszego regionu jak i kraju jest zdecydowanie łatwiejsza.

- Było łatwo przekonać ludzi, że możemy iść tą drogą - przyznał. - Dzięki Unii Europejskiej otrzymaliśmy pomoc, także finansową. Niestety osiem lat sączenia wiadomości o tym, jaka Unia Europejska jest zła i jak trudne jest realizowanie jej pomysłów zadziałały. Przyznaję to ze smutkiem - wyjaśnia. - UE wydało parę świetnych ustaw. Naszym zadaniem jest dzisiaj wzięcie odpowiedzialności za to jak będzie wyglądała przemiana na Śląsku przez następne kilkanaście lat - dodał.

Jak wskazuje prof. Marzena Czarnecka, minister przemysłu, Polska powinna skupić się na rozwijaniu tzw. "mixu energetycznego".

- Przemysł musi być różnorodny i nowoczesny - taki właśnie ma być na Śląsku. Dziennikarze często pytają mnie jaki związek jest między przemysłem a energetyką. Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli mówimy o przemyśle, jego wiodącymi gałęziami są surowce, paliwa i przemysł energetyczny. Aktualnie procedowana jest ustawa, mówiąca o tym, że wszelkie surowce będą skompensowane na Śląsku. Mowa o mixie, który ma prowadzić od węgla do atomu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, abyśmy decydowali o tym w innym miejscu niż Śląsk - wskazała prof. Marzena Czarnecka, minister przemysłu Polski.

Podejmowanie ważnych decyzji dotyczących transformacji energetycznej od dawna odbywa się właśnie na Śląsku.

- W Katowicach od wielu lat rozmawiamy o ważnych sprawach nie tylko regionu i naszego kraju, ale także świata - wskazuje Marcin Krupa, prezydent Katowic. - To właśnie tutaj szukamy ekspertów i osób, które mają coś do powiedzenia i mogą się pochwalić swoimi umiejętnościami oraz wiedzą. Zasoby ludzkie są podstawą do rozwoju regionu. Idąc z duchem czasu i będąc otwartym na to co się dzieje w Europie i na świecie, wiem, że na to nas stać - dodaje.

Podczas konferencji „Industry in Transition” w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach Cristian-Silviu Buşoi – przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE zapowiedział, że Unia Europejska pracuje nad regulacją dotyczącą wodoru. Nowa dyrektywa ma pomóc w dekarbonizacji sektora gazowego w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Ponadto kraje UE będą mogły ograniczać import z Rosji.

- W środku Zielonego Ładu i jednocześnie agresji na Ukrainie, Europa boryka się z problemami, dotyczącymi cen energii. Regulacja dotycząca wodoru jest ważna. Dzięki profesorowi (prof. Jerzemu Buzkowi - przyp. red.) regulacje doprowadzą do ułatwienia tych rozwiązań, co wzmocni dostępność energetyczną i zwiększy potencjał wodoru w polskiej gospodarce - wskazał.

Jak podkreśla, Unia Europejska potrzebuje bezpiecznego sektora energetycznego. - Czysta technologia jest ważna, ale należy pamiętać, że żadnej region i kraj nie może zostać pozostawiony z gdzieś z tyłu. Musimy działać solidarnie. Trzeba podejść ostrożnie do transformacji, aby minimalizować negatywne działania społeczne i gospodarcze - dodał.

Wskazał, że zarówno kraj, z którego pochodzi - Rumunia, jak i Polska, stoją na podobnej drodze do transformacji energetycznej.

- Partnerstwo z Unią Europejską i Rumunią jest tutaj bardzo pomocne. Kraj (Polska - przyp. red.), przez który przechodzą rurociągi gazowe pomogą wzmocnić naszą pozycję, zapewniając bezpieczeństwo i harmonię energetyczną - dodał.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera