Koszęcin: Kościół w Bruśku zyska blask sprzed lat

Angelina Kita
Udostępnij:
Po dwóch latach przerwy ruszyły prace remontowe kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Bruśku w gminie Koszęcin.

Wszystko wymagało odnowy. Obecnie trwa renowacja wieży kościelnej, a dach już został praktycznie naprawiony. Remontowana jest również konstrukcja, elewacja i fundamenty kościoła

Kościół domagał się remontu już dawno. Jego zły stan techniczny wymagał gruntownej odnowy. Niestety możliwości finansowe parafii liczącej zaledwie 600 osób nie są duże.

-Dzięki dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków oraz Urzędu Marszałkowskiego przyznanej w 2009 roku w kwocie ponad 200 tysięcy złotych. można było rozpocząć remont zabytku. Wtedy już ruszyły prace naprawcze przy konstrukcji kościoła i odnowiono prawie cały dach. Niestety kościół wymagał dalszej renowacji, a środków własnych nie wystarczało na pokrycie tak dużej inwestycji, dlatego też dopiero po dwóch latach przerwy, dzięki kolejnej dotacji, można było rozpocząć następne remonty- mówi proboszcz parafii.

W tym roku Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków przekazał 100 tyś. zł. dotacji na remont kościoła. Ponadto Urząd Gminy Koszęcin partycypuje w kosztach tej inwestycji w wysokości 20 tyś. zł.. Pomogły też pieniądze zebrane podczas festynów przeznaczone na ten cel.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
-Zakończenie remontu kościoła to tylko kolejny etap inwestycji, konieczne będzie jeszcze zagospodarowanie terenu wokół kościoła, dlatego też w dalszym ciągu poszukujemy sponsorów. Do tej pory koszty wszystkich wykonanych prac remontowych opiewają na kwotę 370 tyś. zł. - dodaje proboszcz parafii.

Najważniejszą sprawą jest oczywiście polepszenie stanu technicznego kościoła, ale konserwatorzy chcą zabytkowemu kościołowi przywrócić dawny blask.

Dzisiejszy kościółek został zbudowany w połowie XVII wieku przed 1670 rokiem.
W latach 1675 - 1758 pochowano w części prezbiterialnej około 10 osób zasłużonych dla tego kościoła. Również pod wieżą znajduje się grób byłego dozorcy huty Liszczyka, który zabił się spadając z wieży kościelnej.

Wnętrze kościoła ozdobił w roku 1693 Wawrzyniec Grochowski piękną polichromią szablonową. W kościółku znajduje się mały ołtarz z obrazem św. Jana Chrzciciela z połowy XVIII wieku, drewniana chrzcielnica z datami 1400 i 1882.

W zabytkowym kościele znalazły także schronienie po II wojnie światowej dwie bardzo stare rzeźby z XVI wieku przedstawiające św. Anne i Matkę Boską (rzeźby te zostały prawdopodobnie wyrzucone z rosyjskiego transportu wracającego z zachodu na wschód w 1945 roku).
Kościół jest niezwykle ważny dla mieszkańców, ale nie tylko.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
- Tutaj ściągają pielgrzymi z całego Śląska. Kościół jest elementem szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego- mówi jedna z mieszkanek Bruśka- Ale tradycyjnie już 16 lipca w święto Matki Boskiej Szkaplerznej, parafianie z Drutarni pielgrzymują do kościoła aby podziękować za cud, jaki wydarzył się tu pod koniec XIX wieku.

Jeżeli wierzyć badaczom- w 1884 roku , podczas trwania epidemii tyfusu głodowego spowodowanej długotrwałymi deszczami i nieurodzajem- mieszkańcy Drutarni nie widząc wyjścia z tragicznej sytuacji- zmobilizowali resztki sił i wspólnie udali się do kościoła w Bruśku prosić Matkę Boską o pomoc. Siła wiary sprawiła, że modlitwa pomogła a zaraza ustąpiła. Od tamtej pory tradycja pielgrzymek trwa już 126 lat.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czepiak
sprawdzi o jakich instytucjach pisze. Nie istnieje coś takiego, jak Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków. Jest Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który działa przy pomocy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Pieniądze na konserwacje nie pochodzą również z Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Gminy Koszęcin, ale z budżetu województwa śląskiego oraz budżetu gminy Koszęcin. Niby podobne, ale różnica spora.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie