Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015: podstawowe informacje o egzaminie. Musisz je znać! [TERMINY, ZASADY, ZMIANY]

KD
Od 2015 roku egzamin maturalny będzie przeprowadzany na nowych zasadach
Od 2015 roku egzamin maturalny będzie przeprowadzany na nowych zasadach Polskapresse
W pierwszych dniach maja ponad 30 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników z województwa śląskiego będzie zdawało maturę. Egzamin zostanie przeprowadzony na nowych zasadach, jednak zmiany nie wszystkich będą obowiązywały.

Od 2015 roku egzamin maturalny będzie przeprowadzany na nowych zasadach (szczegóły poniżej). W maju zmiany będą obowiązywały wyłącznie uczniów kończących licea ogólnokształcące. W "starej formie" zadania będą rozwiązywali maturzyści kończący technika. Przyczyną tego podziału jest wejście w życie kilka lat temu nowej podstawy programowej. Zaczęła ona obowiązywać w jednym roku i w liceach (3 lata nauki) i technikach (4 lata nauki). Uczniowie kończący technika będą zdawać egzamin zgodnie z nią (czyli na nowych zasadach) w przyszłym roku.

Jak możemy przeczytać w komunikacie CEK nowa forma wprowadzona została po to: by lepiej mierzyć umiejętności uczniów kończących zreformowaną szkołę ponadgimnazjalną. Sprawdzanie umiejętności odtwarzania wiedzy encyklopedycznej zostanie zastąpione sprawdzeniem umiejętności krytycznej analizy informacji, rozumowania i wnioskowania w zakresie zdobytej wiedzy.

ZOBACZ KONIECZNIE PYTANIA I ODPOWIEDZI Z PRÓBNEJ MATURY 2015:
W SERWISIE EDUKACYJNYM DZIENNIKA ZACHODNIEGO

ZOBACZ ARKUSZE MATURY PRÓBNEJ Z MATEMATYKI

TERMINY EGZAMINÓW

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowuje trzy sesje egzaminu maturalnego - główną (w maju), dodatkową (w ‎czerwcu) oraz poprawkową (w sierpniu).‎ W tym roku matura rozpoczyna się w następujących dniach:

Sesja główna – od 4 do 29 maja 2015 r.‎
• część ustna z języka polskiego i języków mniejszości narodowych – od 11 do 23 maja
• część ustna z języków obcych nowożytnych, języka łemkowskiego i języka ‎kaszubskiego – od 4 do 29 maja
‎ • część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 22 maja

Sesja dodatkowa – od 1 do 17 czerwca 2015 r.‎
• część ustna z języka polskiego i języków mniejszości narodowych – od 8 do 13 czerwca
• część ustna z języków obcych nowożytnych, języka łemkowskiego i języka kaszubskiego – od 1 do 17 ‎czerwca
• część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 17 czerwca

W tych terminach egzamin naturalny zdają osoby, które z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogły przystąpić do egzaminu w maju. By podejść do niego w dodatkowym terminie musieli uzyskać zgodę dyrektora OKE.‎ Najczęściej przyczyną przesunięcia terminów jest choroba ucznia.

Sesja poprawkowa – od 24 do 28 sierpnia 2015 r.‎
• część ustna (wszystkie przedmioty) – od 24 do 28 sierpnia
• część pisemna (wszystkie przedmioty) – 25 sierpnia

Do sesji poprawkowej podchodzą zdający, którzy przystąpili do wszystkich przedmiotów ‎obowiązkowych w maju lub czerwcu i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej albo ‎w części ustnej.‎ W tym przypadku, szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE.

CZYTAJ TAKŻE:
Matura 2015: w UŚ będą nocne powtórki, w Czeladzi nauczą uczniów wygrać z przedmaturalnym stresem

JAKIE ZMIANY NA MATURZE OD 2015 - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
ZMIANY NA MATURZE OD 2015

Maturzyści, tak jak dotąd, będą musieli zdać trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Będą one przeprowadzane tylko na jednym poziomie - odpowiadającym podstawowemu. Nowością jest to, że uczeń będzie musiał zdać co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym.

Chyba największą nowością jest odstąpienie od prezentacji podczas ustnej matury z języka polskiego. W zamian za to, uczeń będzie odpowiadał na wybrane losowo pytanie przygotowane przez CKE. Pytania będą dotyczyć fragmentów tekstów literackich czy popularno - naukowych. Maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie swojej wypowiedzi.

Kolejną rewolucyjną zmianą będzie rezygnacja wykorzystywania tzw. klucza podczas oceniania matury pisemnej z języka polskiego. Eksperci będą oceniać odpowiedzi maturzystów w sposób holistyczny. Będą uwzględniać ich kreatywność, tok myślenia czy interpretację.

W związku z tym, że po wprowadzeniu reformy do szkół, uczniowie mają obowiązek uczyć się wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, to wszystkie egzaminy maturalne w tej części matury będą przeprowadzane tylko na jednym poziomie - rozszerzonym. Wybierać będą mogli następującej listy przedmiotów: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski.

Uczniowie będą musieli zmierzyć się też z nowymi rodzajami zadań. Większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. Więcej będzie też zadań wymagających stawiania hipotez i ich weryfikacji, zwłaszcza w przedmiotach ścisłych. Egzamin maturalny z geografii ma uwzględnić interdyscyplinarność tej nauki. Zaś matura z historii ma pokazać czy uczeń potrafi analizować i interpretować fakty historyczne.


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!