MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz je w domu? Nie używaj. Te narzędzia kuchenne zawierają substancje rakotwórcze. Duża sieć sklepów wycofuje je ze sprzedaży

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży zestawu nylonowych narzędzi kuchennych dostępnych w sieci sklepów Action. W czasie kontroli stwierdzono, że z narzędzi przeznaczonych do kontaktu z żywnością uwalniają się substancje chemiczne niebezpieczne dla zdrowia. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne są potencjalnie rakotwórcze. Masz te narzędzia w domu? Nie używaj!

Spis treści

Narzędzia kuchenne z Action wycofane z obrotu

Kobieta smaży na patelni w kuchni, znak ostrzeżenia z wykrzyknikiem
Narzędzia kuchenne z Action zawierają substancje o działaniu rakotwórczym. Zostały wycofane ze sprzedaży. senivpetro/freepik.com, vudiart/123rf.com

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące trzech akcesoriów kuchennych przeznaczonych do kontaktu z żywnością:

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych – substancji 4,4’ – diaminodifenylometanu z wyrobu do kontaktu z żywnością określonego poniżej - informuje GIS.

Produkt: zestaw 3 sztuk narzędzi kuchennych nylonowych
Numer partii: 2023-10207
Kod kreskowy: 8720791437046
Dystrybutor: ACTION Poland Sp. z o. o. ul. Wojewódzka 10, 40-026 Katowice

Sklep przeprasza za niedogodności i informuje, że podjął już działania w celu wycofania artykułów ze sprzedaży oraz wszczął postępowanie wyjaśniające. Jeśli kupiłeś produkt możesz go zwrócić w każdym sklepie Action bez konieczności przedstawienia paragonu. Otrzymasz zwrot pieniędzy w pełnej wysokości.

Czym są aminy aromatyczne i czemu są groźne dla zdrowia?

Pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAAs) to substancje chemiczne wykorzystywane w procesie produkcji barwników i pigmentów do barwienia materiałów włókienniczych, skóry i papieru. W opakowaniach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością mogą występować jako pozostałości monomerów, czy też produkty rozkładu barwników azowych. A także jako produkty hydrolizy izocyjanianów w wielowarstwowych foliach z tworzyw sztucznych (laminaty). Ich ilość w produktach jest ściśle kontrolowana. Jak informuje GIS:

Oznaczony poziom zawartości sumy uwalnianych pierwszorzędowych amin aromatycznych nie powinien przekraczać limitu określonego w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 10/20011 z dnia 14.01.2011.

Aminy aromatyczne to pochodne amoniaku, w których jedna cząsteczka wodoru, amoniak, jest zastąpiona pierścieniem aromatycznym. Występują one także w spalinach z silników diesel, dymie z papierosów czy farbach do włosów. Są to substancje silnie szkodliwe dla organizmu ludzi i zwierząt, mają działanie mutagenne, rakotwórcze i hemotoksyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz je w domu? Nie używaj. Te narzędzia kuchenne zawierają substancje rakotwórcze. Duża sieć sklepów wycofuje je ze sprzedaży - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni