Konsekracja dziewic w Bielsku-Białej: cztery kobiety złożyły...

  Konsekracja dziewic w Bielsku-Białej: cztery kobiety złożyły śluby czystości do śmierci ZDJĘCIA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej cztery kobiety wstąpiły do stanu konsekrowanych dziewic
  1/48
  przejdź do galerii

  W hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej cztery kobiety wstąpiły do stanu konsekrowanych dziewic ©Robert Karp/Diecezja bielsko-żywiecka

  Niezwykła uroczystość w Bielsku-Białej. Cztery kobiety złożyły dożywotnie śluby i obiecały, że pozostaną dziewicami. Nie będą miały mężów i nie założą rodziny. W hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej cztery kobiety wstąpiły do stanu konsekrowanych dziewic. Był to drugi w historii diecezji bielsko-żywieckiej obrzęd konsekracji. W Polsce jest ok. 250 dziewic konsekrowanych. ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Co to jest konsekracja dziewic?

  „Pierwotnie stan kobiet poświęconych Bogu, ślubujących życie w stałym dziewictwie jako tzw. dziewice konsekrowane. W szerszym znaczeniu konsekracja zakonna". Tyle definicja. W Bielsku-Białej drugiemu w historii diecezji obrzędowi konsekracji dziewic przewodniczył w sobotę, 22 kwietnia, ksiądz biskup Piotr Greger.

  - Czystość to najwyższy przejaw miłości.
  To gwarancja, że człowiek dostrzega w niej wartość, która zdecydowanie przewyższa pożądanie czy emocjonalne zauroczenie. Jeśli człowiek nie chroni czystości, wówczas ludzka miłość staje się brudna, okaleczona fizycznie, psychicznie i duchowo. Jesteście promotorkami tej wciąż niedocenianej wartości, z którą współczesny człowiek ma tyle problemów – mówił biskup.

  Kobiety, które włączono do grona dziewic konsekrowanych, przyjęły z rąk biskupa symbole: obrączkę - znak zaślubin z Chrystusem oraz brewiarz - narzędzie osobistego uświęcenia przez modlitwę.

  Kandydatki na dziewice konsekrowane pochodzą z Bielska-Białej, Hażlachu, Skoczowa i Jawiszowic-Brzeszcz. Panie przygotowywały się do podjęcia decyzji o ślubie dziewictwa poprzez formację duchową oraz indywidualne kierownictwo duchowe.

  W uroczystości uczestniczyli krewni i przyjaciele kobiet. Przy ołtarzu modliło się ponad 20 kapłanów, m.in. z rodzimych parafii konsekrowanych dziewic.

  Dziewice konsekrowane pozbawione są poczucia bezpieczeństwa materialnego i duchowego, jakie daje zgromadzenie zakonne. Same pracują na swoje utrzymanie i same dbają o wygospodarowanie czasu na modlitwę, Eucharystię i rozwój duchowy.

  Zobacz galerię

  Osoba wstępująca do stanu dziewic staje się osobą konsekrowaną, podobnie jak zakonnice czy księża. Składa też śluby czystości i powinna odmawiać brewiarz. Jednak nie mieszka w domu zakonnym tylko prowadzi normalne, świeckie życie. Może chodzić do pracy, spotykać się z przyjaciółmi. Jednak nigdy nie będzie mieć męża ani rodziny.

  Stan dziewic konsekrowanych istniał w Kościele w starożytności i średniowieczu. Kościół powrócił do konsekracji dziewic w latach 60. ubiegłego stulecia dzięki papieżowi Pawłowi VI, a w 1994 roku w czasie Synodu Biskupów w Rzymie Jan Paweł II przypomniał o praktyce wdowieństwa konsekrowanego. Pierwsza konsekracja dziewicy w Polsce odbyła się ponad ćwierć wieku temu. Obecnie w Polsce żyje ok. 250 konsekrowanych dziewic.

  Najczęściej o konsekrację proszą kobiety ok. 30-40 roku życia. W większości dziewicami konsekrowanymi zostają kobiety młode, które są aktywne zawodowo. W środowisku pracy świadczą o Chrystusie swoim życiem, poza tym włączają się aktywnie w życie Kościoła lokalnego.

  Wśród dokumentów traktujących o dziewicach i wdowach konsekrowanych istotne znaczenie ma adhortacja apostolska Jana Pawła II „Vita consecrata" oraz jego list apostolski „Rosarium Virginis Mariae". Podstawą jest „Obrzęd konsekracji dziewic" w Mszale rzymskim. Prośbę o przygotowanie i udzielenie konsekracji należy kierować do biskupa swojej diecezji.

  Pierwsza w historii diecezji bielsko-żywieckiej konsekracja dziewicy odbyła się w Zwiastowanie Pańskie, 8 kwietnia 2013 roku, w kurialnej kaplicy. Czystość ślubowała przed Bogiem jedna kobieta.

  Pierwsze śluby czystości w Polsce złożyła Zofia Prochownik w 1991 roku. Od tamtego czasu liczba dziewic konsekrowanych z roku na rok rośnie. W roku 2007 r. było ich w Polsce 50. Obecnie w Polsce żyje ok 250 dziewic konsekrowanych.

  ZOBACZCIE FILM: Coraz więcej par decyduje się na zachowanie czystości przed ślubem. Dlaczego?


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (41)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co na to księża

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Musieli księża mieć ubaw. Zwłaszcza że sami obiecują czystość a potem hulaj dusza.. I aby życie mialo smaczek czy dziewczynka czy chlopaczek czy tez .. dziecko niestety co samo rzekomo sprowokowalo...rozwiń całość

  Musieli księża mieć ubaw. Zwłaszcza że sami obiecują czystość a potem hulaj dusza.. I aby życie mialo smaczek czy dziewczynka czy chlopaczek czy tez .. dziecko niestety co samo rzekomo sprowokowalo knura w sutannie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziewice konsekrowane...

  Karina_ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Nie wiem, dlaczego niektóre kobiety kojarzą swoją wiarę w Boga ze stanem swojej waginy. Przecież Bóg od żadnej z nich nie wymaga zachowania dziewictwa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i tak bez ruchanka to lipa

  Li (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Dziewice jeblem :-)co sie odpyerdala tyle towaru na zmarnowanie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  help

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Zwyczaj zaistniał w średniowieczu.... czy potrzebny jest lepszy komentarz??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie obrażać kobiet!

  w-wa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  To chyba jakieś nieporozumienie? Przecież kobieta to człowiek płci żeńskiej. Człowiek, czyli homo sapiens, jak sama nazwa wskazuje, to istota posiłkująca się rozwiniętym mózgiem. Jeśli ktoś tego...rozwiń całość

  To chyba jakieś nieporozumienie? Przecież kobieta to człowiek płci żeńskiej. Człowiek, czyli homo sapiens, jak sama nazwa wskazuje, to istota posiłkująca się rozwiniętym mózgiem. Jeśli ktoś tego złożonego organu nie ma, ew. nie posiada umiejętności posługiwania się nim, to do homo sapiens się nie kwalifikuje. Proszę więc nie utożsamiać czegoś tak kuriozalnego jak "dziewica konsekrowana" z kobietą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomieszanie z poplątaniem

  ksadea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Niestety, Kościół miesza w głowach i co ważniejsze, przeciwstawia się Ewangelii. Jezus nigdy nie łączył czystości z pozostawanie w stanie bezżennym. Jego zdaniem czystość nie odnosi się do seksu -...rozwiń całość

  Niestety, Kościół miesza w głowach i co ważniejsze, przeciwstawia się Ewangelii. Jezus nigdy nie łączył czystości z pozostawanie w stanie bezżennym. Jego zdaniem czystość nie odnosi się do seksu - a jeszcze inaczej to ujmując: czystość to coś znacznie innego i coś znacznie więcej niż wyrzeczenie się seksu. Jemu chodzi o czystość serca, które powinno objąć wszystkie dziedziny życia. Także relację seksualną w związku.
  Moim zdaniem, pozbawienie się relacji z drugim człowiekiem, tak intymnej, jak seksualna, jest zrzeczeniem się nałożonej na człowieka odpowiedzialności i wejście na ścieżkę egoizmu.
  Jest to egoizm wysublimowany, bardzo zły, podszyty faryzeizmem, czyli najgorszą obłudą; bo pod pozorem służenia Bogu, odrzuca się Jego dary.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziewice?

  rycho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  średniowiecze wraca a kto je sprawdził i ich stan psychiczny i po co taki cyrk robić w kościele

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziewice?

  rycho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  średniowiecze wraca a kto je sprawdził i ich stan psychiczny i po co taki cyrk robić w kościele

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BEZMÓZGI

  ggg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  ZLASOWANE MÓZGI PSYCHOLOG POTRZEBNY OD ZARAZ.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cztery Panny.

  Igma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Cytat:

  "Konsekracja dziewic w Bielsku-Białej: cztery kobiety złożyły śluby czystości do śmierci."

  Ja myślałem, że kobieta to już nie dziewica.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION