Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Architektura Roku i Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2014 [LISTA NAGRODZONYCH]

Justyna Przybytek
BroKat Roma Skuza, Bogna Polańska, Małgorzata Staroń  B&T Skyrise biuro informatyczne
BroKat Roma Skuza, Bogna Polańska, Małgorzata Staroń B&T Skyrise biuro informatyczne
Nagrody w konkursach Architektura Roku 2014 w woj. śląskim oraz Najlepsza Przestrzeń Publiczna woj. śląskiego przyznane. Łącznie do obu nadesłano prawie 100 zgłoszeń. Wyniki ogłoszono w czwartek w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Konkurs Architektura Roku organizuje katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Tegoroczna edycja to już 20. Tradycyjnie nagrody przyznawano w kilku kategoriach: młody twórca, wnętrze, mała forma, dom jednorodzinny, obiekt, dzieło eksportowe (dla architektów ze Sląska za realizacje poza województwem) i grand prix konkursu.

Zgłoszenia do konkursu oceniało jury w skład, którego weszli architekci: Marek Kozień z Krakowa, Marcin Kwietowioz z Warszawy, Josef Kiszka z Ostrawy, Antoni Domicz z Opola, zaś sekretarzem konkursu był Arkadiusz Płomecki. Spośród około 50 zgłoszeń, jurorzy nominowali do poszczególnych kategorii kilkanaście z nich.

W kategorii obiekt o nagrodę rywalizowały Centrum Edukacyjno - Kulturalne wokół kościoła p.w. św Jacka w Bytomiu według projektu Medusa Group, nowa siedziba NOSPR Tomasza Koniora, osiedle 3 Stawy pracowni Pallado Skupin, budynek centrum logistyczno-technologicznego z zapleczem administracyjnym Pawła i Kamili Gałeczka oraz nowe Muzeum Śląskie zaprojektowane przez architektów z pracowni Riegler Riewe Architekten.

I to właśnie ta ostatnia nominacja zdobyła nagrodę w kategorii obiekt oraz główną nagrodę konkursu, czyli Grand Prix Architektury Roku 2014.

- Całość kompozycji cechuje duża wrażliwość na wartości zastane i dbałość o podkreślenie historii miejsca, potrzebę zachowania choć w części architektury poprzemysłowej. Przyjęta konwencja, niezwykle oszczędna, pozbawiona materiałowego bogactwa detalu, wręcz minimalistyczna dowodzi, ze można dzięki nim osiągnąć efekt zgodny z założonym standardem zamierzonego projektu – cytował uzasadnienie jury Arkadiusz Płomecki.
W kategorii dom jednorodzinny nagrodę przyznano za Dom w Lublińcu 2 (Dyrda Fikus Architekci Radosław Fikus, Marta Dyrda, Jarosław Krysiak), zaś wyróżnienia za Dom 3x1 (ArCHISTUDIO Małgorzata Pilinkiewicz, Tomasz Studniarek) oraz Robert Konieczny z KWK Promes za Dom Living Garden.

W kategorii dzieło eksportowe nagrodę zgarnęło KWK Promes za Dom w Izbicy. Nagrody nie przyznano w kategorii mała forma, zaś w kategorii wnętrza jedynie wyróżnienia dla pracowni Brokat za Skyrise biuro informatyczne i Grzegorzowi Layerowi za adaptacje poddasza na loft.

Organizatorem drugiego rozstrzygniętego w czwartek w Katowicach konkursu – na najlepszą przestrzeń publiczną – jest Śląski Urząd Marszałkowski. Do konkursu zgłoszono 45 realizacji z ponad 30 gmin. Oceniano je w czterech kategoriach: przestrzeń publiczna, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, obiekt użyteczności publicznej, zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

Za najlepszą przestrzeń publiczną uznano Park sensoryczny w Rydułtowach, wyróżnienie przyznano natomiast za rozbudowę Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie – etap II. W kategorii najlepsza zrewitalizowana przestrzeń publiczna nagrodę zdobyło zagospodarowanie Skweru im. Ks. Prałata Stefana Pieczki w Raciborzu wraz z przebudową fontanny, a wyróżnienie - zagospodarowanie terenu i budowa bazy okołoturystycznej zabytkowej kopalni „Saturn” w Czeladzi.

W kategorii obiekt użyteczności publicznej główną nagrodę przyznano za Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, a wyróżnienia dla Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach i dla Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Wawel 2 w Sosnowcu. W ostatniej kategorii – zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej – nagrodę otrzymała adaptacja i przebudowa budynku Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, natomiast wyróżnienie - przebudowa budynków przy ul. Kard. Hlonda 29 w Rudzie Śląskiej na potrzeby Centrum Inicjatyw Społecznych.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ WYNIKI
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Gala Miss Polski 2014 LIVE: Piękne dziewczyny[ZDJĘCIA KANDYDATEK]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera