Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krab-gigant w Morzu Bałtyckim! Kalinek błękitny znaleziony w Polsce! To bardzo inwazyjny gatunek. Egzotyczny gość musiał przebyć długą drogę

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
To jeden z piękniejszych okazów krabów
To jeden z piękniejszych okazów krabów Pexels.com / Zdjęcie poglądowe
Nie wiadomo, skąd dokładnie tu trafił, ale taki gość w Polsce nie zdarza się zbyt często. W okolicach Gdańska, w wodach Morza Bałtyckiego, natrafiono na kalinka błękitnego, czyli egzotycznego kraba z Atlantyku. To nie pierwsza obserwacja tego gatunku w Polsce, choć samo pojawienie się przybysza z dalekich wód stało się dla wielu sporym zaskoczeniem. Nie powinno to jednak cieszyć, a wręcz martwić, gdyż kalinek błękitny jest wyjątkowo inwazyjnym gatunkiem, który zagraża rodzimemu krabowi brzegowemu.

W ostatnich dniach, kalinek błękitny został zauważony na Wyspie Sobieszewskiej, dzielnicy Gdańska. To jednak nie pierwszy raz, gdy zaobserwowano go w polskich wodach. Wcześniej, był już widziany w Jeziorze Dąbie, gdzie najprawdopodobniej trafił z wód balastowych któregoś ze statków. Podobnie jak wtedy, także i teraz wzbudził spore zainteresowanie, gdyż nie jest tu częstym gościem.

- Jest to największy krab, którego stwierdzono w Polsce. Największym regularnie obserwowanym jest inwazyjny gatunek obcy - krab wełnistoręki. Oprócz niego, w Morzu Bałtyckim i bliskim jego sąsiedztwie można znaleźć także obcego krabika amerykańskiego. Jedynym rodzimym gatunkiem kraba w Morzu Bałtyckim jest krab brzegowy, znany też jako raczyniec jadalny - informują Łowcy Obcych, którzy opublikowali informację w sprawie obserwacji kalinka.

Kalinek błękitny to w Polsce gatunek egzotyczny

Rodzimy dla Bałtyku krab brzegowy, czyli invasive green crab, konkuruje z kalinkiem w miejscach, gdzie ten występuje naturalnie. Eksperci podają, że mamy więc do czynienia z przykładem inwazji dwóch gatunków inwazyjnych.

- Oczywiście, do tego wszystkiego by nie doszło, gdyby nie interwencja człowieka, przez co gatunki te zostały sztucznie przeniesione poza ich naturalne zasięgi i zmuszone do odnalezienia się w obcych im światach, gdzie doprowadzają do ich wyniszczania - dodają Łowcy Obcych.

Naturalnie kalinek błękitny występuje w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego i w Zatoce Meksykańskiej.

Kalinek sieje spustoszenie

Choć kalinka uznaje się za jeden najważniejszych gospodarczo gatunków krabów, to sieje on spustoszenie w sieciach rybackich w Morzu Śródziemnym. To właśnie tam, lokalnie doprowadza do sytuacji, w których występuje problem z połowem ryb.

Zobaczcie w galerii zdjęć, jak wygląda ten niezwykły krab.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera