MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszęcin. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" otworzył swoje bramy przed dziećmi i młodzieżą

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" otworzył swoje bramy przed dziećmi i młodzieżą
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" otworzył swoje bramy przed dziećmi i młodzieżą arc ZPiT "Śląsk"
Tegoroczna edycja Dni Otwartych związana była z szeroko pojętą edukacją dla dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie miało przybliżyć działalność artystyczną Zespołu „Śląsk” jako instytucji kultywującej polskie i regionalne dziedzictwo kulturowe.

W ramach Dni Otwartych w siedzibie zespołu "Śląsk" w Koszęcinie odbył się Finał XIV Wojewódzkiego Konkursu - „Edukacja regionalna w szkole”, zorganizowanego wspólnie z Wojewodą Śląskim i Śląskim Kuratorium Oświaty. Wśród przedstawicieli administracji rządowej województwa obecni byli Wicewojewoda Śląski -Michał Kopański i Śląska Kurator Oświaty - Aleksandra Dyla. W wydarzeniu uczestniczyli również Dyrektorzy Delegatur Kuratorium Oświaty w Katowicach, Zastępca Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - Tomasz Janikowski oraz nauczyciele i uczniowie szkół zakwalifikowanych do finału konkursu.

XIV edycja konkursowych zmagań, których celem było pogłębianie więzi z regionem oraz kształcenie odpowiedzialności za pielęgnowanie dorobku pokoleń, była spotkaniem dzieci i młodzieży z całego regionu. Zakres programowy wydarzenia o charakterze interdyscyplinarnym w trzech kategoriach wiekowych wypełniły: rozgrywki grupowe, prezentacje sceniczne, gry terenowe, różnokierunkowe warsztaty i zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie.

W ramach tego wydarzenia w Koszęcinie gościli również przedstawiciele Szkół Hadynowskich. W integracyjnym spotkaniu, połączonym z działaniami edukacyjnymi, uczestniczyli nauczyciele wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie-Maciejkowicach, Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich oraz Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Powstańców Śląskich w Warszawie.

Siedzibę zespołu odwiedziły grupy uczniów ze szkół z Katowic, Tarnowskich Gór, Myszkowa, Brynka i Miasteczka Śląskiego.

- Koncentrując się na formowaniu profesjonalnej oferty i zadań z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, zorganizowaliśmy różnokierunkowe warsztaty, wzbogacając uczestników nowymi treściami, doświadczeniami, umiejętnościami i sprawnościami. Od wielu lat nieodłącznym działaniem wydarzenia było zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, przybliżające historię okazałego neoklasycystycznego założenia rezydencjonalnego. Zaprezentowane w pałacu wystawy tematyczne nakreśliły uczestnikom ponad 70-lecią działalność artystyczną i edukacyjną Zespołu „Śląsk”. Rozległy i zadbany wokół pałacu teren parku był w tym dniu miejscem spacerów i odpoczynku - tłumaczy Agnieszka Kukuła z ZPiT "Śląsk".

Dni Otwarte w siedzibie „Śląska” podsumowano Koncertami Edukacyjnymi w wykonaniu artystów chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” imienia Stanisława Hadyny.

- Skierowane do młodego pokolenia stanowiły swoiste przesłanie dla podejmowanych działań krzewienia i budowania właściwych wzorów odbioru kultury tradycyjnej, które są podstawą tworzenia przyszłości. Pełne, twórcze i z pasją zaangażowanie dzieci i młodzieży w działania edukacyjno-artystyczne ukazało ich gotowość do kontynuowania rodzimych tradycji. Wyraziło również dojrzałą i świadomą postawę odpowiedzialnych strażników przyszłości wielowiekowego dziedzictwa narodowego - dodaje Agnieszka Kukuła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni