Kostempski: Likwidacja gimnazjów to błąd. Będziemy protestować przeciwko zmianom [WYWIAD]

Dawid Kostempski
Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic
Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic Marzena Bugała-Azarko / Dziennik Zachodni
Jeśli trzeba będzie, pojadę z nauczycielami protestować nawet do Warszawy - mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przymierza się do likwidacji gimnazjów. Reforma ma zostać wdrożona w przyszłym roku. Wygaszanie gimnazjów rozpocznie się we wrześniu 2017 roku. Czy to dobre rozwiązanie?
Razem z koleżankami i kolegami prezydentami i burmistrzami jesteśmy zaniepokojeni propozycją zmian w systemie oświaty, dotyczących likwidacji gimnazjów. Uważam, że 17 lat funkcjonowania tych szkół w Polsce pokazało, iż była to reforma trafiona. Powrót do dawnego systemu kształcenia to błąd. Okazuje się, że młodzież gimnazjalna osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Pokazał to raport OECD, w którym przedstawiono wyniki Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych. Polska uplasowała się na 11. miejscu. Badanie wykazało, że młodzież po gimnazjum osiąga najwyższe wyniki w sprawdzianach i olimpiadach.

Agresja wśród młodzieży jest zjawiskiem powszechnym, a w gimnazjach często dochodzi do aktów przemocy. Uważa się, że ich likwidacja ukróci ten proceder. To pobożne życzenia czy fakt?
Zwolennicy reformy podnoszą argument związany z przemocą w gimnazjach, ale przecież w szkołach innego typu również takie zjawiska są odnotowywane. Osobiście uważam, że potrzebna jest przede wszystkim prewencja i podnoszenie świadomości młodzieży i to na każdym poziomie edukacji. W świętochłowickich szkołach prowadzimy profilaktyczne spotkania z przedstawicielami Straży Miejskiej i policji, a w przyszłości planujemy także zajęcia z prokuratorami, aby uświadomić młodzieży to, jaki czyn jest karalny i jaka odpowiedzialność grozi za jego popełnienie.

Likwidacja gimnazjów nieuchronnie pociągnie za sobą usunięcie miejsc pracy i masowe zwolnienia nauczycieli. Jak będzie to wyglądało w Świętochłowicach?
Najbardziej bolesną konsekwencją wprowadzenia reformy będą właśnie masowe zwolnienia nauczycieli, których Polska nie pamięta od kilkudziesięciu lat. Blisko 37 tysięcy nauczycieli i 30 tysięcy pracowników administracji oraz obsługi straci swoją dotychczasową posadę. W samych Świętochłowicach zwolnienia mogą objąć 176 nauczycieli oraz blisko pięćdziesięciu pracowników administracji i obsługi. To precedens. Pięć lat temu, pomimo reorganizacji i zmiany sieci szkół przeprowadzonej w Świętochłowicach, nikt z pracowników oświaty nie stracił pracy. Teraz będzie inaczej.

Czy świętochłowiccy nauczyciele mogą liczyć na pomoc miasta?
Sam mam w rodzinie wielu nauczycieli i identyfikuję się z tą grupą zawodową. Zmiany, które forsuje rząd, są dla mnie niezrozumiałe. Tym bardziej że jako praktycy oceniamy pozytywnie dotychczasowy system nauczania. Żywię nadzieję, że rząd wycofa się z planowanej reformy. Warto przypomnieć, że za poprzedniego rządu nauczyciele zastanawiali się, jak wysoką dostaną podwyżkę swoich pensji, a teraz zastanawiają się, czy od września 2017 roku będą mieli pracę. Chcę podkreślić, że wszyscy pedagodzy, którzy obawiają się utraty miejsca pracy, otrzymają wsparcie z mojej strony i innych samorządowców. Nauczyciele są zdeterminowani, żeby protestować i z pewnością wyjdą na ulice, żeby wyrazić swój sprzeciw. Samorządowcy także przyłączają się do protestu. Osobiście brałem udział w pikiecie pod Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Jeśli będzie taka potrzeba, pojadę z nauczycielami do Warszawy.

Nowa reforma przyniesie także inne konsekwencje. Co z budynkami, w których znajdują się gimnazja?
Zagospodarowanie infrastruktury szkolnej - już po wdrożeniu reformy - będzie ogromnym problemem. Sygnalizowałem to już podczas rozmowy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego, podczas organizowanego w Świętochłowicach XIV Dnia Związkowca. W mieście mamy cztery zespoły szkół i jedno samodzielne gimnazjum. Po likwidacji tego typu szkół budynki, nierzadko doskonale wyposażone i przygotowane do pełnienia funkcji edukacyjnych, z boiskami i niezbędną infrastrukturą sportową - jak w naszym gimnazjum nr 5 - nie będą w pełni wykorzystane. Takie dylematy mają wszystkie miasta. Co gorsza, jak wszystkie gminy i my aplikujemy o środki unijne. Niektóre projekty są już w toku, a reforma może w znaczący sposób utrudnić pozyskanie dotacji.
Do tej pory pojawił się jedynie mglisty zarys projektu reformy, a jego wdrożenie zapowiadane jest na wrzesień przyszłego roku. Czy samorządy zdążą przygotować się do zmian?
Wszyscy samorządowcy zostali zaproszeni przez Śląskiego Kuratora Oświaty do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie przedstawiono nam projekt ustawy, który będzie procedowany przez Sejm. Polecono nam, aby do 17 lutego 2017 r. sporządzić propozycję sieci szkół. Natomiast Kuratorium Oświaty do 21 marca 2017 r. ma je zaopiniować. Do tej pory nikt nie mówił o żadnych szczegółach. Uważam, że dzieje się to za szybko. Nie jesteśmy w stanie w tak krótkim czasie należycie się do tego przygotować. Mnożą się pytania. Nie wiemy, w jaki sposób będziemy musieli wdrożyć rozwiązania zaproponowane przez kuratorium ani czy uczniowie otrzymają podręczniki. Pewne jest jedno: nastąpi ogromny chaos, który doprowadzi do lokalnych konfliktów społecznych.

Gimnazja - likwidować czy zostawić?
Zdecydowanie zostawić. Przypomnę tylko, że od 1999 roku, kiedy weszła w życie reforma gimnazjalna, samorządy wydały na działania z nią związane blisko 130 miliardów złotych. Natomiast ich likwidacja negatywnie wpłynie nie tylko na jakość kształcenia, na zwolnienia nauczycieli, ale przyczyni się też do powstania gigantycznych problemów dla samorządów.

Rozmawiała Magdalena Mikrut-Majeranek

Dawid Kostempski sprawuje urząd prezydenta Świętochłowic drugą kadencję. Jest m.in. inicjatorem otwarcia Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W 2015 roku zapoczątkował prace nad przebudową stadionu im. Pawła Waloszka. W 2015 roku na inwestycje i remonty drogowe miasto wydało 4 mln zł, a w tym roku blisko 10,5 mln zł. Wzbogaciło też ofertę kulturalną i otworzyło Teatr ŚwiętOFFłowice.

Śląskie cmentarze to miejsca lekcji historii. Nie zapominajmy o zmarłych

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Henryk

Rząd i pani minister Anna Zalewska mają zamiar zlikwidować gimnazja a kto odda długi. Planowana na wrzesień tego roku likwidacja gimnazjów może skutkować tym, że szkoły, które w ostatnich latach dostały od Unii Europejskiej pieniądze na remonty czy pomoce naukowe, będą musiały teraz oddać gotówkę Brukseli. Tylko na Dolnym Śląsku chodzi o 75 mln zł. - Nie wiemy też, co robić z gimnazjami, które dopiero starają się o dotacje - rozkładają ręce w urzędzie marszałkowskim. A ministerstwa milczą. I na te szkoły trzeba będzie mieć przeszło 2 miliardy skąd rząd weźmie fundusze na taką zmianę i czy to będzie następny dług publiczny. Ani rząd czy pani minister Anna Zalewska nie będzie odpowiadać za złą decyzje i dalej będą rządzić a za ich głupotę naród będzie płacił, bo mało już głoduję to jeszcze trzeba go dobić a najlepiej sprzedać, bo tylko to potraficie i nic więcej naród do Rujny doprowadzić, bo w Polsce niema nikogo żeby odpowiadał za swoje czyny i byłby by sądzony, bo sami kradną i oszukują naród. To poco takie podchody robicie to lepiej już oddajcie Polskę Żydom, bo do tego dążycie a naród głupi, że na to pozwala wstyd, że urodziłem się w takim kraju jak Polska.

x
xx

Panie Stanik kazdy myslacy wie ze gimnazja powinny byc zliwidowane z wielu powodow,a kostempski bedzie bezrobotnym to wiadomo wszystkim panu tez ,bo informacje o zniszczonym miescie i nedzy wsrod mieszkancow dochodza szybko do Rudy.

n
niech nam rośnie i wyrasta

ze szkół niewygodnych nauczycieli i zastępowanie ich "swojakami". Kto powiedział, że podział roczników dzieci na jakieś "klasy" wiekowe przyniesie cokolwiek? Trzeba rozpocząć od zweryfikowania umiejętności pedagogicznych nauczycieli. Dobry pedagog nauczy nawet debila a zły nauczyciel zniszczy prymusa. Nawet na wyższych uczelniach 90% pracowników naukowych nie ma predyspozycji do kształcenia innych.
To, że ktoś ma 30 różnych certyfikatów wcale nie oznacza, że dzieci i młodzież chce słuchać jego dukania.

27 lat indoktrynacji

Najcenniejsze są opinie wtórnych analfabetów którzy mając w komputerze korektor nie potrafią poprawnie napisać np CHAOS
P.s.
Jeśli będziesz w przyszłości chciał cokolwiek napisać to pisz od siebie nawet jeśli nie ma to sensu.

b
bug-chonor-pańszczyzna

internetu na poziom kształcenia w szkołach? A co będzie jeśli przekształcenie w szkolnictwie wsparte informatyką zaowocuje jeszcze lepszymi wynikami niż w przypadku kształcenia w gimnazjach? A może trzeba scalić wszystkie rodzaje szkół i utworzyć szkoły ogólnokształcące w których będą kształcone dzieci i młodzież od 1 do 12 klasy oraz szkoły profilowane od 9 do 12 klasy ?
Właśnie mija 25 lat od czasu, gdy w Polsce zaistniał internet. Teraz każdy pampers ma telefon z aplikacjami komputerowymi dzięki któremu może się dowiedzieć o tym czego nie wiedzą nauczyciele a ich rodzice w ich wieku nawet nie byli w stanie marzyć.
Najgorzej jak jedna część styropianu chce ubezwłasnowolnić dzieci i młodzież dla swoich potrzeb a druga część styropianu dla swoich celów.
Szkoda, że nikt nie zbada problemu używając narzędzi naukowych.
Szkoda że na ten temat nie wypowiadają się eksperci ale nauczyciele którzy na ten temat mają goowno do powiedzenia a jedynie pilnują swoich stanowisk. Niech teraz oni, na własnej skórze poczują, jak się czuli postkomunistyczni nauczyciele usuwani kilkanaście lat temu przez nim, przez młodych tygrysów.

o
obywatel

a może nasz ciamajda powie ile benzyny miesięcznie idzie na wożenie jego d*** i jego rodziny darmozjadów?

m
maniek

A ile kosztowała reforma ich wprowadzenia? Było to potrzebne jak dziura w moście. Zbierania z różnych szkół, tez coś, istna patologia.

m
maniek

Nareszcie zlikwidowana będzie ta patologią. Nie podobało mi się ze wprowadzono gimnazja. Panuje w nich totalny haos. Dziękuję pisowi za to ze wraca do ośmioletniego systemu nauczania.

A
Ania

Jestem pierszym rocznikiem gimnazjum. Gimnazjum to jest walka o przetrwanie. Jedno wielkie zbiegowizsko. Nie ma komfortu nauki w spokoju.

G
Gość

Nauczania w szkołach podstawowych i to nie odbiega od rzeczywistości
wprowadzenia nauczania gimnazjalnego wprowadziła szarańcza
której się marzy obniżenie jakości nauczania

Przedstawię przykład :

Nauka w Izraelu jest obowiązkowa i bezpłatna dla dzieci w wieku 5-15 lat (szczebel podstawowy). Dla młodzieży w wieku 16-17 lat nauka jest nieobowiązkowa, lecz nadal bezpłatna. Młodzież w wieku 14-18 lat, która nie chce się uczyć w normalnym trybie, ma obowiązek uczęszczać do specjalnych klas. Nauka w szkole podstawowej trwa 8 lat, a w średniej 6 lat, z czego 4 są obowiązkowe. Studia wyższe są płatne, istnieje system stypendiów.

I kto tu wmawia że system nauczania obecny jest dobry ...

r
rodzic

Ja jestem rodzicem, i jestem przeciwny likwidacji gimnazjum, jak też moi znajomi, nikt z nich nie popiera likwidacji gimnazjum, Więc , prośba pisz w swoim imieniu!

r
rodzic

PiS za te reformę słono zapłaci już w wyborach samorządowych.

g
gość TYCHY

Gimnazja powinny być zlikwidowane ,rodzice są za reformą ,uważam dzieci w wieku dorastania powinni być w swoim środowisku nie mieszani z kilku szkół do jednego gimnazjum ,tam rośnie patologia nawet rodzice i nauczyciele w wielu przypadkach są bezsilni .Pytam poco tyle inżynierów skoro nie ma fachowców ,szkoły co kształciły branży zostały zamknięte nawet szkoły podstawowe w centrum nowe obrastają trawą przykład szkoła nr 21 .Gimnazja mogą z powodzeniem przekształcić się w szkołę podstawową i nikt nie straci posady.

S
Stanik z Rybnika

Panie Kostempski uważaj bo PIS nie lubi ludzi inaczej myślących niż Oni stracisz posadę ,i za PISu będziesz bezrobotny a na twoje miejsce osadzą B. M .W I będzie dla nich spokój . O ich błędnych decyzjach to my wiemy wszyscy, i oni częściowo też ale żaden nie ma odwagi się sprzeciwic bo wyleci , a o tym decyduje Boski wybraniec nieomylny prezes stwórca PISu .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3