Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Pyrzowicach: 35 tysięcy startów i lądowań, 3,8 mln pasażerów. To wynik za rok 2017. PYRZOWICE STATYSTYKI 2017

DN
Lotnisko w Pyrzowicach: 35 tysięcy startów i lądowań w 2017 roku
Lotnisko w Pyrzowicach: 35 tysięcy startów i lądowań w 2017 roku Katowice Airport
3,8 miliona pasażerów to wynik lotniska w Pyrzowicach za rok 2017. I rekord, bo w 2016 było 700 tys. mniej. Oto statystyki lotniska w Pyrzowicach

Stu tysięcy osób brakło Pyrzowicom, by osiągnąć wynik 4 milionów obsłużonych w 2017 roku pasażerów. Ale rekord i tak jest. Katowice Airport w 2017 obsłużyło dokładnie 3 miliony 892 tysięcy 941 osób. To aż o 670 tysięcy więcej niż w roku 2016. To zaś oznacza wzrost ruchu o niemal 21 procent.
Przypomnijmy: najlepszy w 2017 był dla lotniska w Pyrzowicach sierpień, kiedy obsłużono 550 tys. pasażerów. Najsłabszym miesiącem był zaś luty - 178 tysięcy. Ostatni miesiąc roku, grudzień, zakończył się wynikiem 225 tys. 344 pasażerów. To o 38 tys. 573 więcej w porównaniu z grudniem 2016 roku. Po raz pierwszy w historii pyrzowickiego lotniska w dwunastym miesiącu roku zostało obsłużonych ponad 200 tysięcy podróżnych w ruchu ogółem.

Rok 2017 Katowice Airport zakończył się nie tylko najlepszym w historii wynikiem liczby obsłużonych pasażerów, ale i z rekordem pod względem liczby startów i lądowań. Zobaczcie na wykresie, ilu pasażerów podróżowało do i z Pyrzowic w kolejnych miesiącach 2017 roku.

Pyrzowice. Statystyki styczeń-czerwiec 2017
Infogram

W ruchu regularnym do i z Pyrzowic w 2017 podróżowało 2 mln 423 tys. 869 pasażerów, o 297 tys. więcej w porównaniu z 2016 rokiem. W segmencie ruchu czarterowego obsłużono natomiast 1 mln 459 tys. 398 podróżnych, o 380 tys. 239 więcej w porównaniu z rokiem 2016 (wtedy też po raz pierwszy w tym segmencie przekroczono milion). W minionym roku statki powietrzne startowały i lądowały w Pyrzowicach 34 tys. 725 razy o 3731 więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Komentując zeszłoroczne statystki, Artur Tomasik Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport, powiedział: „Z perspektywy rozwoju ruchu pasażerskiego w Katowice Airport rok 2017 był wyjątkowy, odnotowaliśmy znakomite, najlepsze w historii wyniki we wszystkich segmentach ruchu, co jest efektem naszej konsekwentnej, realizowanej od lat strategii współpracy z liniami lotniczymi i touroperatorami.

W ruchu czarterowym umocniliśmy się na pierwszym miejscu wśród polskich portów regionalnych i wykonaliśmy kolejny duży krok, który zbliżył nad do osiągnięcia jednego ze strategicznych celów GTL SA, czyli objęcia pozycji krajowego lidera w obsłudze ruchu wakacyjnego. Równolegle dynamicznie rozwijał się ruch regularny, tu także padł historyczny rekord. Warto podkreślić, że w minionym roku linie lotnicze uruchomiły z Pyrzowic aż 12 nowych tras rozkładowych. W przyszłym roku spodziewamy się utrzymania stabilnego i solidnego tempa wzrostu ruchu pasażerskiego. Już teraz wiemy o dziewięciu nowych trasach regularnych, które wystartują w 2018 roku, a to nie koniec nowości. Jednym z czynników wzrostu będzie rozwój bazy Wizz Air. Linia umieści w Pyrzowicach na cały rok siódmy samolot, a w okresie od czerwca do września ósmą maszyną. Prognozujemy także, że więcej pasażerów w porównaniu z 2017 rok obsłuży PLL LOT, Lufthansa, Ryanair oraz Transavia. W segmencie czarterów spodziewamy się poszerzania oferty wylotów o nowe kierunki, szczególnie w szczycie sezonu oraz o wzrost częstotliwości lotów na najpopularniejszych trasach”.

Tegoroczna siatka połączeń regularnych i czarterowych w szczycie sezonu obejmować będzie rekordowe ponad 120 tras. Aktualnie w ofercie lotów z Pyrzowic dostępnych jest dziewięć nowych tras regularnych. Osiem uruchomi Wizz Air, będą to całoroczne: Ateny, Memmingen, Porto, Lwów i Charków oraz sezonowe połączenia do Podgoricy, Faro i Malagi. Ponadto Lufthansa otworzy całoroczną trasę do Monachium. W 2018 roku w Katowice Airport zostanie przekroczona granica 4 mln podróżnych w ruchu ogółem. Wstępnie szacuje się, że pasażerów będzie o kilkaset tysięcy więcej w porównaniu z rokiem minionym.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Sylwester w Katowicach z Polsatem przed Spodkiem ZDJĘCIA + WIDEO

Wspaniały Sylwester w Katowicach z Polsatem

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera