Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka na weekend: „Pójdę sama”. Japoński bestseller o odnajdywaniu siebie i podążaniu własną drogą

Monika Krężel
Monika Krężel
Chisako Wakatake, „Pójdę sama”, Wydawnictwo W.A.B, stron 142, przekład: Dariusz Latoś
Chisako Wakatake, „Pójdę sama”, Wydawnictwo W.A.B, stron 142, przekład: Dariusz Latoś Fot. Monika Krężel
Kilka dni temu premierę miała książka „Pójdę sama”, reklamowana jako bestseller z Japonii. Bohaterką jest 74-letnia kobieta, która pewnego dnia odkrywa, że wreszcie nadszedł czas, by zadbać o siebie i realizować swoje marzenia. Starsza pani, krok za krokiem, w domu i na spacerach postanawia cieszyć się każdą chwilą. Nawet jeśli musi to robić w samotności.

Momoko pochodzi w prowincji, ale jako młoda dziewczyna wyjechała do Tokio. Tam wyszła za mąż, urodziła dwoje dzieci, rzadko wracała wspomnieniami do rodzinnej wioski, a jeszcze rzadziej odwiedzała bliskich, rodziców i babcię. Nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, że przez niemal pół wieku nie była wcale niezależna, choć z niezależnością kojarzyło się jej wielkie miasto. Momoko była nikim innym, jak posłuszną żoną i matką, gotową spełniać wszystkie życzenia rodziny. Jak sama mówiła, odgrywała po prostu role, których wymagało od niej społeczeństwo.

Gdy umiera jej mąż, dużo za wcześnie, nie potrafi się z tym pogodzić. Gdy oddalają się jej dorosłe dzieci, mocno odczuwa samotność. Pewnego dnia odkrywa, że coraz chętniej wraca do przeszłości. W głowie kłębi się dialekt, którym posługiwała się w dzieciństwie i młodości, przed oczami stają obrazy ukochanej wioski i rodziny. Momoko wraca do zabaw z babcią, zastanawia się nad tym, ile straciła poświęcając się głównie rodzinie. Momoko myśli o samotności i starzeniu się, ale i próbuje sobie tłumaczyć, że śmierć męża też miała sens.

Ta niewielka, licząca zaledwie około 140 stron, filozoficzna książka niesie uniwersalne przesłanie. O tym, jak radzić sobie z samotnością po śmierci męża i oddaleniu się dzieci, jak oswajać lęk przed śmiercią, a przede wszystkim jak odnaleźć swoje pragnienia i marzenia oraz potrzebę ich realizacji. To wszystko jest takie samo pod każdą szerokością geograficzną.

Japoński bestseller ma ponad 620 000 sprzedanych egzemplarzy. Książka została też wyróżniona Nagrodą im. Akutagawy, najbardziej prestiżową nagrodą literacką dla nowych autorów w Japonii.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera