Który serwer wybrać do biura?

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Przedsiębiorcy codziennie podejmują wiele ważnych decyzji biznesowych. W zależności od branży i otoczenia konkurencyjnego, w którym działają, decyzje te wymagają mniejszej lub większej odwagi czy zastanowienia. Dla tych, których jednym z narzędzi wykorzystywanych na co dzień jest komputer i praca na danych, szczególnie istotną decyzją jest ta dotycząca ich zabezpieczenia. Dane te stanowią bowiem jedno z najcenniejszych źródeł informacji o firmie, jej zasobach i kontrahentach. Ich utrata może doprowadzić nawet do zamknięcia firmy i poważnych konsekwencji prawnych.

Wielu świadomych przedsiębiorców, chcąc zabezpieczyć się przed powyższą ewentualnością, inwestuje w rozwiązania dedykowane do ich potrzeb - zwykle serwery typu storage. Te służą do jednoczesnej obsługi dużej liczby dysków twardych, które można połączyć w jedną macierz lub podzielić na mniejsze przestrzenie w celu wykonywania na nich kopii zapasowych istniejących plików. Istnieje wiele rozwiązań, z których można skorzystać chcąc zadbać o bezpieczeństwo danych firmowych. Zatem, który serwer wybrać do biura? Zapraszamy do lektury!

Serwerowe potrzeby przedsiębiorców

Jeszcze kilkanaście lat temu firmy, które posiadały dedykowany system serwerowy w swoim biurze, należały do wyjątków. Wysokie koszty sprzętu, niska dostępność, skomplikowana konfiguracja, mała ilość informacji w internecie skutecznie zniechęcały przedsiębiorców do czynienia takich inwestycji. Przestępczość internetowa, inwazyjność botów internetowych, wirusy komputerowe, zmiany w przepisach prawa (w szczególności RODO) oraz znaczny wzrost dostępności sprzętu i oprogramowania serwerowego, zmieniły nastawienie firm do zakupu własnych serwerów.

W wielu przedsiębiorstwach, jak już zostało to wskazane powyżej, najważniejszym zasobem są dane. Do ich przechowywania stosuje się serwery storage. Pozwalają one na bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych lub tworzenie na bieżąco kopii zapasowych. Nie jest to jednak jedyne przeznaczenie tego typu rozwiązań. Mogą one również wspomóc bieżące funkcjonowanie biura w zakresie obsługi poczty elektronicznej, prostych stron internetowych czy wykonywania zadań na zaawansowanych bazach danych. Serwery storage sprawdzają się także w usługach cloud computingu czy centrów multimedialnych do stramingu filmów lub muzyki.

Serwery storage można podzielić na serwery rackowe (serwery w obudowie horyzontalnej, które mogą zostać wdrożone w szafy serwerowe RACK) oraz serwery w infrastrukturze dysków sieciowych NAS. W zależności od wolnej przestrzeni pod dane rozwiązanie serwerowe oraz aktualne potrzeby, wybór powinien być zgoła inny. Serwery rackowe, w dużym uproszczeniu, odpowiadać będą na potrzeby większych lub bardziej specjalistycznych przedsiębiorstw, natomiast serwery NAS będą wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem dla mniejszych firm.

Wybór serwera do biura

Wybór serwera do biura powinien bym poprzedzony gruntowną analizą bieżących i przyszłych potrzeb. Od tego, jakie aplikacje będą uruchamiane na serwerze, będzie zależeć wybór obudowy, podzespołów i oprogramowania serwerowego. Innych rozwiązań będą wymagać firmy nastawione na wykonywanie kopii zapasowych plików, a jeszcze inne na użytkowanie serwera w obszarze projektowania graficznego.

Nie bez znaczenie będzie również wolna przestrzeń w biurze. Można bowiem zdecydować się m.in. na obudowy typu Tower, które zajmują znacznie mniej powierzchni, albo na obudowy rackowe. Zastosowane podzespoły serwerowe mogą stanowić markowy sprzęt, np. od tajwańskiej firmy Supermicro, albo mniej znanych producentów. Podobna sytuacja ma miejsce w kwestii oprogramowania. Wybór może rozstrzygać się między płatnym oprogramowaniem dostarczanym m.in. przez Microsoft albo bezpłatnym oprogramowaniem open source, np. Debian, Ubuntu Server czy ClearOS.

Serwer do biura powinien być rozwiązaniem dedykowanym dla danej firmy. W związku z tym w podejmowaniu decyzji o doborze sprzętu i oprogramowania dobrze aby uczestniczył doświadczony administrator lub specjalista ds. IT. Jeżeli firma nie dysponuje takimi zasobami ludzkimi, to wskazanym jest skorzystanie ze wsparcia autoryzowanych przedstawicieli sprzętu serwerowego. Ci, swoją wiedzą i doświadczeniem, pomogą w wyborze odpowiednich rozwiązań serwerowych oraz w ich konfiguracji i uruchomieniu. W przypadku niektórych dystrybutorów, można również liczyć na ich wsparcie w zakresie obsługi oraz serwisu zakupionego sprzętu.

Sklep z serwerami do biura

W internecie można znaleźć wiele sklepów internetowych, które oferują sprzęt serwerowy do biur. Wśród nich jest również sklep funkcjonujący pod adresem domenowym bizserver.eu. W nim można znaleźć sprzęt najbardziej znanych i cenionych marek, tj. Supermicro, ASUS, Dell, HP, QNAP, Apple (w tym także sprzęt poleasingowy) oraz porady dotyczące wyboru sprzętu. Firma Bizserver świadczy profesjonalne wsparcie merytoryczne, pomoc w doborze sprzętu, jego konfigurację, uruchomienie oraz serwisowanie.

Z aktualną ofertą Bizserver można zapoznać się:

  • telefonicznie: +48 12 397 77 27
  • mailowo: [email protected]
  • na stronie: https://bizserver.eu/pl/
  • osobiście: ul. Albatrosów 1, 30-716 Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!