44 z 45
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Anita Grobelak – „Czarna madonna częstochowskiego...
fot. Anita Grobelak

Konkurs "Kobiety Śląska" na 100-lecie niepodległości. Zobacz, jakie panie już zgłoszono.

Anita Grobelak – „Czarna madonna częstochowskiego undergroundu” i nie tylko…

Czarna madonna częstochowskiego undergroundu! Tak Anitę Grobelak nazwał śląski radiowiec, Paweł Mielczarek. Ja poznałem ją jako „matkę dyrektorkę Galerii Teatr from Poland”, w której tworzenie wkładała energię i pasję. Można powiedzieć, że pracowała na 2,99 etatu. W dni robocze pedagog, krzewiący polszczyznę i wiedzę o kulturze, a od poniedziałku do niedzieli animator kultury i plastyk. Podejrzewam, że śmiało dałoby się udokumentować ok. 600 imprez, które zorganizowała. Na filologii polskiej profesor Zbigniew Przybyła „pchał ją w stronę doktoratu”. Miała wyjechać do Ołomuńca, a potem na Sorbonę, ale…zależało jej na skończeniu w kraju kierunku artystycznego. W 2002 roku dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni malarstwa profesora Wernera Lubosa. Tutaj prawdopodobnie „zaraziła się” działaniami animacyjnymi, które współtworzyła z grupą studentów W. Lubosa. Później pojawił się częstochowski Teatr from Poland na Wieluńskim Rynku i Stowarzyszenie Proartystyczne Integracja. Była to jesień 2005 roku. Początkowo miała się zająć jedynie organizacją wystaw, ale jej eklektyczna natura szybko doszła do głosu i wystawy łączyła z koncertami, warsztatami, akcjami charytatywnymi, festiwalami. W 2006 roku z Anną Fugazi Biernacką pracowała w biurze festiwalowym Festiwalu Działań Parateatralnych i Performance’u OFFsceniczny. Anita Grobelak była pomysłodawcą i realizatorem trzech edycji Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego pod hasłem Teatr mundi; cyklu CzęstochowskaMłodaScenaArtystyczna; współtwórcą cyklu wystaw fotograficznych Galerii Młodych Twórców; współorganizatorem kilkudziesięciu koncertów charytatywnych w Częstochowie. W roku 2010 prowadziła warsztaty w ramach III edycji programu „Lato w teatrze” realizowanego przez Instytut Teatralny oraz Ministerstwo Dziedzictwa i Kultury Narodowej. Była członkiem jury I i II edycji Częstochowskich Prezentacji Monodramów „42- 200 MONODRAM”; biura festiwalowego Czytaj! Festiwalu Dekonstrukcji Słowa w 2011 r

Jej „dzieckiem” są: Free Art Fest from Poland. Festiwal Sztuki Niezależnej, który w tym roku ma już dziewiątą edycję; dziewięć edycji Debiutów from Poland (pomyślane głównie o promocji młodych częstochowskich muzyków). Biorąc pod uwagę listę uczestników Free Art Fest from Poland i Debiutów from Poland, co roku wspiera promocyjnie kilkadziesiąt zespołów. Kiedy przez prawie dziesięć lat prowadziła Galerię Teatr from Poland chyba większość polskich zespołów poznało jej żurek częstochowski, gościnność i starania o sukces każdego koncertu. Bez względu czy miała do czynienia z tzw. „gwiazdą”, czy początkującym zespołem wszystkich traktowała z równą serdecznością. Anicie udało się też zrealizować pięć edycji autorskiego festiwalu Peron Częstochowa, którego ważnym elementem jest ogólnopolski konkurs fotograficzny „Zobacz Częstochowę”. W moim odczuciu nazwa imprezy świadczy o tym, że czuje się ona silnie związana z miastem, w którym działa i jak tylko umie promuje je oraz poszerza ofertę wydarzeń kulturalnych dla jego mieszkańców.

Kiedy na świat przyszła jej córeczka Imanuela więcej czasu poświęcała dzieciom. W 2011 roku zainicjowała projekt Częstochowa Bajkowa. Prowadziła w ramach wolontariatu zajęcia warsztatowe w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie w Częstochowie, w klubie dla dzieci "Zygzak", z podopiecznymi Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Częstochowie, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie, w Centrum Twórczego Rozwoju Kangurek, w Przytulisku dla bezdomnych kobiet i dzieci w Częstochowie, a nawet na dziecięcym oddziale zakaźnym Szpitala im. dr. T. Chałubińskiego w Częstochowie. W 2012 roku Anita Grobelak z Agnieszką Batorek realizowały projekt Manufaktura książki, którego celem było wzbogacenie zasobów częstochowskiej biblioteki dla dzieci niewidomy. W ramach realizowanego wówczas konkursu powstało wiele ciekawych książek, w jakich poprzez dotyk, różnorodną fakturę materiałów i wykorzystanie tekstu w języku Braille'a niewidome dzieci mogą do dziś poznawać literaturę.

Na początku 2018 roku Anita Grobelak założyła grupę artystyczną Atnina, której zakres i obszar działania stale się rozszerza. Do Atiny obecnie należą: Karol Barton (Kraków), Elżbieta Chodorowska (Częstochowa), Urszula Chodorowska (Łódź), Wioletta Cielecka (Rzeszów), Joanna Chwastek (Mysłowice), Karolina Gołczyk (Wrocław), Anita Grobelak (Częstochowa), Monika Hartman (Katowice), Małgorzata Kania (Katowice), Alicja Kowalska (Częstochowa), Altea Leszczyńska (Częstochowa), Agnieszka Musiał (Warszawa), Rozalia Nowak (Poznań), Tomasz Nowicki (Częstochowa), Julia Panek „Dżulia Pank” (Częstochowa/Poznań), Anastasija Padło (Kraków), Marian Panek (Częstochowa), Beata Sadowska - Petryczka (Częstochowa), Joanna Sidorowicz (Częstochowa). To z myślą o Atinie udało się A. Grobelak zorganizować kilka wystaw w Polsce, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie i międzynarodowy plener artystyczny "Gradacja żywiołów” - morze i góry. Opuzen – Chorwacja’18”.

Anita Grobelak w 2016 roku za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy. Wówczas doceniono jej zaangażowanie między innymi propagowanie wiedzy o wolontariacie wśród młodzieży; zbiórkę pieniędzy na rzecz Ośrodka Preadopcyjnego w Częstochowie; pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Pakistanie; współpracę z wolontariuszami z krajów Unii Europejskiej; zaangażowanie w różne projekty i programy profilaktyczne („Płytka wyobraźnia to kalectwo”; „Różowa wstążeczka”, „Rzuć palenie razem z nami”; I Forum Wolontariatu w Częstochowie; Forum Trzeźwego Pasażera w 2007 r.; Tydzień Kultury Słowa, Światowy Dzień Walki z Aids, Dzień bez Papierosa, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Międzynarodowy Dzień Teatru, konkurs zachęcający do udziału w wyborach „Nieobecni nie mają racji”). A. Grobelak współorganizowała też Tydzień Zdrowia Psychicznego w Częstochowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Częstochowie i przy dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego. W ramach tej imprezy odbyło się spotkanie z Iwoną Ciesielską – prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Koło w Częstochowie; finał konkursu plastycznego „Człowiek w kulturze” oraz konkursu na esej pod hasłem „Bądźmy razem – życie niepełnosprawnych w moim mieście”; szkolenia z zakresu arteterapii i choreoterapii dla nauczycieli Częstochowy i okolic; warsztaty teatralne i performerskie w Regionalnym Ośrodku Kultury; integracyjne warsztaty plastyczne; wernisaż wystawy podopiecznych szpitala psychiatrycznego z Ośrodka Terapeutyczno – Rehabilitacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu w GTFP.

A. Grobelak angażowała się w organizację „Dnia Godności”; współpracę z Fundacją „Krzyś” w zakresie realizacji kampanii, której celem było poinformowanie oraz podniesienie świadomości dotyczącej prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu wśród młodych kierowców w ramach Europejskiej Nocy bez Wypadku; działania z Fundacją „FOR ANIMALS” podczas współorganizacji koncertów charytatywnych na rzecz pomocy zwierzętom i w czasie propagowania informacji na temat godnego traktowania zwierząt; w współpracę ze Stowarzyszeniem Częstochowskie Amazonki (organizacja wystaw w Sali Sesyjnej UM Częstochowy i Filharmonii Częstochowskiej w czasie kongresu Amazonek). Współpracowała ze Sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (pomoc w organizacji imprez charytatywnych na rzecz Fundacji); Domem Dziecka im. J. Korczaka w Kłobucku; Polskim Komitetem do spraw UNESCO i Miva Polska; z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej i Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Częstochowie; ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Daj Mi Czas”; z Fundacją Rozwoju Człowieka „Gallileo” im. prof. Mariana Mazura. Otrzymała międzynarodowy certyfikat Director Responsible Youn Drivers (Bruksela 2009 r.) za współorganizację w Polsce Europen Night Without Accident; podziękowanie Prezydenta Miasta Częstochowy i Deputowanego do Parlamentu Europejskiego prof. Dr hab. J. Buzka, Jego Ekscelencji ks.bp Antoniego Długosza, dr Leszka Cichobłazińskiego, dr Ryszarda Miszczyńskiego za organizację w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy debaty podsumowującej II edycję międzyszkolnego konkursu „Nie pytajmy, co może zrobić dla nas ojczyzna. Pytajmy co my możemy dla niej uczynić”; czy podziękowanie Prezydenta Miasta Częstochowy, Deputowanego do Parlamentu Europejskiego prof. Dr hab. J. Buzka, ks. Jana Związka, Jarosława Kapsy, Andrzeja Sikory (IPN) za zorganizowanie panelu dyskusyjnego „Stan wojenny a opozycja demokratyczna w regionie częstochowskim” i wystawy poświęconej działalności podziemnej „Solidarności”;

Anita Grobelak ma na swoim koncie ponad sześćdziesiąt wystaw zbiorowych, indywidualnych, poplenerowych i międzynarodowych. Zajmuje się głównie malarstwem i instalacją. Jest duchem niespokojnym, ciągle coś robi, podejmuje wyzwania, wymyśla konkursy, projekty artystyczne, imprezy, festiwale, wystawy, warsztaty. To typ społecznika, który często więcej myśli o innych niż o sobie.

Zobacz również

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy rozkład jazdy

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy rozkład jazdy

Osobowość Roku 2023 w powiecie staszowskim. Poznaj nominowanych w kategoriach

Osobowość Roku 2023 w powiecie staszowskim. Poznaj nominowanych w kategoriach

Polecamy

Wiem, jak pozbyć się brzydkiego zapachu w kuchni. Jeden pomysł sprawdzi się najlepiej

Wiem, jak pozbyć się brzydkiego zapachu w kuchni. Jeden pomysł sprawdzi się najlepiej

Gwiazda reprezentacji Polski koszykarzy już w maju powalczy o igrzyska olimpijskie!

Gwiazda reprezentacji Polski koszykarzy już w maju powalczy o igrzyska olimpijskie!

Matura z języka angielskiego unieważniona? Do sieci wyciekły arkusze...

Matura z języka angielskiego unieważniona? Do sieci wyciekły arkusze...