Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola abonamentu RTV 2023. Sprawdź, kto jest zwolniony z obowiązku wnoszenia opłat za posiadanie odbiornika!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
W Polsce każdy, kto posiada telewizor lub radio albo oba rodzaje odbiorników jest zobowiązany do regularnego uiszczania opłat abonamentowych, co wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji takich urządzeń. Jej zasady oraz wysokość abonamentu regulują ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, a także rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 roku w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.
W Polsce każdy, kto posiada telewizor lub radio albo oba rodzaje odbiorników jest zobowiązany do regularnego uiszczania opłat abonamentowych, co wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji takich urządzeń. Jej zasady oraz wysokość abonamentu regulują ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, a także rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 roku w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Pixabay
Kontrola abonamentu RTV 2023 prowadzona jest przez pracowników Poczty Polskiej, którzy podczas wizyt w gospodarstwach domowych sprawdzają, czy znajdują się tam zarejestrowane odbiorniki telewizyjne oraz radiowe. Posiadanie takich urządzeń oznacza bowiem konieczność regularnego uiszczania opłat abonamentowych, zaś niewypełnienie takiego obowiązku wiąże się z otrzymaniem kary. Są jednak wyjątki od reguły, bowiem sporo osób korzysta z telewizora jedynie jako ekranu, służącego do odtwarzania treści internetowych bądź multimediów z podłączonych do niego nośników. W wielu takich przypadkach nie trzeba więc płacić abonamentu, chociaż jest pewien warunek, jaki musi zostać spełniony przez użytkownika urządzenia. Co ciekawe, od 2023 roku opłata z tytułu posiadania odbiornika dotyczy również radia samochodowego, ale i ta kwestia nie dotyczy każdego właściciela auta. Poza tym, ustawa o opłatach abonamentowych zawiera zapis o osobach uprawnionych do zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Sprawdź, kogo nie dotyczy obowiązek wnoszenia opłat za posiadanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego, a także jakie są aktualne stawki abonamentu oraz kar za niedostosowanie się przepisów!

Abonament obowiązuje za odbiór sygnału telewizyjnego lub radiowego

W Polsce każdy, kto posiada telewizor lub radio, albo oba rodzaje odbiorników, jest zobowiązany do regularnego uiszczania opłat abonamentowych, co wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji takich urządzeń. Jej zasady oraz wysokość abonamentu regulują ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, a także rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 roku w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Zgodnie z dokumentami, niezależnie od ilości tego typu odbiorników w gospodarstwie domowym ich posiadaczy obowiązuje jedna stawka. Oznacza to, że kwota, jaką należy wnosić co miesiąc, nie jest wyższa, jeśli w domu bądź mieszkaniu znajduje się więcej niż jeden odbiornik.

Konieczność wnoszenia opłat abonamentowych nie dotyczy jednak wszystkich posiadaczy odbiorników. Ustawa zawiera bowiem zapis o osobach uprawnionych do zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu RTV, wśród których są między innymi seniorzy powyżej 75. roku życia. Poza tym sporo osób korzysta z telewizora jedynie jako ekranu, służącego do odtwarzania treści internetowych – na zainstalowanych w nim aplikacjach lub platformach – albo multimediów z podłączonych do niego nośników. Coraz bardziej popularne jest również oglądanie kanałów telewizyjnych – nie tylko tych podstawowych, ale też dodatkowo wykupionych w ramach różnych pakietów – przez połączenie z internetem. W tego typu przypadkach nie trzeba więc płacić abonamentu, chociaż jest pewien warunek, jaki musi zostać spełniony przez użytkownika urządzenia.

– Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, gdzie odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest każde urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Przyjęto domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika i winna wnosić opłaty abonamentowe. Z obowiązku wnoszenia opłat za używanie odbiorników rtv nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych – czytamy w dokumencie pod nazwą „Informacja o abonamencie rtv – podstawa prawna, wysokość, tryb i sposób wnoszenia opłat, zwolnienia i ulgi w opłatach abonamentowych”, opublikowanym na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Od 2023 roku obowiązkiem wnoszenia opłat abonamentowych objęto również osoby, które mają odbiorniki radiowe w swoich samochodach. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy prowadzą one działalność gospodarczą i na nią jest zarejestrowany pojazd. W przypadku tych, którzy regularnie wnoszą opłatę abonamentową w ramach gospodarstwa domowego, nie ma konieczności opłacania radia samochodowego.

Niewnoszenie opłat abonamentowych skutkuje konsekwencjami finansowymi

W celu zidentyfikowania osób, które powinny płacić abonament, a nie wywiązują się z tego obowiązku, przeprowadzane są kontrole. Pracownicy Poczty Polskiej, a konkretnie Centrum Obsługi Finansowej, odwiedzają gospodarstwa domowe na terenie całego kraju, by sprawdzić, kto zarejestrował posiadane odbiorniki. Warto przy tym pamiętać, że kontroler podczas wizyty w naszym domu lub mieszkaniu powinien okazać odpowiednie upoważnienie, legitymację służbową, a nawet dowód osobisty, jeśli tego zażądamy. Poza tym nie mamy obowiązku, by wpuścić go do lokalu. Jeśli jednak dojdzie do udostępnienia takiej osobie przestrzeni mieszkalnej i zidentyfikuje tam ona niezarejestrowane urządzenia radiowe bądź telewizyjne, odbierające sygnał, nakłada na ich właściciela karę, która w roku 2022 wynosiła trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Z kolei w sytuacji, gdy odbiornik jest zarejestrowany, ale jego posiadacz nie zapłacił abonamentu, właściciel urządzenia musi uregulować zaległe rachunki, wraz z odsetkami. Każdy, kto otrzyma takie wezwanie, ma siedem dni na opłacenie kary. Uchylenie się od zapłaty może skutkować wniesieniem sprawy do Urzędu Skarbowego. Ponadto osobie, która korzysta z auta firmowego i nie płaci abonamentu za radio w samochodzie grozi mandat w wysokości trzydziestokrotności abonamentu.

W załączonej galerii prezentujemy najważniejsze informacje, dotyczące abonamentu RTV. Sprawdź, kogo nie dotyczy obowiązek wnoszenia opłat za posiadanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego, a także jakie są aktualne stawki abonamentu oraz kar za niedostosowanie się przepisów!

Kontrola abonamentu RTV 2023. Sprawdź, kto jest zwolniony z opłat!

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera