Lubliniec. Katastrofalna sytuacja finansowa szpitala powiatowego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Katastrofalna sytuacja finansowa szpitala powiatowego w Lublińcu
Katastrofalna sytuacja finansowa szpitala powiatowego w Lublińcu arc
Udostępnij:
Finansowa zapaść SP ZOZ Lubliniec. W ubiegłym roku zabrakło 8 mln zł. Powiat lubliniecki nie chce już dopłacać do służby zdrowia. Za kondycję finansową szpitala obarcza politykę finansową Narodowego Funduszu Zdrowia.

W środę 24 marca – za pośrednictwem internetu odbyła się XVII sesja Rady Powiatu. Program posiedzenia obejmował 45 punktów. Jednym z nich było podjęcie uchwały w sprawie planów Ministerstwa Zdrowia dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą, w rodzaju świadczenia szpitalne oraz uchwały w sprawie zwiększenia ryczałtu dla Szpitala Powiatowego w Lublińcu. Jak poinformowało Starostwo Powiatowe w Lublińcu w ubiegłym roku do powiatowego szpitala z budżetu powiatu trzeba było dołożyć 8 milionów złotych.

Podczas sesji wicestarosta Tadeusz Konina przedstawił analizy finansowania przez NFZ oddziałów szpitala, które pokazywały niedofinansowanie ochrony zdrowia w powiecie lublinieckim.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zwiększenia ryczałtu dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu. W uzasadnieniu uchwały powiat przedstawił wyliczenia, które zdaniem władz pokazują niedofinansowanie szpitala przez NFZ. Powiat tłumaczy, że każdy oddział prowadzony w systemie ryczałtowym ma znacznie większe koszty niż środki przekazywane przez NFZ. – W ten sposób Powiat Lubliniecki ponosi koszty leczenia pacjentów, za które Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci. W skali miesiąca, w chwili obecnej, jest to kwota 811 362,00 zł. Środki przekazywane przez NFZ w skali miesiąca wyniosły 1 166 638,00 zł, natomiast koszty wyniosły 1 978 000,00 zł, z tego na wynagrodzenia 1 029 000,00 zł – wyjaśnia w uchwale Rada Powiatu.

Zdaniem Radnych, NFZ w sposób planowy założył, że Powiat Lubliniecki będzie drugim płatnikiem pokrywającym koszty leczenia pacjentów szpitala i to nie tylko mieszkańców powiatu.

Niedofinansowany szpital. Co na to NFZ?

Co na to NFZ? – Śląski Oddział Wojewódzki NFZ co roku zwiększa finansowanie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu. Dla porównania w roku 2016 przekazano szpitalowi ponad 18 milionów złotych, podczas gdy w roku minionym było to już ponad 27 milionów złotych – zarówno w ramach ryczałtu płaconego w związku z tym, że szpital należy do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) – potocznie zwanego “siecią szpitali”, jak i innych umów – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez Zespół Komunikacji Społecznej Śląskiego OW NFZ dla portalu lubliniecki.pl.

NFZ podkreśla, że procent realizacji ryczałtu przez SP ZOZ w Lublińcu za 2020 rok wyniósł 87,65%. Kwoty ryczałtu PSZ nie są wyliczane w podziale na profile lub zakresy, a to oznacza, że szpital ma możliwość przesunięć tych środków pomiędzy poszczególnymi oddziałami.

W przypadku pozostałych umów, niewchodzących w skład ryczałtu, wszystkie sprawozdane świadczenia w minionym roku zostały zapłacone i Śląski OW NFZ nie ma żadnego “zadłużenia” w stosunku do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu – Trzeba też dodać – informuje NFZ – że SP ZOZ w Lublińcu otrzymał w roku 2020 dodatkowo ponad 1,5 miliona złotych w ramach umów w rodzaju choroby zakaźne i stany nadzwyczajne finansowane w ramach COVID-19 – mają one bezlimitowy charakter.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie