Koronawirus: Uniwersytet Śląski razem z europejskimi uczelniami bada, jak pandemia zmienia nasze życie

MJ
arc
Uniwersytet Śląski bierze udział w międzynarodowym badaniu wpływu pandemii kornawirusa na nasze nawyki, styl życia oraz kondycję psychofizyczną. Projekt dotyczy użytkowników sieci we Włoszech, Polsce, Czechach, Szwecji, Niemczech, Francji i Hiszpanii. - To wyjątkowy moment dziejowy, który dla nauk społecznych jest wielkim polem badawczym - mówi dr Damian Guzek, prof. UŚ.

Projekt został zainicjowany przez dwoje naukowców z mediolańskich uczelni – dr Lindę Lombi z Università Cattolica del Sacro Cuore i dra Marco Terraneo z Università Milano-Bicocca. Wsparli go także badacze z Czech z Uniwersytetu Karola w Pradze, ze Szwecji z Uppsala University, z Hiszapanii z Universidad de Huelva, z Université du Littoral Côte d'Opale we Francji, berlińskiej agendy CILD oraz katowickiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Badanie "Web survey COVID-19" dotyczy socjologii zdrowia, nauk o mediach i komunikacji oraz psychologii. Naukowcy chcą zidentyfikować aktualne problemy i ustalić, jak stan epidemii COVID-19 wpływa na nasze nawyki, styl życia oraz kondycję psychofizyczną.

- Pandemia spowodowana COVID-19 to wyjątkowy moment dziejowy, który dla nauk społecznych jest wielkim polem do prowadzenia badań. Inicjatorzy projektu z Włoch chcą wspomóc walkę z wirusem przez publikację wyników. Zależy im też na pokazaniu zarówno wspólnych sposobów na przeżywanie pandemii i restrykcji, jak też tych swoistych, charakterystycznych dla obostrzeń z danego kraju oraz specyfiki kontaktów społecznych - mówi dr Damian Guzek, prof. UŚ z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej.

Dodaje także, że zaangażował się w ten projekt w geście solidarności z kolegami z wyniszczonego przez koronawirusa Mediolanu. - Będzie to także moja cegiełka w akcji #UŚwspiera – mówi.

Wyniki badań użytkowników sieci we Włoszech, Polsce, Czechach, Szwecji, Niemczech, Francji i Hiszpanii będą podstawą do rekomendacji w zakresie życia w odosobnieniu oraz porównawczych publikacji naukowych. Pierwsze wnioski powinniśmy poznać w ciągu kilku, bądź kilkunastu tygodni.

Swoją cegiełkę do badania może także dołożyć każdy użytkownik sieci. Wystarczy wypełnić ankietę. Link: Web survey COVID-19 ANKIETA

Damian Guzek jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego oraz badaczem stowarzyszonym w projekcie ‘Illiberal Turn’ Loughborough University w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się badaniem przestrzeni mediów, religii i polityki, oraz użytkowania mediów.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie