Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja posłów PiS w sprawie wakacji od kredytów hipotecznych

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Konferencja ws. wakacji kredytowych
Konferencja ws. wakacji kredytowych Mateusz Zarembowicz
Dziś 1 sierpnia w Katowicach odbyła się konferencja posłów PiS - Bożeny Borys - Szopy, Jerzego Polaczka i Marka Wesołego. Tematem spotkania była ustawa społecznościowa, która weszła w życie w ubiegły piątek. To właśnie w tym dokumencie znalazły się zapisy umożliwiające wystąpienie do banku z wnioskiem o udzielenie wakacji finansowych.

Podczas konferencji posłowie poinformowali o nowych rozwiązaniach, które zostały wprowadzone dla posiadaczy kredytów hipotecznych na własne cele finansowe.

Poseł Bożena Borys-Szopa

W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że wakacje kredytowe mogą dotyczyć blisko 2 milionów kredytów, które zostały udzielone w złotówkach na własne cele mieszkaniowe. Rząd zjednoczonej prawicy wyszedł na przeciw społecznym oczekiwaniom. Celem było wspomożenie rodzin, które realizując marzenie o własnym miejscu do życia zaciągnęły kredyt hipoteczny. Inflacja i podniesienie stóp procentowych spowodowały, że ten kredyt stał się dużym obciążeniem.

- Wniosek można złożyć jednorazowo na cztery miesiące tego roku, ze wskazaniem rat, które mają być objęte wakacjami. Jeśli bank nie chce przyjąć takiego wniosku, należy to zgłosić w Biurze Rzecznika Finansowego - oświadczyła poseł Bożena Borys - Szopa

Poseł Jerzy Polaczek

Dzisiejsza regulacja jest pierwszym w takiej skali projektem, który z jednej strony zachowuje stabilność systemu bankowego, z drugiej strony daje dwóm milionom kredytobiorców możliwość by w sposób racjonalny ograniczyć wzrost miesięcznych kosztów obsługi kredytów. Ten projekt dedykowany dla polskich rodzin dając każdej rodzinie, która zaciągnęła kredyt mieszkaniowy, możliwość skorzystania z wakacji kredytowych na cztery raty w tym roku i cztery w roku przyszłym. Co istotne wprowadzone rozwiązania nie tworzą żadnych dodatkowych kosztów bankowych. Udało nam się również znaleźć rozwiązanie dla najuboższych. W przypadkach gdy obsługa miesięczna kredytu przekracza 50 procent budżetu domowego, zastosowaliśmy dodatkowe rozwiązania, które mają te gospodarstwa dodatkowo wesprzeć.

Podczas swojej wypowiedzi poseł Polaczek zwrócił uwagę na planowane zmiany w obszarze wskaźnika WIBOR, za pomocą którego dokonuje się wyliczenia wysokości rat kredytowych:

Panie ministrze, podczas swojego wystąpienia zwrócił pan uwagę na dodatkowe zmiany, które w niedalekiej przyszłości mają spowodować inne wyliczanie rat kredytowych, jak pan powiedział ma to się odbywać w sposób "bardziej przychylny". Na czym będą te zmiany polegały?

"Finalnie ten nowy wskaźnik ma być wyznaczony w rozporządzeniu Ministra Finansów, który weźmie pod uwagę rekomendacje Komitetu Stabilności Finansowej. Ten nowy wskaźnik powinien bardziej optymalnie realizować cele stabilności systemu finansowego i być bardziej korzystny z punktu widzenia długoterminowego dla kredytobiorców indywidualnych. Nowe rozwiązanie będzie bardziej neutralne dla wszystkich stron. "

Poseł Marek Wesoły

Mamy do czynienia z ogromnym kryzysem wywołanym wojną na Ukrainie, w który między innymi wpisuje się kryzys energetyczny, Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził wiele osłon dotyczących ostatnich kryzysów. Teraz przyszedł moment, w którym musimy ulżyć kredytobiorcom w walce z bolesną walką z czynnikami, które zostały wywołane przez sytuację zewnętrzną. Dostarczamy Polakom trzy narzędzia by mogli bronić się przed kryzysem związanym z wysoką inflacją i wzrostem stóp procentowych:
Osiem rat kredytów do zawieszenia w tym i przyszłym roku - to są konkretne rozwiązania, które będą widoczne w portfelach polaków.
Zmiana wskaźnika wyliczania stóp procentowych dla nowych kredytobiorców.
Fundusz wsparcia kredytobiorców. Dla wszystkich, którzy mają największe kłopoty ze spłacaniem zaciągniętych kredytów istnieje możliwość dofinansowania do dwóch tysięcy złotych do raty kredytu przez okres 36 miesięcy z częściową możliwością umożenia tej dotacji.

Zapytaliśmy posła Wesołego o kredytobiorców, którzy w harmonogramach spłat, wysyłają do banku pieniądze na początku miesiąca.

Panie pośle, ustawa weszła w życie w ostatnich dniach lipca, jest wiele osób, które spłacają swoje zobowiązania na początku miesiąca. Czy aby w pełni skorzystać z wakacji kredytowych w tym roku trzeba się pospieszyć ze złożeniem wniosku?

"W ustawie jest zapisane, że wniosek trzeba złożyć przed terminem spłaty raty. Trzeba się spieszyć, ustawa została przetrzymana przez Senat i stąd te turbulencje. Kłopot jest tylko z pierwszym miesiącem, jednak faktycznie trzeba podkreślać, że jeżeli ktoś chce skorzystać ze zwolnienia w sierpniu to musi jak najszybciej złożyć wniosek, szczególnie w sytuacji gdy termin płatności przypada na pierwsze dni tego miesiąca."

Czym są wakacje kredytowe?

  • Wakacje kredytowe to „urlop” od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty.
  • Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. A to oznacza, że okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona.
  • W okresie zawieszenia kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy. Nie płaci więc raty kapitałowo-odsetkowej. Jeśli jednak kredyt jest ubezpieczony, to będzie ponosił w tym okresie opłaty z tytułu umowy ubezpieczenia.

Jak działają wakacje kredytowe?

  • Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty nawet 8 rat.
  • To kredytobiorca indywidualnie decyduje o liczbie zawieszonych rat.
  • Z wakacji kredytowych można skorzystać na poniższych zasadach: maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia – 30 września 2022 r.; maksymalnie 2 raty w okresie 1 października – 31 grudnia 2022 r.; maksymalnie 4 raty w 2023 roku – po jednej racie w każdym z kwartałów.

Kto może wystąpić o wakacje kredytowe?

  • Kredyt w PLN
  • Z wakacji kredytowych może skorzystać kredytobiorca hipoteczny, który posiada kredyt w PLN. Możliwości takiej nie mają natomiast osoby, które mają kredyty hipoteczne w innych walutach.
  • Własny cel mieszkaniowy
  • Wakacje kredytowe dotyczą osób, które nabyły nieruchomość na własny cel mieszkaniowy, czyli po to by w niej zamieszkać. Nie dotyczą natomiast osób, które nabywają mieszkania na wynajem, zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak i prywatnie.
  • Wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt – właśnie ten zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy. Jeśli kredytobiorca ma kredyt na dwie nieruchomości na cele mieszkaniowe, to z wakacji kredytowych może skorzystać tylko względem jednego wybranego kredytu.
  • Wakacje kredytowe przysługują również osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane. Pod warunkiem, że kredyt ten został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe.

Termin zaciągnięcia i zakończenia kredytu

  • Wakacje kredytowe dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin spłaty kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Jak zawnioskować o wakacje kredytowe?

  • Wniosek o wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego.
  • Wniosek można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej, na formularzu lub bez niego – w zależności od tego jakie funkcjonalności udostępni bank.
  • Ministerstwo Finansów nie wydaje rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku.
  • Wnioski można składać od 29 lipca br., bo tego dnia przepisy wchodzą w życie.
  • Żeby skorzystać z wakacji kredytowych w danym miesiącu trzeba złożyć wniosek przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej za ten miesiąc (również w weekend przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej). Niektóre banki deklarują, ze możliwe będzie złożenie wniosku również w dniu spłaty raty.
  • Kredytobiorca sam decyduje przez ile miesięcy chce korzystać z wakacji kredytowych. Przy czym może złożyć wniosek jednorazowo – za cały okres, jego część lub składać pojedyncze wnioski na każdy z wybranych miesięcy.
  • Bank potwierdzi przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania. Wskaże przy tym okres, na który zawieszona została spłata kredytu a także wysokość opłat, które trzeba uregulować z tytułu ubezpieczenia kredytu. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia.
  • Środki „zaoszczędzone” w trakcie wakacji kredytowych można wykorzystać do nadpłacenia kredytu hipotecznego.

Kontakt z Biurem Rzecznika Finansowego

  • W Biurze Rzecznika Finansowego uruchomiona zostanie dedykowana infolinia, poprzez którą każdy zainteresowany będzie mógł się zwrócić z pytaniem do eksperta lub zgłosić problem.
  • Rzecznik wesprze także konsumentów poprzez poradnik w sprawie wakacji kredytowych oraz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który pomoże uzyskać odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące tych obszarów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera