18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Ks. Greger nowym biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej

Redakcja
Ks. Piotr Greger
Ks. Piotr Greger pawelbielsko.pl
Udostępnij:
Ks. Piotr Greger został mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Ojciec Święty przydzielił mu stolicę tytularną Assava - poinformowała PAP w sobotę Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Biskup nominat jest przewodniczącym diecezjalnej komisji liturgicznej, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, redaktorem kalendarza liturgicznego diecezji bielsko-żywieckiej, członkiem Rady Kapłańskiej (od roku 2004) oraz zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej.

Ks. Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 roku w Tychach. Pochodzi z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach Wesołej. W latach 1983-1989 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Wyświęcony został na prezbitera 13 maja 1989 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez biskupa Damiana Zimonia. W 1989 roku uzyskał stopień magistra teologii, w 1992 roku - licencjata teologii, a w 2000 - doktora teologii z zakresu liturgiki.

Po święceniach prezbiteriatu podjął posługę duszpasterską w parafii pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Mysłowicach Ławkach oraz parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej Goduli. Z dniem 31 sierpnia 1989 roku rozpoczął sześcioletnią pracę wikariusza w parafii pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Od roku 1995 zajmuje się pracą naukową, mieszka i pomaga w parafii Świętego Pawła Apostoła w Bielsku-Białej.

CZYTAJ: PROMOCJA ŚLĄSKIEJ WIARY W WATYKANIE

W 1996 roku został mianowany sekretarzem Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, a w 2002 roku jego wicedyrektorem. Jednocześnie podjął zajęcia jako wykładowca liturgiki oraz sakramentologii ogólnej. Od roku akademickiego 2001/2002 ma także zajęcia zlecone w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (liturgika, duszpasterstwo dzieci i młodzieży, hermeneutyka teologiczna) na studiach dziennych i zaocznych.

Jest autorem książki "Percepcja obrzędów pokuty w Polsce. Studium liturgiczno-duszpasterskie" oraz 29 artykułów naukowych. Jest również promotorem 18 prac magisterskich oraz recenzentem publikacji wydawanych przez kurię diecezjalną. (PAP)

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Seksowna Greta Ludziejewska z Żor za stara na TOP MODEL? Przeczytaj jej historię
Ale wstyd! Zobacz najbardziej zaniedbane dworce PKP w woj. śląskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gross
Ten wybór na pewno nie ma prawa być określony jako zły czy nietrafiony. Powiem więcej. To jest naprawdę bardzo dobry wybór dla naszej wspólnoty diecezjalnej w Bielsku-Białej. Potrzebny jest w niej człowiek prężny, energiczny, który swoją postawą nie tylko nie zrazi ludzi do kościoła, co się niestety coraz częściej dzieje, bo nie od dzisiaj wiadomo, że niestety coraz więcej ludzi odchodzi od kościoła może z własnej winy, może z winy księży, że właśnie nie potrafią przekonać do swojej nauki na tyle, żeby ludzi przy sobie po prostu zatrzymać. On z kolei będzie w moim mniemaniu człowiekiem, który naprawdę jest w stanie podźwignąć cały ten ciężar. Zwłaszcza mam tutaj na myśli średnie i młode pokolenie, które albo odchodzi zupełnie od tych szalenie przecież ważnych spraw albo przyjmuje je do własnej świadomości, podchodząc do nich często z przerażającą dozą lekceważenia choćby takich świętych rzeczy i ważnych, jak bierzmowanie czy odpowiedni dobór rodziców chrzestnych dla swoich dzieci. Jest wielka nadzieja, że ten człowiek, który jest doświadczony pracą z młodzieżą w Instytucie Teologicznym, znajdzie receptę choćby na to, żeby młodych zatrzymać w kościele. Przecież to nie tylko chodzi o ich samych, ale pomyślmy, bez młodego pokolenia w kościele, za chwilę może dojść do tego, że nie będzie miał kto posługiwać przy ołtarzu, co będzie oznaczać pewną śmierć wspólnoty, dla której Eucharystia jest po prostu największym sensem i centrum całego życia liturgicznego.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie