Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KTBS chce wyłonić wykonawcę ekologicznego osiedla na Giszowcu, mimo ofert przekraczających budżet

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otrzymało oferty firm zainteresowanych budową osiedla przy ul. Kosmicznej. Żadna z nich nie zmieściła się w zakładanym budżecie, jednak KTBS zamierza przeznaczyć dodatkowe środki, by rozpocząć inwestycję. Jej koszt prawdopodobnie przekroczy 60 mln złotych. Na Giszowcu powstanie 7 budynków, w których znajdzie się 111 mieszkań. W koncepcji przygotowanej przez pracownię K3Xmore przewidziano wiele ekologicznych rozwiązań takich jak zbiorniki retencyjne, głębinowe i powietrzne pompy ciepła oraz instalacja fotowoltaiczna.

KTBS chce wyłonić wykonawcę ekologicznego osiedla na Giszowcu mimo ofert przekraczających budżet

KTBS otrzymał oferty firm zainteresowanych wykonaniem budowy nowego osiedla przy ul. Kosmicznej na Giszowcu. Żadna nie zmieściła się w planowanym budżecie, który wynosił niecałe 60 mln złotych, jednak zarząd spółki zamierza przeznaczyć dodatkowe środki i rozpocząć inwestycję.

Najtańszą ofertę realizacji osiedla, opiewającą na niecałe 63 mln złotych, złożyła firma Maximus z Siemianowic Śląskich. Najdroższa była o niemal 10 mln wyższa i wynosiła ponad 72 mln. Oferty złożone w przetargu sprawdzane są teraz pod względem formalnym. Jeżeli spełnią one wymogi formalne i oferenci nie będą się odwoływać, to KTBS podpisze umowę z wykonawcą. Spółka ma już pozwolenie na budowę, dlatego ewentualne podpisanie umowy pozwoli na rozpoczęcie prac.

Nowe osiedle ma się wpisywać ideę zrównoważonej architektury, a projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym przeprowadzonym we współpracy z katowickim oddziałem SARP. Autorkami koncepcji osiedla są architektki z pracowni K3Xmore Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł – Rurańska.

- Bardzo cieszy fakt, że w tej chwili na różnym etapie inwestycyjnym jest w około 420 nowych mieszkań z TBS. To będą lokale, które dadzą możliwość komfortowego mieszkania osobom, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą brać kredytu mieszkaniowego. Dodatkowym atutem akurat tej inwestycji jest bez wątpienia lokalizacja. Giszowiec to dobrze skomunikowane i znajdujące się wśród natury osiedle, które będzie komfortowym domem dla nowych mieszkańców osiedla przy ul. Kosmicznej - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

I ekologiczne osiedle w Katowicach

W ramach inwestycji powstanie siedem trzy i czteropiętrowych budynków. Znajdzie się w nich w sumie 111 mieszkań różnej wielkości – od kawalerek do rodzinnych mieszkań czteropokojowych. Najwięcej będzie lokali dwupokojowych o powierzchni do 55 m kw. Każde mieszkanie będzie posiadać komórkę lokatorską, balkon, taras lub ogródek. Plan zakłada również budowę miejsc parkingowych, a na jedno mieszkanie ma przypadać przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego. Większość znajdzie się w garażach podziemnych. Całość uzupełni lokal usługowy.

Osiedle powstanie z wykorzystaniem wielu proekologicznych rozwiązań. Koncepcja zakłada budowę m.in. ogrodów deszczowych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wód opadowych. Blisko budynków znajdą także miejsce wysokie drzewa. Ogrzewanie będzie oparte o pompy ciepła głębinowe i powietrzne, dzięki czemu osiedle nie zostanie podłączone do sieci centralnego ogrzewania.

- Jako Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będziemy starali się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla tej inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego - mówi Janusz Olesiński prezes Katowickiego TBS.

Ruch samochodowy będzie możliwy jedynie w północnej części działki, co jak podkreślają autorzy koncepcji, zapewni większe "bezpieczeństwo, ład przestrzenny a także ciszę i spokój". Południowa część osiedla została przeznaczona na teren zielony. Znajdzie się tu m.in. plac zabaw i strefa rekreacji z urządzeniami do fitnessu, ławkami, stołami piknikowymi i zbiornikiem retencyjnym na wodę deszczową. Dodatkowo, w południowej i zachodniej części działki znajdą się tzw. ogrody deszczowe, czyli infrastruktura wspomagają retencję.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera