Mały ZUS dla małych firm w 2019 roku. Mało czasu na załatwienie formalności - tylko do 8 stycznia!

  • Strefa Biznesu

AIP

Nawet jeśli ze względu na niskie przychody masz prawo do nowej formy płacenia składek od prowadzonej działalności gospodarczej - tzw. mały ZUS, to nie skorzystasz z niego jeśli nie spełnisz formalności, w tym zgłoszenia do ZUS, którego trzeba dokonać do 8 stycznia. Dość skomplikowany jest też sposób wyliczenia podstawy wymiaru składek, co ZUS wyjaśnia na przykładach - patrz w artykule.
 Arkadiusz Wojtasiewicz / Polska Press

Mały ZUS - zgłoszenie do ubezpieczeń

Jeśli chcesz skorzystać z „małego ZUS”zgłoś się do ZUS nie później niż 8 stycznia 2019 r. do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia, który zaczyna się od cyfr 05 90
albo 05 92 – jeśli masz rentę z niezdolnością do pracy.

Z zakupami w niedzielę nie będzie w tym roku łatwo. Które są handlowe: w styczniu, w lutym i w całym 2019 roku? Kliknij w ten tekst, dowiesz się wszystkiego.

Jeśli chcesz skorzystać z tej ulgi musisz złożyć w ZUS dokumenty:

wyrejestrowania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12, jeśli kontynuujesz prowadzenie działalności prowadzonej w 2018 r.

zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli podlegasz wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).

Dokumenty te musisz przekazać w terminie 7 dni liczonymi od:
1 stycznia (czyli do 8 stycznia 2019 r.) – jeśli kontynuujesz prowadzenie działalności prowadzonej w 2018 r. albo też jeśli z końcem grudnia zakończyłeś okres ulgi „preferencyjne składki” (wyrejestruj się z ubezpieczeń z kodem 05 70 albo 05 72 i zgłoś z kodem 05 90 albo 05 92),

pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej,

pierwszego dnia, w którym będziesz spełniał warunki do korzystania z „małego ZUS” (np. skończyłeś okres „preferencyjne składki” w trakcie roku, w którym chcesz skorzystać z „małego ZUS”).

Zapoznaj się z przykładami o składaniu dokumentów umożliwiających zgłoszenie do „małego ZUS” oraz sprawdź czy spełniasz warunki do skorzystania z „małego ZUS”. Pomoc uzyskasz też w każdej placówce ZUS.

Współczynnik potrzebny do wyliczenia składek „małego ZUS” od 1 stycznia 2019 r.

ZUS  opublikował kwotę współczynnika potrzebnego do ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, który na 2019 r. wynosi 0,5083.
Jeśli spełniasz warunki i chcesz płacić „mały ZUS” musisz wyliczyć najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zgodnie z następującymi zasadami:

Płaca minimalna wzrosła o 150 złotych, ale w administracji tracą na tym pracownicy z dużym stażem. Kiedy to się zmieni? Kliknij w tekst, a poznasz szczegóły

Pomnóż przeciętny miesięczny przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym (czyli w 2018 r.), przez ten współczynnik.

Otrzymany wynik zaokrąglij do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 gr lub w dół, jeśli jest niższa.

Porównaj otrzymany wynik do kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia i 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Najniższa podstawa wymiaru składek nie może być bowiem niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku i nie może przekraczać kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonej na dany rok.

Przykład 1
Pan Bartłomiej spełnia warunki do skorzystania z „małego ZUS”. Jego przeciętny miesięczny przychód z działalności gospodarczej w 2018 r. wyniósł 3572,58 zł. Zatem jego najniższa podstawa wymiaru składek w 2019 r. wynosi 1815,94 zł.
3572,58 x 0,5083 = 1815,94

Przykład 2
Pani Magdalena spełnia warunki do skorzystania z „małego ZUS”. Obliczyła, że jej przeciętny miesięczny przychód z działalności gospodarczej w 2018 r. wyniósł 1870,22 zł. Zatem jej najniższa podstawa wymiaru składek w 2019 r. wynosi 950,63 zł.
1870,22 x 0,5083 = 950,63 zł

Pozostałe szczegółowe wyjaśnienia w zakresie „małego ZUS” znajdziesz w informacji „Mały ZUS” od 1 stycznia 2019 r. na stronie ZUS: www.zus.pl

Nowe prawo pracy. Trzy ważne zmiany w kodeksie pracy od stycznia - wypłata wynagrodzeń i co jeszcze. By poznać szczegóły, kliknij w ten tekst

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.01.2019, 19:24

Nie wiem czy ktoś zauważył, że chodzi o przychód, a nie dochód. Następna ustawa która spowoduje, że duże firmy zamiast zatrudniać ludzi będą wypychać ich na samozatrudnienie, by ciąć koszty. Przykład: mała firma handlowa sprzeda towar za 2 000 zł. miesięcznie (i więcej nie może by móc korzystać z małego ZUS).  Marża 20% daje 400 zarobku zapłacisz ZUS i jesteś bez grosza, To oferta tylko dla ludzi wykonujących prace na umowę-zlecenie, bez lokalu, pracująca na powierzonym sprzęcie i materiale. Sory, ale to ponury żart, a nie wspieranie drobnych przedsiębiorców. Raczej spodziewaj się tekstu, że aby u kogoś pracować musisz założyć własną firmę,

15.01.2019, 22:49

No tak! Może nie łaskawie ale dzięki jego pracy ta pani nie płaci już tego co musiałaby płacić jeszcze 3 lata temu. Co narzekasz? Cienko ci idzie ?Popracuj nad uruchomieniem swojej motywacji do działania

07.01.2019, 23:00

"Pani Magdalena spełnia warunki do skorzystania z „małego ZUS”. Obliczyła, że jej przeciętny miesięczny przychód z działalności gospodarczej w 2018 r. wyniósł 1870,22 zł. " 
Czyli Pani Magdalena z przykładu, bedzie dzieki łaskawości rządu odprowadzać jedynie ok 370 zł w składkach. I około 330 w podatkach. Zatem Pani Magda jest pozbawiona mózgu że wogóle próbuje  prowadzić działalność bo zostaje jej 1200 zł czyli znacznie mniej niż najniższą krajowa. Nikt kto ma choć 3 komórki mózgowe nie będzie przy takich przychodach prowadził działalności gospodarczej. Dla kogo są te "ułatwienia"? Tak jak kwota wolna od podatku dla nikogo... 
 

06.01.2019, 16:05

i tak emerytura bedzie mała, w tym chorym opersyjnym panstwie :P

05.01.2019, 23:19

Ja byłem na informacji w zusie aby się czegoś dowiedzieć o małym zusie...dostałem 1 ulotke...i tyle.

05.01.2019, 21:16

ZUS powinien być liczony od dochodu a nie od przychodu....a gdzie koszty uzyskania przychodu???? Kto pracuje na etacie....ok. od przychodu....ale przy działalności.... trzeba często doplacać!!!!

03.01.2019, 16:57

Mały ZUS znaczy mała emerytura czy nie

03.01.2019, 16:51

Dla kogo ten niski ZUS?, dlaczego głównym kryterium nie jest dochód - zamiast przychodu.
W usługach całkowicie inaczej to wygląda, niż w firmie produkcyjnej. Przychód 63 tys. np. w moim przypadku to niewiele, ale i mało z tego zostaje na czysto. Sprawiedliwiej byłoby, gdyby liczono ZUS od zysku, ustalając odpowiednie progi.

03.01.2019, 15:42

odbijali się jak od trampoliny, ta ustawa jest tylko dla prowadzacych działalność w kuchni i składających długopisy... gdzie koszta dla jednoosobowej działalności? Lokal, zakup czegoś, przecież trzeba coś kupić aby na tym moc zarobić...,telefon - chyba że ma się dobrze wytresowanego gołębia, krawiec, szewc, też musi coś kupić, dla mnie to jest ustawa dla ludzi zbierający złom legalnie, kosztów niewiele.... Nawet kobieta mająca mały wazywniak, kiosk z gazetami się nie łapie, a dyma tam sama całymi dniami... **** a nie ustawa..

03.01.2019, 11:46

Tez chcialbym się dowiedzieć, bo tez mam teraz zawieszona

03.01.2019, 06:40

co jeśli mam zawieszona działalność ? czy również mogę skorzystać z małego zus-u ? i co muszę zrobić jaśli tak ?

03.01.2019, 05:09

Miała przeciętny przychód 1870 zł, czyli po opłaceniu ZUS pozostawało jej ok. 600 zł. Trochę mało.

02.01.2019, 22:26

PiS jak zwykle obiecuje a potem albo "ZERO działania" -(taka była obietnica Andrzeja Dudy przed wyborami , że spowoduje że banki oddadzą to co ukradły) albo udaje!!! że coś daje jak w przypadku tzw. małego ZUS!

02.01.2019, 22:21

tak. trzeba zlozyc przerejestrowanie w ciagu 7 dni. O ile pozostale warunki są spelnione.

02.01.2019, 22:18

tak. Przerejestrowaniw trzeba bedzie złożyc w ciagu 7 dni od zakonczenia korzystania z preferencyjnego.

02.01.2019, 21:55

A jeśli obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim i nie wiem kiedy będę mogła wrócić do pracy. Czy muszę składać wnioski również do 8 stycznia.

02.01.2019, 21:15

Tak, tylko zgłosić się musi w terminie

02.01.2019, 20:35

Co jeżeli przedsiębiorca jest na preferencyjnym ZUS'ie (pierwsze 2 lata) ale kończy się on w trakcie roku 2019? Czy może skorzystać z małego ZUS'u po zakończeniu okresu preferencyjnego?

02.01.2019, 17:15

Żeby w 2019 roku skorzystać z małego ZUS-u (nie mylić z obniżonymi składkami przez pierwsze 2 lata działalności), trzeba spełnić kilka warunków.

Pierwszy – firma nie może być nowo założona – to znaczy, że musiała funkcjonować przynajmniej przez 60 dni w 2018 roku. A zatem ten, kto założył firmę w listopadzie 2018, już tego warunku nie spełnia.

Dla zrozumienia sposobu wyliczania składek, trzeba wiedzieć, czym jest podstawa wymiaru. To - mówiąc w skrócie - kwota, od której wyliczane są składki ubezpieczeniowe. Obecnie dla firm (nie bierzemy tu pod uwagę tych najmłodszych biznesów – do 2 lat od założenia) minimalna podstawa wymiaru wynosi 2655,90 zł (60 proc. średniej pensji).

Przykład:

Przedsiębiorca w 2018 roku zanotował średni miesięczny przychód w wysokości 3 tys. zł. Po pomnożeniu przez współczynnik okazuje się więc, że podstawa wymiaru wynosi 1524,90 zł. To od tej kwoty obliczy więc składki na ubezpieczenia społeczne.

Składka emerytalna wyniesie więc 297,66 zł zamiast 520,36 zł, rentowa – 121,99 zł zamiast 213,26 zł, chorobowa – 37,36 zł zamiast 65,31 zł a wypadkowa – 25,47 zł zamiast 44,52.

W sumie więc zamiast 482,48 zł do ZUS zamiast 843,45 zł. Ponad 360 zł oszczędności miesięcznie.

Sytuacja jest analogiczna, gdy miesięczny dochód się obniża. Przy miesięcznym przychodzie w wysokości 1800 zł podstawa wymiaru wyniesie 914,94 zł, a na ZUS przedsiębiorca zapłaci zaledwie 289,49 zł. O 550 zł mniej niż do tej pory.

Podstawa wymiaru nie obniża się jednak w nieskończoność. Najniższa możliwa wynosi 875 zł, czyli 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Nawet jeśli średni miesięczny przychód wynosi więc 500 złotych, to podstawa wymiaru i tak wyniesie 875 zł.

Z kolei w drugą stronę - podstawa wymiaru rośnie wraz ze wzrostem przychodów. Aż do wysokości 63 tys. rocznie. Powyżej tego progu składki na ZUS pozostają "po staremu".

02.01.2019, 13:59