Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Uniwersytet Śląski razem z europejskimi uczelniami bada, jak pandemia zmienia nasze życie

MJ
arc
Uniwersytet Śląski bierze udział w międzynarodowym badaniu wpływu pandemii kornawirusa na nasze nawyki, styl życia oraz kondycję psychofizyczną. Projekt dotyczy użytkowników sieci we Włoszech, Polsce, Czechach, Szwecji, Niemczech, Francji i Hiszpanii. - To wyjątkowy moment dziejowy, który dla nauk społecznych jest wielkim polem badawczym - mówi dr Damian Guzek, prof. UŚ.

Projekt został zainicjowany przez dwoje naukowców z mediolańskich uczelni – dr Lindę Lombi z Università Cattolica del Sacro Cuore i dra Marco Terraneo z Università Milano-Bicocca. Wsparli go także badacze z Czech z Uniwersytetu Karola w Pradze, ze Szwecji z Uppsala University, z Hiszapanii z Universidad de Huelva, z Université du Littoral Côte d'Opale we Francji, berlińskiej agendy CILD oraz katowickiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Badanie "Web survey COVID-19" dotyczy socjologii zdrowia, nauk o mediach i komunikacji oraz psychologii. Naukowcy chcą zidentyfikować aktualne problemy i ustalić, jak stan epidemii COVID-19 wpływa na nasze nawyki, styl życia oraz kondycję psychofizyczną.

- Pandemia spowodowana COVID-19 to wyjątkowy moment dziejowy, który dla nauk społecznych jest wielkim polem do prowadzenia badań. Inicjatorzy projektu z Włoch chcą wspomóc walkę z wirusem przez publikację wyników. Zależy im też na pokazaniu zarówno wspólnych sposobów na przeżywanie pandemii i restrykcji, jak też tych swoistych, charakterystycznych dla obostrzeń z danego kraju oraz specyfiki kontaktów społecznych - mówi dr Damian Guzek, prof. UŚ z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej.

Dodaje także, że zaangażował się w ten projekt w geście solidarności z kolegami z wyniszczonego przez koronawirusa Mediolanu. - Będzie to także moja cegiełka w akcji #UŚwspiera – mówi.

Wyniki badań użytkowników sieci we Włoszech, Polsce, Czechach, Szwecji, Niemczech, Francji i Hiszpanii będą podstawą do rekomendacji w zakresie życia w odosobnieniu oraz porównawczych publikacji naukowych. Pierwsze wnioski powinniśmy poznać w ciągu kilku, bądź kilkunastu tygodni.

Swoją cegiełkę do badania może także dołożyć każdy użytkownik sieci. Wystarczy wypełnić ankietę. Link: Web survey COVID-19 ANKIETA

Damian Guzek jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego oraz badaczem stowarzyszonym w projekcie ‘Illiberal Turn’ Loughborough University w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się badaniem przestrzeni mediów, religii i polityki, oraz użytkowania mediów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera