Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe czy średnie może być wielkie. bo liczy się jakość i innowacyjność

Materiał informacyjny
Udział MŚP w gospodarce jest bardzo potrzebny jako stabilizacja pewnych fluktuacji, które w gospodarce mają miejsce. duże firmy są bardziej podatne na wahania rynku. Cykle nierównowagi - strat i zysków częściej występują w dużych firmach niż w sektorze MŚP.

MŚP są często postrzegane trochę w „skrzywionym” zwierciadle. Myślimy: mała czy średnia firma i „widzimy” szyld przedsiębiorstwa z branży spożywczej, szeroko rozumianych usług. A przecież wśród MŚP są również firmy informatyczne, związane z sektorem nowych technologii, właśnie z innowacyjnością…

To tylko pokazuje, że małe czy średnie może być wielkie wśrod potentatów technologicznych. Tam nikt nie pyta, ilu firma zatrudnia ludzi, tam liczy się produkt lub pomysł, który jest rewelacyjny, a często wręcz rewolucyjny. A dlaczego o tych firmach zbyt mało słyszymy? Bo największy problem jest w tym, jak wspierać takie pomysły.

Czym? Pieniędzmi czy może promocją?

Chodzi o to, żeby ludziom z pomysłami udało się dotrzeć do finansowania. To jest swego rodzaju walka z luką podaży finansowania nowatorskich pomysłów. Wiadomo, że większość z nich nie ma wsparcia, a i tak się udają. Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Morawieckiego zakłada wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć. I dobrze, tylko że samo założenie nie wystarczy, jeśli nakłada się na nie urzędnicze myślenie: „to my będziemy decydować o tym, jaki pomysł wspierać, a jaki nie”. Jeśli ma to być urzędnicza decyzja, to trudno oczekiwać, że to się może powieść, bo skąd urzędnik ma wiedzieć, czy coś jest innowacyjne i jak się to ma w odniesieniu do tego, co w dziedzinie nowych technologii dzieje się na świecie? O tym powinien decydować rynek.

Ale „rynek” to pojęcie abstrakcyjne i nie ma sejfu z kasą? Jak pan więc sobie to wyobraża?

Rynek to nie jest pojęcie abstrakcyjne, tylko ekonomiczne i w tym znaczeniu jest bardzo konkretne. I patrząc właśnie na to, co dzieje się na rynku, widać, że pieniądze potrzebne są prywatnym przedsiębiorcom, którzy mają już odłożone określone fundusze, chcą zainwestować i liczą się też z większym ryzykiem inwestycyjnym. Takie firmy, projekty powinny być wsparte pieniędzmi państwowymi, publicznymi. To gwarantuje większą dbałość o te środki, bo są powiązane z prywatnymi. A wiadomo, o własne dba się inaczej niż o stuprocentową dotację ze skarbu państwa. Tak więc głównym problemem jest to, w jaki sposób umożliwić finansowanie innowacyjnych pomysłów. Licząc się oczywiście z tym, że ileś z nich może nie „wypalić”…

Dostęp do źródeł finansowania to jedna sprawa. Ale są jeszcze np. przepisy, na które przedsiębiorcy z reguły narzekają. Jest aż tak źle? Czego brakuje firmom sektora MŚP?

Prowadzenie małej czy średniej firmy w Polsce jest obecnie obarczone wielkim ryzykiem. Pewnie zapyta pani dlaczego? Jeżeli na samym starcie nie zatrudni się dobrego księgowego, dobrego prawnika, to można popełnić takie błędy, które za dwa, trzy lata zadecydują o zamknięciu firmy, a właściciel przez lata może odczuwać dotkliwość popełnionego błędu. A przecież trudno oczekiwać po kimś, kto startuje z pomysłem, że ma tak dużo pieniędzy, żeby go było stać na bardzo dobrego księgowego, wsparcie audytorów czy prawników. Wypracowanie systemowych mechanizmów wsparcia finansowego dla firm jest więc konieczne, aby ludzie chcieli inwestować i ryzykować. A wracając do przepisów… Chcemy je doprecyzowywać, zaostrzać, bo walczymy np. z wyłudzeniami podatku VAT. Nie mówię, że nie należy walczyć z szarą strefą, ale zmienność przepisów jest dziś praktycznie nie do ogarnięcia przez ekspertów, a co dopiero przez osoby, które prowadzą własne przedsiębiorstwo. Jak mogą skupić się na biznesie, jeśli otoczenie prawne, podatkowe zmienia się diametralnie dwa albo trzy razy w ciągu kilku lat. Stabilizacja przepisów jest, moim zdaniem, niezbędna.

Mówi pan o zaufaniu do przedsiębiorców?

Na pewno tak. W państwie, w którym brakuje zaufania w relacjach władza - obywatel, nie da się prowadzić praktycznie żadnych działań biznesowych, bo zawsze będzie podejrzenie, że ktoś coś ukradnie, coś zmalwersuje, wykorzysta… Myślę, że my wciąż dotkliwie odczuwamy lata PRL-u, kiedy „honorem” było trochę państwo oszukać. To nam strasznie przeszkadza i to widać w rankingach zaufania. Zresztą, z tym jest duży problem nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach postkomunistycznych.

Mamy w październiku Europejski Kongres MŚP. Czy te kongresy w ogóle są potrzebne, czy to jest tylko takie sobie „pogadanie”?

Ja jestem zwolennikiem kongresów. To oczywiście jest też rozmawianie, ale biznes, społeczeństwo w ogóle, opiera się na relacjach międzyludzkich. Nie zrobi się biznesu, jeśli się wcześniej nie spotka z jednym czy drugim człowiekiem, nie wypije z nim kawy, herbaty… Kongres jest właśnie takim miejscem, przestrzenią spotkań, szansą, żeby o czymś ważnym porozmawiać, zainteresować jakąś ideą. Drugą bardzo ważną cechą kongresu, a może pierwszą - ja bym to równoważył - jest kwestia wymiany poglądów, idei, podpatrywania tego, co się dzieje, słuchania tego, o czym ludzie mówią. To często ukierunkowuje, otwiera pewne „klapki”, pozwala uwierzyć, że „ja mogę zrobić to samo, a może mogę to zrobić nawet lepiej”. Bo jeżeli „zasiedzimy się” tylko we własnym biurze, korzystając z internetu, który oczywiście znacznie ułatwia prowadzenie biznesu, ale nie zastąpi rozmowy z żywym człowiekiem, to wielu ważnych rzeczy po prostu się nie dowiemy, przejdą obok nas… Relacje nawiązywane na kongresie - często w luźnej atmosferze, czasami nawet na wieczornym bankiecie - są cenniejsze niż 24 godziny siedzenia przed komputerem.

Kongres MŚP jest ważny jak EEC - ma markę, ma renomę. A pan ma Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji, który zobowiązuje. Do czego?

To jest odpowiedzialność. Tego typu wyróżnienia zawsze traktuję bardzo poważnie i nie tylko z poczucia obowiązku. To jest miłe - to jest „za coś” i znaczy, że podjąłem działania, które zostały docenione. Ale kiedy już tak się stało, to trzeba je kontynuować, a najlepiej rozwijać. Traktuję więc Laur Umiejętności i Kompetencji również jako motywację do dalszej pracy. Ważna jest też sama idea tej nagrody. Wiem, mówi się, że Laur Umiejętności i Kompetencji już w województwie prawie każdy dostał, ale to nie jest prawda. I nie jest prawdą, że dostają go ludzie przypadkowi. Patrząc na grono laureatów, w którym mam zaszczyt się znajdować, wiem, że dostają go osoby, które wiele wnoszą do gospodarczego i społecznego życia regionu. A także poprzez ten Laur, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach ma niezaprzeczalne zasługi na polu motywowania ludzi do wspierania małych i średnich przedsiębiorstw.

Rozmawiała Elżbieta Kazibut

Małe i średnie firmy stawiają na dialog, ale domagają się również swoich praw. A MŚP to siła, z którą trzeba się liczyć!

Generują prawie 50 proc. PKB i tworzą ponad 70 proc. miejsc pracy. Współutrzymują ZUS oraz wydatnie dokładają się do programu 500+. Pomimo tego napotykają na szereg utrudnień - nie tylko fiskalno-prawnych - w codziennej działalności. Dlatego małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej mówią: „Uwolnić biznes!” Jak to zrobić? Przedstawiciele biznesu, nauki, a także samorządu wydyskutują to w październiku na VII Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

W ciągu trzech dni odbędą się liczne sesje plenarne i dyskusje panelowe, warsztaty oraz spotkania z ekspertami, którzy pokażą, jak pokonywać bariery rozwojowe i poruszać się w meandrach dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej. Swoją obecność na Kongresie potwierdzili wyjątkowi goście, a wśród nich: Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług - Elżbieta Bieńkowska, Komisarz Cyfryzacji - Maria Gabriel, a także Tarek Kabil, Minister Handlu i Przemysłu z Arabskiej Republiki Egiptu.

Sesje i warsztaty obejmą 10 bloków tematycznych. Przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy będą rozmawiać m.in. o innowacyjności w zarządzaniu, prawie i podatkach, rynku pracy i edukacji czy finansowaniu MŚP. Czym jest RODO i jak wpłynie na polskie firmy? Jak budować solidny zespół pracowników? Dla kogo są turkusowe organizacje? To tylko parę pytań, na które eksperci postarają się odpowiedzieć podczas VII Kongresu MŚP.

Ważnym punktem programu będą spotkania dotyczące współpracy międzynarodowej. W tym roku uczestnicy będą rozmawiać o roli Polski w budowaniu Nowego Jedwabnego Szlaku, o tym, jak europejskie MŚP mogą wykorzystać ten projekt. Uczelnie wyższe, instytuty naukowe i technoparki będą mogły porozmawiać o możliwości współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, a w ramach business mixera odbędzie się spotkanie z przedsiębiorcami Stanu Nevada. Kongres będzie także dobrą okazją do nawiązania relacji biznesowych z firmami z Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Belgii.

Rynek pracy na kongresie, czyli relacje pracownicze, a także nauka dla biznesu oraz samorząd, który wspiera MŚP

Jedna z debat eksperckich na VII Kongresie MŚP poświęcona będzie wyzwaniom, jakie przed firmami i pracownikami stawia współczesny rynek pracy i jakie oczekiwania kształtuje? Poruszone zostaną takie tematy, jak m.in.: „Pożądane kompetencje i kwalifikacje zawodowe - komponentami sukcesu”,

„System kształcenia dualnego sposobem na dobrą pracę”, „Przyjazne, zdrowe miejsce pracy. Cenione benefity pozapłacowe”, „Promocja i rozwój oraz dopasowanie do potrzeb rynkowych kształcenia zawodowego w województwie śląskim”.

W ramach Kongresu odbędzie się również Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem Rady Krajowej Izby Gospodarczej (19 października o godz. 14), posiedzenie Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, jak również posiedzenie Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Samorządy, które w sposób szczególny wspierają rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, uhonorowane zostaną nagrodami „Samorząd, który wspiera MŚP”.

Kongresowi, jak co roku - towarzyszy szereg wydarzeń, takich jak Śląskie Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego czy konferencja Innovations in Biomedical Engineering. Już dziś, planując obecność na Kongresie, warto zwrócić uwagę na trzydniowe Targi Usług i Produktów dla MŚP - BIZNES EXPO. Będzie na nich można nie tylko odwiedzić stoiska, ale także spotkać się z ekspertami od kreowania wizerunku czy designu.

Dla tych, którzy dbają o swój stały rozwój, będzie Strefa Prezentacji. Natomiast w Strefie Eksperta przedsiębiorcy będą mogli zasięgnąć bezpłatnych porad dotyczących prowadzenia biznesu.

Aktualne informacje dotyczące VII Europejskiego Kongresu MŚP można śledzić na: http://ekmsp.eu/ i w mediach społecznościowych @KongresMSP. Program Kongresu dostępny jest pod adresem http://ekmsp.eu/pl/program/program-kongresu/

Udział w Kongresie jest bezpłatny, a wszystko, co należy zrobić, aby w nim uczestniczyć, to wejść na stronę www.ekmsp.eu i wypełnić formularz, zaznaczając wydarzenia, na których chcemy być.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!