18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kopernik patronem Zespołu Szkół w Porębie?

Monika Ziółkowska
Uczniowie wieszają portret przyszłego patrona
Uczniowie wieszają portret przyszłego patrona Fot. Monika Ziółkowska
Patronem Zespołu Szkół w Porębie ma zostać Mikołaj Kopernik. Zarząd FUM chce Czesława Mierzejewskiego.

Tak w referendum zadecydowali uczniowie. Ta decyzja nie podoba się nowemu zarządowi Fabryki Urządzeń Mechanicznych Poręba. Według jej zarządu placówka powinna nosić imię wybitnego inżyniera Czesława Mierzejewskiego, konstruktora obrabiarek produkowanych w porębskiej fabryce.

- Zarząd Spółki otrzymał z Zespołu Szkół prośbę o dofinansowanie nadania imienia szkole. To pierwsza oficjalna informacja, jaka dotarła do nas w tej sprawie - informuje Paweł Jęczmyk z działu organizacyjno -prawnego FUM Poręba.

Zarząd fabryki postanowił więc zaproponować na patrona swojego kandydata. Twierdzi, że szkoła kształciła pracowników zakładu.

- Pracownicy w sporej części są absolwentami szkoły przyzakładowej lub szkoły, z której wywodzi się dzisiejszy Zespół Szkół. Do ZS uczęszczają dzieci pracowników, obecni uczniowie mają praktyki w FUM-ie, a jej absolwenci ubiegają się o zatrudnienie w zakładzie. To wszystko stanowi wystarczający powód naszego zainteresowania Zespołem Szkół w Porębie - argumentuje Paweł Jęczmyk.

O nadanie szkole imienia zabiegali uczniowie, dzięki którym procedurę uruchomiono dwa lata temu. Zorganizowano referendum. Na karcie do głosowania były nazwiska Mikołaja Kopernika, Emilii Plater i Czesława Mierzejewskiego.

- Szukaliśmy kandydata z naszego terenu, który działał lokalnie. Wybór padł na Czesława Mierzejewskego, wspaniałego człowieka, który wiele pracy włożył w rozwój fabryki i przyczynił się do sukcesów naszej szkoły - mówi Beata Mędrecka-Bańka, dyrektorka ZS.

Młodzieży przedstawiono sylwetkę konstruktora. Niestety w referendum nie zdobył żadnego głosu. Uczniowie woleli Kopernika. W listopadzie ubiegłego roku uchwałę o nadaniu szkole patrona podjęli radni powiatu zawierciańskiego.

- Decyzja o zmianie patrona raczej nie wchodzi w grę - mówi Jerzy Muc, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości Mierzejewski może zostać patronem jednej ze szkół wchodzącej w skład ZS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni