Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczenie bezdomnych: Żyją bez dachu nad głową

Patryk Drabek
arc
Dziś rano zakończyło się liczenie bezdomnych wregionie. Wyniki poznamy w przyszłym tygodniu. Liczba osób bez dachu nad głową stale rośnie. Przed rokiem było ich 4 tysiące 415

Dzisiaj o godzinie 6 zakończyło się tegoroczne liczenie osób bezdomnych z województwa śląskiego. Akcja rozpoczęła się wczoraj o godzinie 19, a jej wyniki mają odpowiedzieć na pytanie: ile osób w naszym regionie pozostaje bez dachu nad głową i czy liczba bezdomnych rośnie?

- W tym roku liczenie w województwie śląskim odbywa się z naszej inicjatywy i nie ma charakteru ogólnopolskiego - precyzuje Ksymena Szymczuk-Zawada z biura prasowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Coraz więcej bezdomnych

Jak wynika z danych Wydziału Polityki Społecznej ŚUW, liczba bezdomnych osób w naszym województwie rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2009 roku było ich 3 tysiące 248 (574 kobiety i 2 674 mężczyzn). W 2013 roku liczba bezdomnych w naszym regionie wzrosła już do 4 tysięcy 32 (617 kobiet, 223 dzieci oraz 3 192 mężczyzn). Dwa lata temu w Śląskiem było już 4 tysiące 290 bezdomnych (579 kobiet, 245 dzieci, 3 466 mężczyzn). W 2015 roku zanotowaliśmy kolejny wzrost - 4 tysiące 415 bezdomnych. Akcję przeprowadzono wtedy w nocy z 21 na 22 stycznia i odnotowano wśród osób bez dachu nad głową 625 kobiet, 215 dzieci oraz 3 575 mężczyzn.

W samej tylko Częstochowie w ubiegłym roku doliczono się 368 bezdomnych osób. W 2014 roku było ich 311, a rok wcześniej - 342.

- Porównując te dane, widać, że liczba bezdomnych osób nie zmienia się diametralnie, ale w ubiegłym roku była już większa niż rok wcześniej. Na tę liczbę duży wpływ mają między innymi migracje bezdomnych osób. Zobaczymy, jak będzie w tym roku - podkreśla Olga Dargiel, specjalistka ds. wizerunku i polityki informacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Jak wygląda taka akcja liczenia bezdomnych? Np. w Częstochowie, ale podobnie jest też w innych miastach, koordynatorem badania jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który współpracuje m.in. ze strażą miejską, policją, organizacjami pozarządowymi, streetworkerami, służbami PKP, centrami integracji społecznej, spółdzielniami mieszkaniowymi, placówkami służby zdrowia, aresztem śledczym, placówkami lecznictwa odwykowego oraz izbą wytrzeźwień.

- Sprawdzamy zarówno szpitale czy izby wytrzeźwień, jak i tzw. miejsca niemieszkalne, gdzie kierują się grupy złożone m.in. ze strażników miejskich, policjantów i streetwor-kerów - tłumaczy Olga Dargiel.

Przyczyny bezdomności

W Katowicach w ubiegłym roku było 630 bezdomnych, a więc o 16 więcej niż rok wcześniej.

Jacek Marciniak, kierownik sekcji do spraw bezdomnych katowickiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej podkreśla, że taka akcja to ciekawa i potrzebna inicjatywa, ale wyniki są obarczone błędem. - W trakcie jednej nocy nie sposób bowiem dotrzeć do wszystkich bezdomnych osób, które mogą się przecież przemieszczać - podkreśla Jacek Marciniak.

Dodaje, że trudno zliczyć wszystkie powody, które sprawiają, że ludzie zostają bez dachu nad głową.

Jeśli chodzi o najważniejsze, to obecnie administrator budynku może skorzystać z nowych rozwiązań związanych z eksmisją do noclegowni lokatorów sprawiających problemy. Do bezdomności prowadzą także m.in. nadużywanie alkoholu, bezrobocie czy problemy rodzinne. Wstępne wyniki tegorocznej akcji powinniśmy poznać na początku przyszłego tygodnia.

Jak pomóc bezdomnym?

Liczenie osób bezdomnych odbywa się już od kilku lat. Początkowo akcja organizowana była co dwa lata, a począwszy od 2012 roku odbywa się co roku.

Zgodnie z zaleceniem wojewody, podczas liczenia osób bezdomnych w miejscach niemieszkalnych, w przypadku takiej potrzeby, osobie bezdomnej zostanie udzielona pomoc doraźna - gorąca zupa, herbata, pieczywo.

Bezpośredni kontakt z osobą bezdomną pozwoli ponadto ocenić jakiej pomocy potrzebuje już po akcji liczenia. Może to być zapewnienie schronienia, posiłków, środków czystości, odzieży i obuwia, a także zakup niezbędnych leków.

My też możemy pomóc

Każdy z nas także może pomóc bezdomnym osobom. Gdy zauważymy, że ktoś potrzebuje schronienia, można zadzwonić pod całodobowy bezpłatny numer (800 100 022) z telefonów stacjonarnych i komórkowych. Ten numer funkcjonuje od 1 listopada do 31 marca.

Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego znajdziemy ponadto listę ośrodków wsparcia dla bezdomnych osób oraz listę schronisk i noclegowni.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!